Чорна смородина: посадка, догляд, обрізання крок за кроком

Чорна смородина: посадка, догляд, обрізання

З усіх сортів смородини саме чорна вважається найкориснішою і ароматною. Але щоб рослина процвітала і радувало хорошим урожаєм, важливо дотримувати нескладні правила догляду та знати маленькі хитрощі при її посадці. Нижче ми докладно поговоримо про те, куди, як і коли краще садити саджанці чорної смородини, а також про особливості обрізки і добрива ягідного куща.

Що врахувати при посадці?

Посадка смородини – процес не такий складний, як може здатися на перший погляд. Головне – правильно вибрати час і місце для висадки, а також підготувати грунт. Спочатку обговоримо особливості грунту, оптимального саме для чорної смородини.

Грунт

Ідеальними для смородини є суглинкові ґрунти. На кислих і болотистих вона росте погано, тому там будуть потрібні додаткові підготовчі роботи. Щоб знизити кислотність, потрібно заздалегідь внести в землю при перекопуванні весною або восени гашене вапно або деревну золу.

Освітлення

Щоб кущ добре родить, а ягоди були стиглими і солодкими, рослині потрібно багато сонця. Тому, вибираючи місце для посадки, варто віддати перевагу добре освітленим ділянкам саду.

Відстань

Смородина має властивість розростатися у великі і широкі кущі, і це добре, адже, чим більше кущ, тим більше на ньому ягід. У великих кущів, як правило, добре розгалужена коренева система, а значить їм потрібно достатня відстань між рослинами. Рекомендується саджати їх рядами з відстанню між ними не менше 1,8 метра, а між кущами в ряду – не менше 70 сантиметрів. Тоді рослинам буде вистачати і місця, і поживних речовин.

Попереднє піддобрювання

Добриво можна вносити восени, при підготовці ділянки, так і безпосередньо перед посадкою смородини. У другому випадку, робити це краще за одну – півтори тижні, щоб мінеральні речовини встигли вбратися в грунт і не обпекли коріння рослини. В самому терміновому випадку добриво можна внести за пару днів до посадки і добре розмішати з субстратом. Прямо в лунки поміщати добриво ризиковано, так як можна серйозно пошкодити коріння.

Добрива можуть бути як органічних (перегній, гній, курячий послід), так і мінеральними – комплексними або такі, що містять один з необхідних мінералів, таких як фосфор, калій або азот.

Час висадки

Час висадки

Найбільш сприятливий час для висадки – пізня осінь, десь за два-три тижні до настання холодів. Зазвичай посадка чорної смородини восени здійснюється в кінці жовтня – початку листопада.

При посадці навесні важливо не пропустити потрібний момент — смородина розпускається однією з перших, тому саджати її необхідно як можна раніше.

Посадка: поетапне керівництво

Перше, що ми робимо, це формуємо лунку на обраному місці в перекопанном і очищеному від бур’янів грунті. Для цього треба викопати ямку, глибиною до півметра і по ширині відповідає розміру кореневої системи. Якщо вирішено вносити добрива в саму лунку, то робимо це і вичікуємо ще тиждень. При посадці навесні яму потрібно починати готувати ще з осені.

Тепер можна приступати до посадки. Важливо, щоб коріння рослини аж до і під час посадки зберігалися у вологому стані. Краще всього поставити коріння у воду за 2-3 години до посадки, щоб вони наситилися водою.

Посадка: поетапне керівництво

Неважливо, садите ви тоненький прутик чи невеликий кущик, робити це потрібно під нахилом. Покладіть рослина в лунку де-то під кутом в 60 градусів, так, щоб три нижні бруньки виявилися в підсумку в землі. Така посадка посприяє тому, що кущ стане широким і дасть більше пагонів.

Присипавши коріння землею потрібно злегка ущільнити (але не утрамбувати!) верхній шар грунту і рясно полити кущ. Надземну частину втечі потрібно обрізати, залишивши лише три нижні бруньки. Така обрізка запобігає передчасне старіння куща.

Вище ми обговорили, як відбувається посадка саджанців чорної смородини. Але є й інший спосіб розмноження цієї рослини – живцями.

Посадка: поетапне керівництво

Для цього нам знадобляться живці з трьома-чотирма бруньками, довжиною 18-20 см. Нарізати їх треба навесні або восени.

Посадка: поетапне керівництво

Далі їх висаджують у підготовлений і очищений від бур’янів грунт, з відстанню між ними в 12-15 сантиметрів. Над землею залишається тільки одна нирка. Посадка смородини живцями – найпоширеніший спосіб розмноження рослини.

Догляд за смородиною

Мало правильно висадити чорну смородину, адже без належного догляду навіть найсильніше рослина може загинути. Ось чому важлива не тільки правильна посадка, але і догляд.

Полив

Смородина дуже любить вологість, тому своєчасний полив – основа процвітання куща на вашій ділянці. Особливо важливий полив під час дозрівання ягід – тоді вони будуть великі й соковиті. В іншому випадку навіть при рясному цвітінні можна отримати зморщені, дрібні і кислі ягоди.
Правда, тут теж важливо дотримуватися міри – занадто рясний полив на суглинних грунтах може привести до загнивання коренів.

Розпушування і мульчування

Не менш важливо і розпушування. Зберігаючи верхній шар грунту пухким, ви сприяєте тому, що коріння рослини отримують достатньо кисню. При цьому також добре проводити видалення бур’янів.

Мульчування

Мульчування (накриття) верхнього шару грунту дозволить зберегти якомога більше вологи і запобігти проростанню бур’янів. В якості мульчі можна використовувати сіно, газети, подрібнену бадилля бур’янів, томатів, опале листя та інше. Не варто використовувати листя з волоського горіха і хвойні тирсу, так як вони можуть погіршувати властивості грунту. Користуючись газетами в якості мульчі, треба пам’ятати, що під час цвітіння їх потрібно прибирати, тому що в цей період на поверхню виходять корисні для рослини комахи.

Добриво

Підгодовувати чорну смородину потрібно не тільки навесні, але і на важливих етапах сезонної життя рослини: цвітіння і формування ягід. Можна використовувати в якості підживлення розчинений у воді курячий послід, золу або комплексне добриво в гранулах. При використанні останнього краще прикрити гранули шаром грунту або мульчею.

Обрізка

Обрізати кущі краще всього пізно восени або ранньою весною. Цим досягається три важливих цілей – проріджування куща, омолодження і видалення хворих пагонів.

Проріджування дозволить зберегти кущ не загущеним, забезпечить хороший доступ сонячного світла до всіх пагонів, а значить і покращить визрівання ягід. Для цього з середини куща видаляється десь 20 відсотків пагонів. Необхідність проріджування можна легко визначити візуально.

Омолодження куща проводиться шляхом видалення старих гілок. Таким чином, звільняється місце для молодих пагонів і рослина довше і ефективніше плодоносить.

Обрізка

Видаляючи хворі пагони, ви допоможете запобігти зараження поруч розташованих здорових, і таким чином проводите оздоровлення куща. Найчастіше хворі пагони теж легко визначити по їх зовнішньому вигляду. Запримітити їх можна ще під час цвітіння і плодоношення. Якщо на пагоні майже не було квіток і ягід, то, швидше за все, він хворіє і можна сміливо його видаляти.

Як видно, посадка чорної смородини не вимагає якихось надприродних навичок. Головне, підійти до цього з розумом і відповідальністю, а також уважно стежити за станом свого саду протягом усього сезону.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *