Вирощуємо плодоносне дерево з яблучного насіння

Іноді ми задаємося питанням, чи можна з насіння виростити яблуню? Багато садівників переконані в тому, що із звичайного яблучного насіння можна виростити плодоносне дерево. Для того, щоб яблуня порадувала багатим урожаєм, потрібно дотримуватися кількох правил.

Вирощуємо плодоносне дерево з яблучного насіння

Безсумнівно, виростити з кісточки дерево, не так вже просто. Ризиків багато, однак, якщо виростити яблуньку таким чином, смак плодів нічим не буде відрізнятися від інших яблук. Перед тим, як виростити саджанець яблуні з насіння, треба усвідомити, що цей процес досить тривалий, що вимагає витрати сил і часу. Обійтися звичайним закапуванням кісточки в землю тут не вдасться, так відбувається лише природне розмноження, коли з великої кількості насіння одиниці проростають.

Щоб ваші старання не були марними, треба дотримуватися правила посадки насіння і створити необхідні умови для проростання.

Стратифікуємо насіння яблуні

Отже, як правильно виростити яблуню з насінини? Спочатку потрібно відокремити насіння від яблука, далі – добре їх промити в проточній воді. Така процедура дозволить видалити інгібітор, який гальмує процес зростання. Ретельно вимиті зернятка занурюють у звичайну воду, яку міняють щодня. Через три дні у воду додають стимулятор росту (можна препарат «Епін»).

Після цього насіння яблука, які набубнявіли, стратифікують. Найпростіший спосіб стратифікації полягає в наступному: насіння ставлять у якусь посудину з вологою тирсою або мокрим піском, туди ж додають в порошкоподібному вигляді активоване вугілля, що захистити таку кашку від цвілі, і відправляють ємність в холодильник на строк від 1 до 2 місяців. Як субстрат можна використовувати також суміш тирси з мохом. Періодично треба перевіряти «висаджене» насіння, зволожувати при необхідності пісок і прибирати цвіль при найменшій появі. Головне, для стратифікації вибирати свіжозібране і зволожене насіння.

Стратифікуємо насіння яблуні

Через місяць-два те насіння, що проросло, висаджують у великі ємності, на дно яких укладають спершу дренажні трубки, а потім – грунт з поживними речовинами, призначеними для рослин. Висаджування пророслого насіння безпосередньо в землю теж можливо (глибина посадки – 2 см, відстань між паростками – 20 см).

Можна стратифікувати насіння яблуні по-іншому. З стиглого яблука вибирають насіння, ретельно промивають їх і саджають у відкритий грунт. Такі маніпуляції треба зробити відразу після дозрівання плоду (наприкінці літа – початку осені), тобто за кілька місяців до появи перших морозів. За зимовий період насіння в землі набухають, проходять всі стадії дозрівання, а навесні з’являються паростки. Такий метод стратифікації використовували послушники Валаамського монастиря, коли висаджували свої знамениті яблучні сади.

Висаджуємо сіянці в грунт

Висаджуємо сіянці в грунт

Щоб процес вирощування яблунь був більш ефективним, пізньої осені молоді паростки потрібно посадити у високі ємності для забезпечення потрібного місця кореневого зростання. Рівно через рік, в осінню пору здійснюють посадку зміцнілих молоденьких дерев у відкритий грунт під ухилом, що дорівнює 90 °.

Як бачимо, зрощуючи яблуньку з насіння, доведеться пересаджувати її тричі.

Перший раз – з стратифицированного субстрату в ящик. Другий – через рік – в ящик більшого розміру. І третій – висаджування в саду під відкритим небом.

Такі пересадки дозволять яблонці плодоносити через пару років, інакше перших плодів можна чекати більше 15 років.

Технологія вирощування

Перед пророщуванням насіння потрібно подбати про наявність всіх необхідних атрибутів. Вам знадобляться:

  • безпосередньо насіннячко яблука;
  • субстрат для стратифікації кісточок;
  • ємності для висаджування.

Крім того, потрібно визначити місце, де буде посаджений сіянець у відкритому просторі.

При вирощуванні яблуні треба врахувати наступне:

  • сорт яблук слід підбирати відповідно до клімату;
  • після вилучення насіння з яблука його слід помістити в посудину з водою для набухання;
  • при висаджуванні в ящики краще використовувати ґрунт, взятий з того місця, де планується висадка яблуні;
  • міцні дерева можна садити відразу в грунт, адже такі яблуньки більш стійкі до морозів;
  • слабкі саджанці спочатку висаджують у горщики.

Перевага яблуні, вирощеної з кісточки

Перевага яблуні, вирощеної з кісточки

Як бачимо, відповідь на питання про те, чи можна виростити яблуню з насіння, повністю вичерпано. До того ж, така яблунька більш стійка до морозів. Ця переважна особливість була відзначена Мічуріним. Плодоносне дерево, вирощене таким способом, досить міцне і довговічне.

Перевага яблуні, вирощеної з кісточки

Якщо ви задумалися над тим, як виростити яблуню з насіння на підвіконні, то слід врахувати, що горщик повинен знаходитись у прохолодному місці. Таке декоративне деревце часто навіть зацвітає. А от чи можна з насінини яблука виростити яблуню в домашніх умовах для плодоношення, важко відповісти. Для цього рекомендується висаджувати відразу кілька примірників для вирощування при кімнатній температурі, зокрема такі сорти, як Боровинка, Ренет, Кальвіль і т. п.

Якщо ви задумали виростити дерево з насіння, то природно, ставите питанням, чи буде плодоносити яблуня, вирощена з насіння? Буде, але за умови, що кліматичні умови підходять сорту яблук. Однак, це станеться не раніше, ніж через 8-10 років.

Багатьох хвилює питання, чи потрібно прищеплювати яблуню, вирощену з насіння? Садівники переконані, що щеплення деревця, вирощеного з насіння, на дорослу яблуню скорочує терміни очікування першого плодоношення. Порадіти урожаєм яблук, вирощених таким способом можна вже через 2-3 роки.

Ось тепер ви знаєте, як з насіння яблука виростити яблуню, треба лише зважитися на цей трудомісткий процес. Намагайтеся висаджувати кілька яблучного насіння. Це дозволить після проростання паростків відбирати тільки міцні рослини, а слабкі відбраковувати. До того ж, кожна яблунька подарує своїми ароматними плодами неперевершеного смаку.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *