Як вибрати відповідний сорт яблуні?

Більшість початківців садівників при виборі яблуні керуються тільки смаковими якостями і величиною яблука. Так, ці параметри безумовно важливі, але є ще кілька пунктів, на які слід звернути увагу при купівлі саджанця дерева. Якщо врахувати всі представлені нижче фактори, то посаджена яблунька буде радувати рясним урожаєм не один рік. Отже, поговоримо про те, який сорт яблуні вибрати для садової ділянки.

Вибираємо бажані терміни плодоношення

На ці пункти слід звернути першочергову увагу. Всі яблуні за терміном дозрівання плодів умовно поділяються на літні, осінні й зимові. Кожні з них мають свої переваги і недоліки. Розглянемо їх.

  • 1. Літні сорти дозрівають раніше від інших, проте самі яблука швидко гниють і практично не зберігаються. Приклади літніх яблунь: “Літні смугасті”, “Цукеркові”, “Білий налив” тощо.
  • 2. Осінні сорти дозрівають десь у вересні і можуть зберігатися до одного місяця. Приклади таких яблунь: “Осінні смугасті”, “Аніс”, “Довго” тощо.
  • 3. Зимові сорти збираються ще недозрілими і укладаються в ящики на достигання. Якщо є місце в будинку, де їх можна зберегти, то до новорічного столу свої власноручно вирощені яблучка можна подати і здивувати всіх гостей. Достигання в цьому випадку обов’язкове, так як під час збору яблука будуть на смак кисло-терпкими, а в моменті дозрівання стають солодкими, мають свій сортовий смак. Приклади зимових сортів: “Антонівка”, “Уелсі”, “Семеренка” (на фото) тощо.

Враховуємо кліматичну зону ділянки

Відповідаючи на питання про те, який сорт яблуні вибрати для посадки, обов’язково потрібно згадати про клімат регіону. Це, можна сказати, найважливіший пункт, адже далеко не всі сорти, відомі в столиці, можуть по морозостійкості підійти для півдня. Виходячи з цього, сорт потрібно підбирати такий, який має можливість прижитися на даній ділянці. Одним з найбільш зимостійких сортів є “Семеренка”. За терміном дозрівання відноситься до осінніх, яблука зелені, дрібні, в середньому, по 80-90 грамів, смакові якості добрі. Тому, якщо із-за погодних умов в даному регіоні великі нові сорти не приживаються, а яблук все-таки хочеться, то варто спробувати цей старий і давно відомий сорт. Для теплих районів підійдуть низькорослі яблуні: карлики і супер-карлики. Вони зазвичай досягають у висоту всього близько 1,2 метри. Врожайність від такої низької висоти не страждає, так як ці види яблунь мають плоскі крони, ростуть в ширину.

Як вибрати відповідний сорт яблуні

Вибираємо місце посадки для яблуні

Цим питанням можна зайнятися і в зимовий час, а навесні підготувати посадкову яму. Зазвичай яблуні – це дерева, що досягають 3-4 метри заввишки і мають розкидисту крону. Якщо ділянка не дозволяє за своїми масштабами посадити таке дерево, то не варто засмучуватися, а варто ближче познайомитися з сортами колоновидних яблунь. Вони мають пірамідальну крону, що дозволяє заощадити місце на садовій ділянці і значно зменшити відстань між сусідніми яблунями.

Звичайно, вони мають свої недоліки: вони вимагають підвищеного догляду порівняно із звичайними сортами. І ще одне важливе зауваження: щоб будь-яка яблуня давала максимально можливий врожай, необхідно мати на ділянці хоча б пару цих дерев різних сортів на ділянці! Наприклад, “Уелсі” вважається кращим запилювачем для “Мельбі”. Якщо ділянка не дозволяє посадити дві яблуні, вихід є – просто потрібно посадити одну яблуню ближче до сусідського паркану, де росте потрібна яблуня-запилювач.

Загалом, правильно підібраний сорт за наведеним вище умовам гарантовано буде плодоносити і радувати своїми яблучками.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *