Докладний огляд сортів гарбуза – городникові на замітку!

Докладний огляд сортів гарбуза – городникові на замітку!

Як розібратися у величезному різноманітті сортів гарбуза? Чим відрізняється мускатний гарбуз від великоплідного? Які сорти підходять для північних широт? Читайте відповіді в цій статті.

Виробники насіння пропонують так багато різних сортів гарбуза, що в них легко заплутатися. У класифікації враховують декілька характеристик рослини:

 • Зовнішні особливості: розміри батога і листового черешка (короткі, середні, довгі); форма листя і плодів; розмір і забарвлення плодів, товщина і консистенція кори і м’якоті; зовнішній вигляд насіння.
 • Господарські якості: скороспілість, врожайність, терміни зберігання, стійкість до несприятливих факторів.
 • Смакові якості: солодкість і консистенція м’якоті, розмір насіннєвого гнізда, наявність або відсутність оболонки у насіння.

Виходячи з цих критеріїв, гарбуз може бути мускатним, столовим, твердокорим і т. д. Такі характеристики не завжди багато говорять починаючому городникові. Саме тому ми пропонуємо взяти на озброєння цю детальну пам’ятку.

Сорти гарбуза за зовнішніми ознаками

Сорти гарбузів поділяються на кущові (компактні) рослини і типи, які потребують середню або велику площу в залежності від розгалуження і довжини плітей.

Кущові сорти (Амазонка, Веснянка, Посмішка, Грибовський кущовий) – оптимальний варіант для невеликої ділянки.

Гарбуз сорту Грибовський кущова
Гарбуз сорту Грибовський кущовий

Найбільш поширені на садових ділянках гарбузи з середньою довжиною батогів, наприклад, Алтайський, Цукерка, Лікувальний, Росіянка.

Длинноплетисті сорти: Волзький сірий, Зимовий солодкий, Зорька, Мигдальний, Стофунтовий.

По стійкості до холодів

При виборі сорту слід враховувати, що вимогливі до температури гарбузи можна вирощувати тепличним методом та/або через розсаду.

Холодостійкі сорти середньої (Адажіо, Голосемянка, Даная, Цукерочка) і пізньої (Атлант, Стофунтовий) стиглості в регіонах з коротким теплим періодом вимагають застосування розсадного методу.

Сорти з холодостійкості

 • Для північних широт: Адажіо, Алтайський, Лікувальний.
 • Для помірного клімату: Веснянка, Грибовський кущовий, Росіянка, Посмішка.
 • Теплолюбні: Амазонка, Волзький сірий, Зимовий Грибовський, Крихта.
Гарбуз сорту Адажіо
Гарбуз сорту Адажіо

Сорти гарбуза по застосуванню

В залежності від призначення гарбуза, сорти діляться на:

 • Столові: Крихта, Цукерка, Лікувальний, Зимовий Грибовський, Посмішка, Адажіо, Росіянка.
 • Кормові (для тварин): Великоплідний 1, Рекорд, Титан.
 • Декоративні: Кобра, Маленький помаранчевий, Маленький бородавчатий, Бейбі Бо, Десять похвал, Коу-Тор хейтив.
 • Універсальні: Алтайський, Вітамінний, Волзький сірий, Грибовський кущовий, Росіянка, Стофунтовий, Центнер.

Спосіб вживання м’якуша гарбуза в їжу залежить від сорту.

Гарбуз сорту Бейбі Бу
Гарбуз сорту Бейбі Бу

Багато гарбузів столових (Адажіо, Лікувальний, Росіянка, Усмішка) універсальні і підходять для приготування соку, каш, дієтичного дитячого харчування, салатів тощо Для фарширування вибирають сорти з плодами невеликого розміру, наприклад, Цукерочку – зручного варіанту для одноразового (порційного) застосування.

Є спеціальні сорти, рекомендовані для дитячого та дієтичного харчування, приготування соку: Амазонка, Зорька, мускатний Вітамінний, Мигдальний, Дитячий делікатесний.

Декоративні гарбузи являють собою рослини з плодами химерних форм і незвичайного забарвлення. Зазвичай такі гарбузи не йдуть до столу, а використовуються для створення флористичних композицій і декору будинку.

Сорти гарбуза по м’якості кори і розміром плода

Гарбуз відрізняється великою різноманітністю сортів, які, в залежності від м’якості кори, розмірів плодів і смакових якостей м’якоті поділяються на 3 групи:

 • Великоплідний. Плоди округлі з м’якою шкіркою.Великоплідні сорти гарбузів найбільш поширені внаслідок їх високої врожайності і рекордів за вагою плодів (до 20 кг).
 • Мускатний. Плоди округлі або циліндричні з м’якою шкіркою. Мускатний гарбуз відрізняється високим вмістом цукрів та каротину (вітаміну А).
 • Твердокорий. Плоди з дерев’янистої корою, округлі або циліндричні.Твердокорий гарбуз поступається по врожайності мускатному. Обидві різновиди (мускатний і твердокорий) по тривалості зберігання випереджають багато великоплідних сортів.

Великоплідні сорти гарбузів

Великоплідні гарбузи відрізняються різноманітністю сортів, у тому числі популярних продуктів селекції.

Гарбуз сорту Росіянка
Гарбуз сорту Росіянка

Ранньостиглі сорти

Сорт Вага  плодів Терміни дозрівання Зберігання Особливості
Лікувальний 3-5 кг 95-105 днів всю зиму, іноді до початку травня Стійкий до низьких температур і захворювань, підходить для вирощування на Уралі і в Сибіру, так як витримує мінливість річного клімату (до -2⁰C). Приплюснуті плоди, сіро-зеленого відтінку.
Росіянка до 20 кг 90-100 днів витримані до грудня–січня плоди стають соковитіше Холодостійкий, підходить для вирощування в центральних регіонах РФ, а також в Сибіру. Плоди яскраво-помаранчеві, нагадують вовчок.
Посмішка 1-3 кг 85 днів до січня при кімнатній температурі Універсальний сорт для помірного клімату. Плоди дрібні, яскраво-оранжеві, смугасті. Іноді сорт відносять до твердокорым гарбузам.
Амазонка 1-1,5 кг 80-100 днів 120-130 днів Теплолюбний, в холодних районах вирощується через розсаду. Плоди помаранчеві, трохи сплюснуте, зі світлими смужками.

Середньостиглі сорти

Сорт Вага плодів Терміни дозрівання Зберігання Особливості
Волзький сірий до 10 кг, іноді більше 100-120 днів тривале зберігання Посухостійкий, добре культивується в зоні Чорнозем’я. Цей сорт вважають еталоном смаку у зв’язку з солодкістю і соковитістю м’якоті плодів. Плоди сірі і злегка сплюснуті.
Цукерочка 1,2-2 кг 115-138 днів зберігається до січня в сухих провітрюваних приміщеннях Підходить для вирощування в нечорноземної зоні, але воліє легкі грунти. У холодному кліматі вирощується через розсаду. Плоди червоно-помаранчеві, одні з найбільш солодких.
Крихта 1-3 кг 90-120 днів зберігання понад 6 міс. з поліпшенням смакових якостей Розмір плодів різко зменшується при недостатньому поливі, хороший сорт для зони Нижньої Волги. Плоди світлі, трохи приплюснуті.
Зимовий грибовський 3-4 кг 130-145 днів може зберігатися більше року при 10-12⁰C Для південних регіонів, стійка до типових хвороб гарбузових. Плоди світлі, сплюснуте з невеликою сегментацією.
Гарбуз сорту Волзька сіра
Гарбуз сорту Волзька сіра

Сорти мускатних гарбузів

Вибір мускатних гарбузів обмежений трьома теплолюбними сортами (вага плодів, строки дозрівання):

Сорт Вага плодів Терміни дозрівання Зберігання
Вітамінний до 7 кг 128 днів Особливість мускатних плодів – вихід смакових якостей на рівень піку в процесі зберігання, тому таку гарбуз ще називають «зимовим». Рано зібрані плоди, під час зберігання дозрівають.
Перлина до 7,5 кг 105 днів
Прикубанський до 4 кг 115 днів
Гарбуз сорту Перлина
Гарбуз сорту Перлина

Сорти гарбузів твердокорих

Сорт Вага плодів Дозрівання Особливості
Адажіо 2,5-3 кг Середньостиглий Підходить для північних районів. Плоди у формі чалми, концентрація каротину в м’якоті вище, ніж у моркві.
Веснянка 0,6-3 кг Ранньостиглий Підходить для вирощування на Далекому Сході. Плоди жовто-зеленого кольору, м’якоть з грушевим ароматом.
Грибовський кущовий до 4,8 кг Ранньостиглий Підходить для помірних широт, часто вирощують розсадним способом. Плоди циліндричні, мають оранжеве забарвлення з зеленими смужками
Гарбуз сорту Веснянка
Гарбуз сорту Веснянка

Сподіваємося, ця стаття була вам корисною, і тепер ви з легкістю зможете підібрати насіння гарбуза відповідних сортів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *