Як захистити картоплю від дротяників?

Як захистити картоплю від дротяників?

Серед шкідників картоплі в останні роки найбільш поширені личинки жуків-коваликів (Elateridae), або так звані дротянки. Дізнайтеся, як з ними ефективно боротися.

Відомо більше 25 видів шкідливих щелкунів, що пошкоджують корені і підземні частини стебел, вигризаючих висіяне насіння, бульби і коренеплоди. Тіло личинки тонке, довге, циліндричне (рідше плоске), з щільними покривами, схоже на шматочки дроту. Свою шкідливу активність личинки починають у другій половині літа, коли утворюються бульби.

Дротянки вбуравливаются в нижню частину стебел, поїдають коріння і столони. Пошкоджені кущі картоплі можуть в’янути. Значне зниження товарної цінності бульб викликають ходи діаметром 2-3 мм, які вигризають личинки старших віків. Іноді вони пронизують бульба наскрізь. Порушення цілісності покриву призводить до загнивання картоплі. При сухій погоді дротянки активізуються – личинки потребують вологи і особливо активно впроваджуються в бульби.

Як захистити картоплю від дротяників?

Заходи боротьби з дротяником

  • Знищення бур’янів, особливо пирію, яким харчуються шкідники.
  • Вапнування кислих ґрунтів, наприклад, борошном вапнякової (доломітового). Дротянка не любить ґрунтів з підвищеним рН. Однак не перестарайтеся – перевищення рН сприяє розвитку парші. Під картоплю вапняні матеріали вносять завчасно.
  • Глибока перекопка землі пізньої осені з оборотом пласта. Личинки, лялечки і яйця щелкунів виявляються на поверхні і гинуть від морозу. Навесні, навпаки, потрібно неглибоко перекопати ділянку і вибрати з грунту вцілілі після зими личинки. Часте і ретельне розпушування призведе до знищення личинок – їх поїсть птаство або з’їдять жужелиці.
  • Збагачення грунту органікою. Внесення з осені перепрілих добрив, компосту, сидератів (одні з кращих – гірчиця і редька олійна).
  • Передпосівна обробка насіння інсектицидами або їх внесення в грунт в кожну лунку при посадці (типу Базудин, Грім, Капкан). Токсична дія на дротяників надають усі види амміаковмісних добрив (сульфат амонію, аміачна селітра, хлористий амоній). Ефективне застосування аміачної води.
  • Для захисту невеликих присадибних ділянок ефективно застосовувати приманочні рослини, наприклад, насіння вівса, ячменю або кукурудзи, протравлені інсектицидом і висіяне до картоплі. Вони дають сходи, проволочники харчуються ними і гинуть.
  • Можна вирізати в старій картоплі очі, щоб він не проріс, і добу вимочити в розчині інсектициду. Потім закопати по 2-3 бульби в місцях, де дротяників особливо багато.
  • Найбільш вразливий дорослий жук-ковалика, тому для нього можна влаштувати пастки. Розкласти по ділянці стару прілу солому або траву, ганчір’я, дерев’яні обрізки, під якими і оселиться шкідник, і потім просто його знищити: розчавити або спалити разом з соломою. Влаштовувати пастки на жука можна все літо.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *