Боротьба зі слимаками на городі: всі засоби гарні

Засобів і методів боротьби зі слимаками досить багато. І це саме той випадок, коли більше значить краще. У когось ефективні одні засоби, комусь більше підходять інші.

Найбільш безпечний і "екологічно чистий" метод зменшення чисельності слимаків знайомий будь-якому городнику. Це ручний збір шкідників у вечірні години, коли вони виповзають із укриттів поласувати нашими овочами. Спосіб діючий, але трудомісткий, особливо, коли цих брюхоногих мільйон, а ти один. Тому серед городників більш популярні інші  методи боротьби.

ПРИРОДНІ ВОРОГИ

Якщо на вашій ділянці живуть жаби і ропухи, а іноді в гості заходять їжаки, вам крупно повезло. Прикормлюйте їжачків, поставте для них блюдечко з молоком, а на десерт вони обов'язково поласують слимаками з вашого городу.

Крім комахоїдних зі слимаками добре розправляється паразитична нематода (Phasmarhabditis hermaphrodita), що продається у вигляді біопрепарату Nemaslug. Засіб недешевий, але абсолютно безпечний і дуже ефективний: достатньо полити грядки один раз на 1,5 місяці і слимаків не буде взагалі. Одна проблема – препарат британський і купити його в нашій країні дуже складно.

ПРИНАДИ І ПАСТКИ

Ще один дуже популярний і безпечний варіант боротьби зі слимаками припускає устрій на городі різних пасток і принад. Слимаки збираються в таких місцях "юрбами", і знищити відразу велику кількість легше легкого. Які бувають пастки і принади?

По-перше, слимаки небайдужі до кисломолочних продуктів. Увечері стару дошку змазують кефіром або кисляком і укладають у якому-небудь вологому місці на два камені змазаним боком вниз. Вранці під дошкою буде навала слимаків, яких можна легко знищити.

По-друге, гарний ефект дають пивні пастки. Спеціальну пастку із кришкою або просто стару глибоку чашку вкопують урівень із ґрунтом поблизу культурних рослин. Увечері усередину заливають пиво (або фруктовий сік), але не до самих країв пастки. За ніч на запах у пастку заповзають слимаки, падають у пиво й тонуть у ньому. Вранці чашки спустошують, щоб наступного вечіра повторити всю процедуру спочатку.

Слимаків приваблює кукурудзяне борошно. Його часто насипають у скляні банки, які кладуть на бік поруч із рослинами. Слимаки не змусять себе довго чекати і збіжаться в банку.

Як пастка може також служити шкірка з половинок грейпфрутів. У них потрібно проробити невеликі отвори і розставити по грядках. Під грейпфрутові "купола" на ніч неодмінно наб'ються слимаки, притягнуті запахом.

ЯК ПОЗБУТИСЯ СЛИМАКІВ ЗА ДОПОМОГОЮ МУЛЬЧУВАННЯ

Деякі матеріали для мульчування перешкоджають пересуванню слимаків або відлякують їх. Наприклад, тирса. Тирса налипає на слизьких молюсків, усіляко ускладнюючи їм життя. Хвойну мульчу слимаки, зрозуміло, теж не жалують. Якщо немає можливості замульчувати грядки хвоєю, можна розкласти навколо рослин по кілька ялинових гілок. Не до душі брюхоногим і мульчування кропивою. Товстий шар кропиви в міжряддях не дозволить слимакам дібратися до культури.

Однак мульчування добре працює тоді, коли воно ведеться постійно. І хвоя, і тирса, і кропива злежуються, сохнуть, згнивають, ідуть у ґрунт і шлях до апетитних листочків знову відкритий. Щоб такого не трапилося, шар мульчі необхідно постійно підтримувати й обновляти.

ЗМІШАНІ ПОСАДКИ 

Як і багато інших шкідників, слимаки не занадто дарують ароматні і пряні трави, тому змішані посадки культур, квітів і трав крім іншого не дають слимакам повеселитися досхочу. Наприклад, капусту можна саджати на одній грядці з чебрецем (чабром) або розмарином. До перців добре підсадити гірчицю. По краях полуничної грядки можна посіяти петрушку. Також слимакам не до душі лаванда і шавлія.

ПЕРЕШКОДИ ПРОТИ СЛИМАКІВ

Одне із найоптимальніших рішень завдання "як позбутися слимаків" – не підпускати їх до наших улюблених рослин. Для цієї мети існують усілякі перешкоди. Мідні ободки, мідне самоклеєння або укривний матеріал з мідним покриттям не дають молюскам дібратися ближче. Контакт з міддю забезпечує їм невеликий, але чутливий електрошок. У продажі існують так само й пластикові жолобки, призначені для заповнення водою, виявляється, вода – теж непереборна перешкода для слимаків.

Молоді рослини захищають за допомогою пластикових ободків або лійок, які можна придбати в садових магазинах або зробити з пластикових пляшок, обрізавши їх із двох боків. 

Слимакам не до душі дьоготь, а значить будь-яка ганчірочка, перемазана дьогтем і розкладена навколо рослини, буде служити своєрідною перешкодою. Якщо немає дьогтю, а є мідний купорос, можна змочити в ньому мотузку, а потім розкласти її навколо грядки або клумб. 

Багато хто розсипає навколо культурних рослин товчену яєчну шкаралупу, осколки річкових черепашок, дрібний гравій, шкаралупки від горіхів або грубозернистий пісок. Однак такі перешкоди працюють не завжди й не в усіх.

НАРОДНІ ЗАСОБИ ПРОТИ СЛИМАКІВ

Є проти слимаків і народні рецепти настоїв для обприскування й поливу. Обприскувати рослини можна:

– настоєм часнику (200-300 г часнику подрібнюють і заливають 10 літрами води й настоюють добу, періодично помішуючи);

– настоєм гірчиці (50 г гірчичного порошку розчиняють в 300 мл води, настоюють годину, потім розбавляють в 3-4 рази);

– настоєм тютюну (1 кг тютюнового пилу залити 10 літрами води і настоювати добу. Додати трохи рідкого мила);

– розчином зеленки (1 пухирець на 10 літрів води).

Поливати рослини й ґрунт під ними можна:

– настоєм дельфініума (1 кг підсушеного листя порізати і настоювати дві доби в 10 літрах теплої води);

– настоєм гірчиці (100 г гірчиці розвести в 10 літрах води і настоювати годину);

– настоєм гострого перцю (1 кг свіжих або 0,5 кг сухих стручків гострого перцю залити 10 літрами води, настоювати 2-3 дні, потім прокип'ятити і ще 2 дні настоювати);

– кава (2 ч. л. розчинної кави на 1 скл. води);

– нашатирним спиртом (4 ст. л. на 10 літрів води).

Варто відзначити, що подібні засоби практично марні при великій кількості шкідників.

ЗАПИЛЕННЯ ҐРУНТУ НАВКОЛО РОСЛИН

Щоб слимакам було важко або взагалі неможливо рухатися в напрямку до культурних рослин, ґрунт під культурами, що захищають, обсипають:

– кавовою гущею;

– попелом;

– гострим перцем;

– тютюновим пилом;

– крейдою;

– гашеним вапном (30 грам на квадратний метр);

– суперфосфатом (20-30 грам на квадратний метр);

– сумішшю вапна з тютюновим пилом у співвідношенні 1:1 (20-25 г на квадратний метр);

– сумішшю залізного купоросу з піском або вапном.

Вапном звичайно обсипають грядки у два прийоми два дні поспіль. Перше опудрювання змушує слимаків активно виділяти слиз, щоб захиститися від вапна. Друге (через 10-15 хвилин) – фактично вбиває їх, оскільки більше слизу видати вони не мають сил. Однак і вапном, і добривами не варто захоплюватися. Інакше можна позбутися слимаків, але перегодувати рослини й навіть загубити ґрунт.

ХІМІКАТИ Й БІОПРЕПАРАТИ

Коли кількість слимаків порівнянна зі зграєю сарани і нічого з перерахованого вище їх не бере, залишається уповати на спеціальні препарати. Серед них є нешкідливі для людей і тварин:

– "Уліцид" – принада на основі фосфату заліза. Достатньо однієї обробки з розрахунку 3-5 г на квадратний метр і слимаки зникнуть, а залишки препарату перероблять ґрунтові мікроорганізми.

– "Агрозин" – засіб для поліпшення структури ґрунту відмінно зарекомендував себе в боротьбі зі слимаками і равликами. Препарат не з дешевих, але і його достатньо внести в ґрунт один раз за сезон (45 мл на сотку).

Сподіваємося, що хоча б один із запропонованих способів буде працювати на благо вашого городу, і слимаки перестануть бути для вас проблемою.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *