Підготовка бульб картоплі до посадки

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Для того щоб отримати сильні і дружні сходи, а отже і стабільно високий урожай товарної продукції картоплі, необхідно правильно підготувати бульби до посадки.

У бульбах картоплі, що пройшли озеленення, збільшується вміст такої речовини, як соланін. Завдяки соланину бульби менш схильні до ураження збудниками гнильних захворювань, а також практично не пошкоджуються гризунами. У результаті вихід кондиційних бульб після зберігання набагато вище в порівнянні з бульбами, що не пройшли озеленення.

Відразу після збирання картоплю перебирають. Відбирають на насіння середні за розміром бульби картоплі, не уражені хворобами, без механічних пошкоджень. Бульби картоплі, відібрані на насіння, розстилають тонким шаром під навісом. Озеленення проводять на розсіяному світлу протягом трьох тижнів. Соланін, що утворився в бульбах, − отруйна речовина, тому озеленені бульби заборонено вживати в їжу або згодовувати худобі.

Весняні способи підготовки насіння до висадки

Яровизация картоплі або пророщування на світлі

Це, напевно, найпоширеніший прийом підготовки бульб до посадки. Бульби картоплі викладають у ящики в 1-2 шари і поміщають в добре освітлене приміщення, де температура повинна бути 12-15°С. Щоб бульби не подвяли, їх періодично обприскують водою.

Бульби ранніх сортів картоплі (для одержання надраннього врожаю) яровизируют протягом 60-70 днів, середньостиглих − 30-35 днів, пізні − 20-30 днів.

Волога підготовка бульб картоплі

Перевага даного способу перед яровизацией полягає в тому, що на пророщених бульбах утворюються і паростки, і корінці. В ящик на дно насипають полову, перегній або торф шаром 3-4 см, потім викладають бульби в один шар. Зверху насипають шар торфу й перегною. Виходить свого роду листковий пиріг. Бульби картоплі в ящиках поливають теплою водою або живильним розчином, приготованим з 10 л води і 100 г нітроамофоски.

Ящики з бульбами розміщують в приміщенні з температурою 12-15°С. Пророщування проводять 12-15 днів, якщо пророщувати довше, то утворилися корінці переплетуться між собою і дістати, при цьому не пошкодивши їх з ящика не вийде. Коли погода не дозволяє посадити пророщені бульби, ящики переносять в підвал.

Підготовка бульб до посадки на відкритому повітрі

За рахунок інтенсивного припливу відкритого повітря в бульбах значно активніше відбуваються фізіологічні процеси пробудження від періоду спокою, ніж у приміщеннях.

Картопля розстеляють на відкритих рівних майданчиках в 2-3 шари. На ніч, якщо є небезпека заморозків, бульби прикривають соломою або старими ковдрами. Так бульби готують до посадки протягом 15-20 днів.

Порізка бульб перед посадкою

При розмноженні рідкісних або цінних сортів картоплі, великі бульби можна різати. Ріжуть бульби в напрямку від пуповини (місце, де бульба прикріплювався до материнського куща) до верхівки на 2-4 частини. Бульби необхідно різати за 10-15 днів до посадки, щоб місце зрізу присохло − опробковіло.

Замочування або обприскування бульб розчином мінеральних добрив

Хороший ефект для формування майбутнього урожаю дає замочування бульб картоплі в розчині мінеральних добрив (на 10 л води 100 г нітроамофоски) на одну годину за день до посадки. Також можна обприскувати бульби живильним розчином (на 1 л води 1 ст. л. нітроамофоски)

Протруювання посадкових бульб протруйниками

Для профілактики захворювань та для захисту рослин від шкідників (дротянки, личинки травневого і червневого хрущів, колорадський жук) насіннєвий матеріал картоплі обробляють протруйниками (Престиж, Матадор та ін).

Протруювання проводять шляхом обприскування бульб садовим обприскувачем безпосередньо перед посадкою. Не обов’язково, щоб препарат покрив всю поверхню бульби, досить і третьої частини.

При будь-якому з перерахованих способів підготовки на бульбах повинні утворитися товсті проростки довжиною 1-3 см. Бульби, на яких утворилися схожі на нитку проростки, вибраковують (це ознака виродження картоплі). Також підлягають вибракуванню загнили або хворі бульби.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *