Вирощування персика із кісточки

У статті опишемо вирощування персика з кісточки, як це зробити правильно, щоб отримати повноцінний саджанець, який у відкритому ґрунті дасть хороший і смачний врожай. Для більшої наочності у статті включені відео від досвідчених садівників, які краще розкриють тематику.

Насіння

Перед тим, як посадити персик з кісточки, вам потрібно отримати насіннєвий матеріал. Для цього, не викидайте кісточки, після того, як з’їсте персик. Буде краще, коли це буде сорт, придатний для вирощування у ваших широтах, а не привезений із екзотичних країн.

Але, якщо ви взагалі не знаєте, які сорти найкраще підходять для ваших умов, то у нашому регіоні непогано зарекомендували себе : Ранній міньон, Ранній Ріверса, Ноблес, Амсден.

Але в будь-якому випадку, виростити саджанець можна із різноманітного насіннєвого матеріалу. Для початку, покладіть його у сухе місце, де він буде зберігатись до початку листопада. Саме тоді посадка персика з кісточки буде найвдалішою.

Майте на увазі – найкраще сходять ті кісточки, які взяти із повністю дозрілих плодів. На жаль, не все, що продається на базарі зібране у достиглій фазі. Часто зелені плоди дозрівають на прилавках магазинів, що трошки погано.

Крім цього, відібрані плоди повинні бути здоровими, без гниття і ознак хвороб. Інакше можна заразити дерево вже на стадії посадки кісточки.

Способи посадки

Є два способи як проростити кісточку персика:

  • Разом із оболонкою
  • Ножем (або розколоти молотком) витягнути серцевину із кісточки.

У першому випадку персик буде проростати довше, декілька місяців. Якщо захочете прискорити процес, то потрібно акуратно розламати кісточку, витягнути серцевину, і тоді залишити на пару днів у воді. Насіння набухне, і буде готовим до посадки. Садити можна весною як у відкритий ґрунт, так і посадить персик з кісточки вдома у спеціальні ємності для розсади. У цьому випадку наповніть їх рівною кількістю торфу і перегною.

У будь-якому випадку, садити потрібно одразу декілька насінин, щоб із тих, що проростуть вибрати міцніші і кращі.

Посадка персика кісточкою

Посадка персика кісточкою повинна проводитись у місці, де немає протягів і сильних вітрів. Це місце повинно добре освітлюватись сонцем, і бути захищеним від холодних вітрів взимку. Ґрунт повинен бути не важким, бути добре удобреним. Для цієї культури не підходять важкі глинисті ґрунти, вони надто затримують воду і погано пропускають повітря.

Якщо ви не збираєтесь у майбутньому пересаджувати саджанець то вже в момент посадки вибирайте потрібну дистанцію (не менше 3 метри) від сусідніх дерев у саду.

Посадка персика з кісточки повинна проводитись на глибину 6-8 см, не більше. Крім цього, місце садіння на зиму накрийте гілочками хвої, щоб птахи не розкопали насіння, а зимові морози не пошкодили насадження.

Стратифікація

Окрім прямого способу, можлива посадка персика з кісточки в домашніх умовах, коли добре очищену від м’якуша кісточку восени кладуть у ящик із зволоженим піском. Тоді залишають так зимувати у прохолодному місці.

Не потрібно накривати ємність із піском кришкою, нехай буде відкритою.

Навесні кісточка розтріскується, і з неї вилазить росток. Тоді кісточку садять або у відкритий ґрунт, або у вазон із землею. Залишається тільки пильнувати за рослиною, вчасно підливати, захищати від шкідників і вчасно формувати крону.

Догляд за саджанцем

Догляд полягає у своєчасній підкормці, підливанні, підв’язуванні. Як і всі фруктові дерева персик потребує обрізування, але не варто робити цю процедуру на самому початку, коли стовбур деревця тонший за 8 мм.

Не забувайте регулярно проводити обприскування інсектицидами і фунгіцидами для профілактики хвороб і шкідників.

Вже коли дерево стане міцнішим (на друге літо), можна провести першу обрізку. Зокрема, потрібно обрізати центральний пагін, щоб сформувати дерево у вигляді чаші. У майбутньому, потрібно вирізати всі гілки, які загущують крону, і заважають потраплянню на гілки і плоди сонячного світла.

Якщо не обрізувати центральний пагін, то дерево сильно виростає вгору, бокові гілки утворюються мало, буде значне загущення крони.

Не забувайте видаляти хворі і неправильної форми гілочки.

Плодоношення

Як правило, вже через 3-4 роки можна сподіватись на отримання перших плодів. Тільки пам’ятайте, що культури вирощені із кісточок (не тільки персик) можуть відрізнятись за смаком і властивостями від вихідного сорту.

Крім цього, садівники стверджують, що вирощування персика з кісточки дозволяє отримати стійкі до несприятливих погодних умов дерева.Це тому, що на відміну від куплених на базарі саджанців, у вашому варіант дерево вже пройшло необхідні адаптацію під час проростання і росту.

Висновок.  Ми описали як посадить кісточку персика,  вам залишається втілити наші поради і отримати хороший врожай. Перед тим, як садити персик з кісточки, ви повинні знати, що врожай отримаєте на 1-2 роки пізніше, ніж коли садити дерево із готового саджанця. Але воно буде здоровішим, і краще готовим до природних умов вашої місцевості.

Успіхів!

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *