Коли збирати врожай цибулі

Всі люблять зелену та свіжу цибульку з городу. Її збирають в принципі коли завгодно. Але рано чи пізно настає момент, коли необхідно зайнятися збором цибулі ріпки. Цьому відповідає певний час. Справа в тому, що він завжди різний і сказати конкретно, що ось з такого числа по таке потрібно провести прибирання не можна. Важливо знати, що прибирання завжди здійснюється до настання заморозків. Спробуємо в цій статті розглянути, як, коли і за якими ознаками починати прибирання цибулі.

Коли збирати врожай цибулі

Ознаки збирання цибулі з грядки

Коли ж прибирають цибулю? Таким питанням, напевно, задаються багато городників. Вважається, що прибирання цибулі можна починати, коли його листя почали вилягати. В цей час цибулина вже повинна бути сформована і мати для певного сорту відповідне забарвлення. Якщо умови сприятливі, то зазвичай це відбувається до середини серпня.

Чому взагалі так важливо вчасно прибрати цибуля? Справа в тому, що збирання цибулі в принципі аналогічне збиранню озимого часнику: рано прибереш – погано і пізно прибереш, теж нічого хорошого з цього не вийде. Якщо лук прибрати рано, то криючі луски ще не встигнуть сформуватися. Крім цього шийка залишається товстої і відкритою, що може призвести до проникнення збудників хвороб, причому ще на ділянці. В результаті при зберіганні будуть неминучі втрати. Занадто пізня збирання цибулі негативно позначиться на лежкості. Перезрілі цибулини розтріскуються, сухі лусочки у них опадає, коріння починають повторно відростати. Як результат цибуля стає менш стійким до хвороб. Для зимового зберігання така цибуля вважається не придатною.

Строки збирання цибулі

У тому випадку, якщо ви бачите, що строки збирання цибулі вже підходять, але урожай ще до прибирання не готовий, що оцінюється за вищеописаним ознаками, то при бажанні можна прискорити процес дозрівання. Для цього існує чимало способів. Один із перших і, мабуть, самий небажаний – це скошування бадилля за тиждень до планованого збирання врожаю.

Справа в тому, що скошування бадилля призводить до втрат урожаю. Можливий варіант з отгребанням землі від цибулин завчасно. Зазвичай за 8-10 днів до збирання. Можна за допомогою вил трохи піднімати цибулини з землі, таким чином, підриваючи коріння. Деякі гострою лопатою підрізають коріння нижче донця цибулини на 5-6 см. Принцип зрозумілий – необхідно припинити або, принаймні, обмежити надходження в цибулину поживних речовин, тим самим прискоривши її дозрівання. В результаті живильні речовини з відмираючих листя перейдуть в цибулини і псування врожаю не буде.

Строки збирання цибулі

Коли і як прибирають цибулю?

Найкраще цибулю прибирати в суху погоду. Якщо він вирощувався в легкій суглинному або супіщаному грунті, то його можна просто взяти за гичку і витягнути із землі. На важких грунтах попередньо необхідно подкапывание лука вилами або лопатою, трохи відступивши від самих цибулин щоб уникнути пошкодження. Після їх виймають із землі.

Важливо знати, що при збиранні цибулі з грядки не потрібно обтрушувати з нього землю постукуючи по землі. Цибулю дуже чутливий до механічних пошкоджень. Видаляти землю з цибулин потрібно руками. Після прибирання культура просушується протягом 10-12 днів на сонці розкладена рядами, при цьому цибулини повинні бути спрямовані в одну сторону, бадилля в іншу. Для прискорення сушіння цибулю можна перевертати, якщо звичайно необхідно прискорити процес. Варто також знати, що дія сонячних променів надає знезаражувальні дії.

Коли і як прибирають цибулю?

В процесі прибирання цибулю потрібно відсортувати: з товстими шийками відкласти окремо і використовувати його в першу чергу. Після того, як цибуля підсохне, шийка зрізається, залишають при цьому 4-5 см довжини. Дуже коротко обрізати не потрібно, оскільки цибуля буде погано зберігатися. Можливий варіант, коли бадилля після сушіння не обрізається, а пов’язується в коси, причому для міцності можна використовувати, як і для часнику, шпагат або солому.

Обрізання коренів виконується акуратно гострим ножем під саме денце, щоб його не пошкодити. Якщо цибуля добре висушений, то при ворошении він повинен шелестіти. Цибулю можна вважати добре просушеним, якщо рука вільно входить в купу з даної культури. При сушінні важливо пам’ятати, що пересушувати цибуля не можна. В іншому випадку будуть тріскатися зовнішні лусочки, відокремлюватися, цибулини будуть оголятися. Як результат він буде погано зберігатися.

Правильна сушка цибулі

Якщо вирощування цибулі здійснювалося на вологих грунтах або багатих азотом одного просушування виявляється недостатньо. Для того щоб уникнути таких захворювань як несправжня борошниста роса і шейковая гниль у процесі зберігання сушіння цибулі повторюється ще протягом 5 днів при температурі 32-33 °С, можна і при більш високій 42-43 °С, але вже буде достатньо 8 годин. Не зайвим буде цибулю трохи присипати порошком з крейди. Після таких процедур цибулю можна вважати добре підготовленим до зберігання протягом зими.

Правильна сушка цибулі

Нерідкі і такі випадки, коли строки збирання цибулі вже підійшли, але погода не дає вийняти його з землі. В результаті він забирається з занадто вологого грунту, промивається і очищається відразу ж від бадилля і лушпиння. Також обрізають коріння, а саму цибулю розкладають на просушку в один ряд в приміщенні з доброю вентиляцією. Через 2-3 тижні у цибулин утворюється нові лусочки, але єдине що тільки в один шар. Ті цибулини, у яких шийка не закрита, в першу чергу потрібно використовувати в їжу. Цибулю, яка була зібрана при поганій погоді зберігається нічим не гірше, ніж та, яка збиралася при сприятливих умовах. Мабуть, це все, що хотілося сказати в даній статті стосовно збирання цибулі.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *