Утворення гумусу, його склад і для чого він потрібен

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Доброго часу доби всім городникам і читачам сайту. Сьогодні стаття буде присвячена складу гумусу, ну і в цілому буде розглянуто, що ж являє собою гумус. Отже, приступимо.

Гумусом називається органічна частина ґрунту, перегній, який утворюється в результаті розкладання органічних речовин рослинного і тваринного походження. У складі гумусу присутні гумінові кислоти, про яких згадується також в статті про гумати. Даний тип кислот – важлива складова родючості грунту. Також гумус складається з креновых кислот. Гумус містить основні елементи живлення, які так необхідні рослинам. В результаті дії мікроорганізмів, які живуть у грунті, ці елементи живлення скажімо так, перетворюються в доступну для рослин форму.

Утворення гумусу, його склад і для чого він потрібен

Склад гумусу ґрунту

У продовження розмови про склад гумусу варто зазначити, що в разі його відсутності рослинам, по суті, нічим буде харчуватися. Відповідно чим більше кількість гумусу присутня в ґрунті, тим більше в ній поживних речовин, які будуть отримувати рослини. Гумус утворюється не тільки завдяки мікроорганізмам, а в більшій мірі навіть завдяки різним жукам, мокрицам, хробаків і т. п. З їх допомогою рослинні рештки подрібнюються. Величезну роль в утворенні гумусу грають саме дощові черв’яки, про що, швидше за все, багато хто з вас знають. Після того, як грунт проходить через хробака виходить цілий комплекс добрив, в якому міститься набагато більше поживних елементів для рослин, ніж без її переробки.

Потрібно розуміти, що поступово ґрунт втрачає свою родючість, оскільки рослини поглинають з неї поживні речовини, грунт обробляється. Що з цього випливає? А з цього випливає те, що городник повинен подбати про те, щоб заповнити ці поживні речовини. Як правило, для цього вноситься перепрілий гній, створюється компостна купа. І це не єдині способи, з допомогою яких можна підвищувати родючість землі. Деякі з них вже були розглянуті на сайті раніше, наприклад самостійне створення компосту. Я думаю зрозуміло, що по мірі виснаження ґрунту в ній зменшується кількість гумусу. До речі хотілося трохи сказати про чорноземах. В цілому цього варто присвятити окрему статтю, а зараз хотілося сказати наступне: всі ми прекрасно знаємо, що чорнозем – це родючий ґрунт. Чому? Та тому що саме чорноземи багаті гумусом. Даний тип ґрунту вважається найкращим для землеробства.

Як збільшити кількість гумусу в ґрунті?

Як збільшити кількість гумусу в ґрунті?

Якщо з складом гумусу ґрунту ми розібралися, тепер давайте розглянемо, як же збільшити його зміст? Отже, гумус у ґрунті створюється постійно, але він і постійно втрачається. З кожним роком збільшується дефіцит гумусу в результаті обробки землі – перекопування, поливи, розпушування. Щоб у ґрунті був присутній оптимальний рівень перегною кожен рік необхідно вносити гній або компост. На 10 м 2 дільниці потрібно 8-16 кг того чи іншого добрива, в результаті чого утворюється близько 1,6-3,2 кг гумусу. На овочеві грядки кожні 2 роки бажано вносити близько 30-40 кг компосту. Таким чином, у грунті вдасться зберегти баланс органічних речовин.

Приділяючи увагу ґрунті і, постійно дбаючи про внесення органіки можна збільшити вміст гумусу в ній. Краще всього для цього підходить торф, компост і підстилковий гній. Слід врахувати, що у разі використання зеленої маси, гною, тобто тих органічних добрив, які швидко розкладаються, неможливо буде отримати велику кількість гумусу. Для швидкого збільшення перегною в ґрунті вноситься велика кількість органічних добрив. Як правило, це близько 20-40 кг на 1 м2. Родючість грунту характеризується не тільки кількістю гумусу, але також і його якістю. Для поліпшення неякісного перегною можна змінити реакцію грунту. Якщо кислий гумус, то вдаються до вапнуванню і одночасного внесення органіки. Докладно кислотності грунту присвячена окрема стаття. За допомогою розпушування і поливів можна регулювати процес розкладання органіки до гумусу.

Як ставляться рослини до гумусу

Як ставляться рослини до гумусу

Пропоную тепер дізнатися, чи для всіх рослин необхідна грунт багата гумусом. Якщо розібратися, то далеко не всі рослини люблять багаті гумусом грунту. В першу чергу варто виділити часник і цибуля, які на таких ґрунтах схильні до захворювань в результаті загнивання коренів. Серед квітів варто виділити вербену і чорнобривці. У дорослому стані ці рослини менш вимогливі до наявності в грунті гумусу. Як правило, до рослин, які вимогливо до високого вмісту гумусу відносяться овочеві культури, наприклад капуста, огірки, селера.

Можна навести ще такий приклад: при вирощуванні картоплі на ґрунтах, багатих гумусом можна спостерігати таку картину, коли зростає тільки бадилля, така красива, соковита, добре розвивається. А бульби, по суті, являють собою одну лише дрібниця. А нам треба як раз навпаки, щоб поживні речовини йшли на освіту та розвиток бульб. Що робити в цьому випадку – окрема тема. На цьому, мабуть, і зупинюся. Я думаю в статті про склад гумусу більш ніж детально описано, що це таке і як підвищувати його кількість у ґрунті.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *