Ріпа – правила ефективного вирощування

Ріпа – правила ефективного вирощування

Незважаючи на те, що колись ріпа шанувалася як їжа для небагатих і була не самою популярною культурою, в певний момент вона знайшла «визнання» і стала вживатися навіть на розкішних банкетах і світських вечерях.

На сьогоднішній день вирощування ріпи є невід’ємною частиною дачного справи, а на обідньому столі їй відводиться особливе місце, як багатого на вітаміни і досить смачного плоду. Ріпа просто насичена вітамінами груп С і В, а також фосфором, залізом, кальцієм і калієм, які так чудово підтримують імунну систему і загальне здоров’я організму.

Вибір грунту та місця для посадки

Вибір грунту та місця для посадки ріпи

Найбільш плідними для вирощування ріпи і догляду за нею є легкі типи грунту. Ними можуть виступати як торфовища, так і суглинки або супесчаники. Але також можна виробляти вирощування і на традиційному чорноземі. Найголовніше – це наситити грунт добривами і своєчасно його нейтралізувати, якщо показник кислотності збільшений. Хорошим рішенням в такій ситуації буде вапнування або підживлення золою – близько 140-160 грам на м2.

Для посадки ріпи вибирається, як правило, теплий і пряму ділянку, не схильний протягам і частого затінення. Але навіть за умови посадки в тому місці, яке зручно саме дачникові, особливо на загальній врожайності це не позначиться – 5-7% втрат. Також варто відзначити те, що не рекомендується вирощувати цей коренеплід на тих ділянках грунту, де в попередньому році растились сорти капустяних – такий підхід знижує врожайність, так як у всіх представників сімейства хрестоцвітних загальні хвороби та шкідники.

Посадка насіння

Для вирощування ранньої ріпи насіння садять в останній тиждень квітня або в перший тиждень травня. Головна умова – трохи прогріта грунт. Якщо ж коренеплід растится для зберігання в зимовий період, то процедура посадки проводиться в першій половині червня.

Перед безпосередньою посадкою грунт необхідно розпушити, але відразу ж і трішки укатати. На ділянці робляться дрібні, близько 2-3 см. борозенки, в звичайному порядку через 20-25 см. насіння Сіються не дуже щільно, по 2 штуки на кожен сантиметр. У тому випадку, коли насіння дуже дрібні, сіяти можна методом баласту, змішуючи їх з пісочної масою. Після посіву грядки покривають перегноєм, а через 3-4 дні мульчують золою.

Догляд за паростками

Догляд за паростками ріпи

При весняному посіві паростки ріпи зовсім не страждають від навколишньої температури. Для нормального проростання і розвитку їм достатньо всього лише +1+4 градуси.

Найбільш придатними умовами для юних сходів є м’яка погода, прямі промені сонця і відсутність затемнень, тобто вирощування на відкритому грунті.

Не можна забувати і про проріджування – першу процедуру потрібно провести вже в стадії формування декількох натуральних аркушів. Проріджування виконується так, щоб між паростками залишалося 4-5 см. порожнього простору. Наступне проріджування здійснюється через 16-20 днів, коли з грядки видаляються всі хворі та незміцнілі рослини, залишаючи в посадці більш сильні, з пропусками між рослинами до 10 см.

Оброблення грунту і підживлення добривами

Оброблення грунту і підживлення добривами

Вирощування і догляд за юної ріпою передбачає також і обробку грунту на ділянці. Його потрібно регулярно розпушувати для аерації, а також видаляти всі з’явилися бур’яни. Для того, щоб не пошкодити зелень коренеплоду, всі процедури виконуються вручну.

На родючих ґрунтах спеціальних підживлень не потрібно. Досить буде внесення розведеного настою коров’яку (1 л. гною на 12 води) і розчину борної кислоти (0,1%), для підживлення молодої ріпи. Привносити у грунт можна і золу, що проводиться відразу ж після поливу рослин на ділянці.

Полив коренеплоду

полив ріпиХорошу врожайність ріпи можна буде знайти лише за умови гарної підживлення плода. Якщо літня пора випала посушливої або посів проходив на піднесених ділянках, то плодам потрібно полив. Проводиться він всього лише 2 рази на тиждень, вживаючи при цьому близько 10-15 л/м2.

Якщо рослини не поливати, то підсумкове якість коренеплоду істотно погіршується. Він може знайти гірчинку, розтріснутися або ущільнитися, що калічить зовнішній вигляд і псує смак.

Юні паростки поливають з лійки з дрібним ситечком, щоб уникнути пошкодження рослин сильної струменем. Більш дорослі коренеплоди можна поливати зі шланга з класичним розсіюючим наконечником.

Особливо ріпа вимагає поливання на стадії зростання, а також за 2 тижні до збирання врожаю, так як в даний проміжок найбільш інтенсивно нарощується маса коренеплоду.

Збір врожаю

Збір врожаю ріпиЗбирається врожай за кілька періодів, в залежності від того, проводилося вирощування ріпи ранньої чи пізньої. Найоптимальнішими є плоди з діаметром 8-10 см, але збір можна проводити і раніше, при досягненні діаметру в 5-7 см.

Рослини витягають із ґрунту без особливих зусиль, просто вручну. Якщо плід дорослий і важкий, то його можна трохи підкопати. Плоди ретельно чистити від залишків гички і землі, після чого підсушуються на відкритому повітрі та переносяться в сухе, в міру прохолодне приміщення, яке захищене від прямого сонячного світла.

Дуже важливо не пошкодити при зборі коренеплоду його шкірку, так як це негативно позначиться на тривалості подальшого зберігання продукту.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *