Обрізка клематисів 1, 2 і 3 групи сортів восени на зиму

Правильна обрізка клематисів – одне з найважливіших умов збереження декоративності куща, що забезпечує його тривале і рясне цвітіння.

Численні види не однакові за будовою і життєвому циклу, і, відповідно, потребують різних типах обрізки, що дозволило створити зручну, зрозумілу рядовим квітникарям класифікацію культури. Відповідно до неї існують три групи клематисів, що відрізняються за часом цвітіння і характером формування квіткових бруньок, внаслідок цього мають ряд особливостей у догляді, і, головне, в правилах обрізки.

Клематиси 1-ої групи обрізки

Клематиси 1 групи об’єднують ряд ботанічних видів:

клематис крупнолепестний (c. macropetala),

клематис крупнолепестний

клематис альпійський (c. alpine),

клематис альпійський

клематис гірський (c. montana),

клематис гірський

клематис барвистий (c. florida) та ін.

клематис барвистий

а також гібриди:

походять від клематисів розлогого (c. patens) (гібриди Патенс)

і цветистого (гібриди Флорида).

Для них характерна закладка бутонів на пагонах попереднього року, однорічні прирости формують квіти рідко і в дуже невеликій кількості. Клематиси 1 групи обрізки, особливості, які відносяться до ботанічним видів, досить прості у догляді. Їх можна взагалі не обрізати, або робити це в мінімальному обсязі, видаливши восени слабкі, погано розвинені та пошкоджені гілки. Однак, для підтримки компактною і акуратної форми куща, фахівці все ж рекомендують щорічну обрізання, яке проводиться влітку, відразу після цвітіння. У цей період можна легко визначити відцвілі пагони, що підлягають видаленню, у рослини залишається достатньо часу для формування молодої порослі, на якій розпустяться квіти в наступному році.

Ботанічні види зазвичай морозостійкі і зимують без укриття, гібриди потребують захисту від морозів, але зате відрізняються гарними великими квітами, часто мають махрові форми.

При культивуванні малозимостойких сортів батоги, перед тим, як укласти на землю для укриття, вкорочують до 100-150 див. Періодично, раз на кілька років, проводять омолоджуючу обрізку клематисів. Восени всі пагони вкорочують майже до землі, залишивши лише кілька сильних нирок, і, хоча в наступному сезоні такі кущі будуть цвісти слабо, але через рік повністю відновляться і набудуть більш доглянутий вигляд.

Клематиси 2-ої групи обрізки

Клематиси 2 групи мають дві хвилі цвітіння, ранню, коротку, припадає на травень-червень, з квітами, що розпускається на пагонах, що перезимували, і пізню, більш багату, триває з середини літа до заморозків, коли нові бутони формуються на молодих однорічних пагонах. Така комбінована схема цвітіння вимагає двоступеневої обрізки. На першому етапі, на початку літа, коли відцвітуть минулорічні пагони, їх повністю вирізують, а потім, восени, обрізають пагони поточного року. Якщо хочуть отримати більш раннє цвітіння, однорічні пагони вкорочують приблизно на чверть, видаляючи відцвілий частина, або до першого повністю розвиненого листка, що сприяє більш рівномірному цвітінню. При необхідності відрегулювати кількість пагонів у кущі, деякі з них вирізають повністю.

До клематисам 2 групи обрізки відносяться крупноквіткові гібридні сорти:

відбуваються від клематиса шерстистого (c. lanuginose) (гібриди Ланугіноза),

а також деякі гібриди Патенс і Флорида, всі вони зазвичай вимагають укриття на зиму.

Сорти клематисів 3-їй групи обрізки

Клематиси 3 групи цвітуть з липня до осені виключно на однорічних пагонах і вважаються найбільш простими у догляді. Техніка їх обрізки настільки проста і зрозуміла, що доступна навіть починаючому квітникарю. Кущі обрізують восени або рано навесні, зберігаючи на кожному пагоні з 2-3 вузла, тобто приблизно на висоті 20-50 см від землі. Чим більше залишено нирок, тим багатшим буде цвітіння, але тим меншою стане розмір квіток. При обрізанні під корінь зменшиться кількість пагонів, зате квіти стануть більшими. У трав’янистих клематисів обрізка на зиму полягає в повному видаленні всіх пагонів, оскільки в умовах помірного клімату вони не витримують морозів і гинуть.

Сорти клематисів 3 групи обрізки відносяться до гібридів:

Жакмана (походять від к. Жакмана (c. jackmanii))

Вітіцелла (походять від к. фіолетового (c. viticella)), іншим групам великоквіткових гібридів.

Також сюди включають усі трав’янисті види з зимуючими стеблами, к. прямий (c.recta) і т.д.

Зазначимо, що з практичної точки зору наявність інформації про групу обрізки клематиса певного сорту, доповнений відомостями про ступінь його зимостійкості і висоті, цілком достатньо для організації правильного догляду за кущем, належність рослини до тієї чи іншої групи гібридів в цьому випадку представляє інтерес лише для вузького кола фахівців.

Правила обрізки клематисів на зиму восени

Обрізку клематисів у відповідності з описаними вище правилами проводять, починаючи з третього року вегетації. Молоді однорічні саджанці всіх груп обрізають однаково. Восени, перед настанням стійких холодів, пагони зрізають повністю, залишаючи над поверхнею землі по одній нирці, що стимулює пробудження сплячих бруньок в прикореневій частині квітки і збільшує кількість батогів. Якщо на наступний рік рослина розвивається слабо, таку ж сильну обрізку можна провести й восени після другого року вегетації.

Для посилення розгалуження пагонів після початку росту однорічних приростів, зазвичай, в перших числах літа, їм починають робити прищіпки. Сорти 1 і 2 груп обрізки в перший раз прищипують на висоті 20-30 см від землі, потім – коли батоги досягнутий 50-60 см, в останній раз – після того, як кущ зросте до 1-1,5 метрів. У клематисів 3 групи обрізки першу прищіпку проводять на висоті 10-15 см від поверхні грунту, другу – у міру відростання пагонів до 20-30 см, заключну – на висоті від 40 до 50 см.

Для обрізки пагонів використовують гостро заточений або секатор садовий ніж, який дезінфікують кожного разу після переходу до наступного куща, що дозволяє уникнути передачі інфекційних захворювань від однієї рослини до іншої. Зріз роблять на 5-7 см вище найближчій нирки, він повинен бути косим, в цьому випадку на обрізаних кінцях не затримується і не накопичується вода, і вони менше піддаються різним гнилей.

Деякі сорти вимагають регулярної проріджуючому обрізки. Добре розвинений кущ повинен мати близько десяти-п’ятнадцяти батогів, однак у клематисів з високою побегообразовательной здатністю їх чисельність може бути значно вище, що викликає зайву загущенность посадок. У цьому випадку необхідно восени регулярно видаляти всі слабкі, погано розвинені пагони, доводячи їх кількість до оптимального, що допоможе рослині виглядати більш декоративно та сформувати багато великих, інтенсивно забарвлених квітів.

Нарешті, всіх сортів без винятку потрібно санітарна обрізка, під час якої кущі уважно оглядають і, якщо знаходять уражені хворобами чи шкідниками гілки, їх повністю видаляють, після чого відразу ж спалюють.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *