Перець. Догляд за рослинами

Перець. Догляд за рослинами

Територія Запорізької області відноситься до районів з найменшою вологістю повітря влітку і є однією з найбільш посушливих. Коли низька вологість повітря поєднується з високою температурою і вітром, процеси росту у рослин уповільнюються або зовсім зупиняються. На території області спостерігається значний дефіцит опадів. За рік випадає від 440 мм на півночі до 350 і менше на півдні.

Бездождевой період в північній частині області досягає 25-30, південній – 30-35 днів і призводить до ґрунтової посухи. Аналіз природно-кліматичних умов Запорізької області показує, що при низькій забезпеченості рослин опадами у вегетаційний період, тривалому періоді посушливих днів, а також наявність легко – і середньосуглинистих ґрунтів, особливо в південній частині області, отримати стабільно високі врожаї сільськогосподарських культур, в першу чергу, овочевих, неможливо без зрошення.

Догляд за рослинами під час вегетації полягає в міжрядної обробки грунту, ручного прополювання в рядках, зрошенні, фертигації, боротьбі з бур’янами, шкідниками і хворобами.

Розпушування грунту.

Перець дуже чутливий до повітряного режиму грунту. Тому після дощу необхідно проводити її розпушування. Одночасно з розпушуванням, якщо восени не внесено всю кількість добрив, проводиться підживлення мінеральними добривами. Дози мінеральних добрив потрібно розраховувати, зважаючи на вміст корисних речовин в почве.Важными елементами підживлення при вирощуванні перцю є кальцій і магній. При нестачі цих елементів плоди уражаються вершинної гниллю. Тому на цих ґрунтах необхідно вносити кальцій (кальцієву селітру) в нормі 40-50 кг д.р./га. При фізичному вазі це становить 200-250 кг добрив на 1 га.При низький вміст катіонних солей у ґрунті одночасно вносять добрива, до складу яких входить магній. Норма внесення магнію – 40-50 кг д.р./га. Цей елемент міститься в таких мінеральних добривах: калімагнезія (від 6 до 15% Mg), сульфат магнію (16,2% Mg), нітрат, магнію (10% Mg). При високому вмісті в ґрунті солей додаткове внесення магнію може негативно позначитися на стані рослин.

Зрошення.

На вимогу до вологості грунту перець займає одне з перших місць серед овочевих культур. Тому своєчасне проведення поливів підвищує врожайність цієї культури в 3-4 рази. Оптимальні умови для росту і формування врожаю перцю солодкого складаються при вологості грунту не нижче 90% НВ у період від висадки розсади до початку плодоношення і 80% НВ – в період плодоношення. Частота і кількість поливів залежать від фази розвитку рослин, погодних умов, предполивной вологості грунту. На початку періоду вегетації для підтримки необхідної вологості перець поливають часто, невеликими поливними нормами з розрахунку поливу одним поливним трубопроводом двох рядів при стрічковою схемою посадки. Для цього необхідно створити смугу зволоження шириною приблизно 60 см при глибині зволоження 25-30 см (рис. 1). У цей період полив проводиться при показаннях тензіометрів 0,025 МПа, які встановлюються в інтервалі глибин 10-20 див. Величина поливної норми при схемі посадки 90+50×20 см становить 30-35 м3/га. З початку плодоношення за рахунок збільшення необхідної глибини зволоження до 40 см і зниження оптимального вмісту вологості до 80% НВ величина поливної норми збільшується до 100-110 см3/га. Строки поливів визначають з допомогою тензіометрів, встановлених на глибині 25-35 см і на відстані 10 см від осі ряду в меншому міжрядь. Полив починають при показаннях тензіометрів 0,043 МПа.

Фертигація.

Якщо мінеральні добрива не внесені в достатній кількості при основному внесенні, а також при слабкому розвитку рослин, то необхідно періодично проводити підживлення рослин добривами разом з поливною водою: першу – через 10-12 днів після посадки, наступні – в період плодоутворення. Види і дози добрив при підживленні залежать від кількості внесення їх під основну обробку грунту.

При краплинному зрошенні використовують легкорозчинні комплексні добрива: Кристален, Кеміра, Террафлекс та ін. У відповідності з рекомендаціями компанії «Терра LTD» для перцю при фертигації можна використовувати Террафлекс Т в нормі 0,875 г на літр води. Якщо добриво подається не з кожним поливом, то норма подачі повинна становити 1-1,25 г/м2/день протягом початку вегетації і раннього цвітіння.

Захист рослин.

Боротьба з бур’янами полягає у проведенні культивації і ручних прополок. За 12-14 днів до висадки розсади можна внести препарат Трефлан 48% і негайно закрити його в грунт. Норма внесення – 1,8 л/га.

Основні шкідники перцю – колорадські жуки, совки, попелиці та трипси. Найбільш поширені – совки. Боротьба з ними утруднена, так як їх існує велика кількість різновидів і вихід личинок розтягнутий у часі. Тому дуже важливо зробити прогноз виходу личинок і провести своєчасну обробку. Для точного прогнозування виходу гусениць совок необхідно використовувати ферромоновые пастки або проводити облік активних температур повітря. Менш шкідлива – попелиці та трипси, але при сильного зараження цими шкідниками рослини сповільнюють свій ріст, деформуються. На уражених рослинах активно поширюються грибні і вірусні хвороби.

Основні захворювання перцю – альтернаріоз, бактеріоз, вертициллезное в’янення, вірусні хвороби. Способи боротьби: суворе дотримання сівозміни, знищення інсектицидами шкідників – переносників вірусів, проти хвороб – обробки фунгіцидами.

Вирощування розсади перцю

У середній смузі насіння перцю висівають на початку – середині березня, за 55-60 днів до висадки розсади в грунт. Більш ранній посів із-за нестачі світла може призвести до витягування розсади, формуванню тонких ламкого пагонів і в результаті знизити врожай.

Насіння сіють в лотки (з подальшою пікіруванням; відстань між рядами – 3-4 см) або в окремі горщики. Насіння загортають у теплий вологий субстрат на глибину 1 див. Щоб запобігти пересихання верхніх шарів грунту, посіви накривають поліетиленовою плівкою. Коли з’являться перші паростки, плівку знімають. У перші 3-4 дні після сходів температуру знижують до +18°С, надалі підтримують на рівні +25°С. У фазі одного справжнього листка рослини пікірують. Якщо пікірувати пізніше, врожай буде низьким.

Розсаду підгодовують 2-3 рази з інтервалом в 10-12 днів. Першу підгодівлю проводять у фазі двох справжніх листків, а в разі пікіровки не раніше, ніж через 10-15 днів. В теплицю або відкритий грунт висаджують у віці 55-60 днів. До цього моменту рослини досягають 30-35 см у висоту, мають 15-18 листя і розпустилися квітки. Перед посадкою розсаду рясно поливають.

Посадка і догляд

При підготовці грунту необхідно враховувати, що перець негативно реагує на свіжий гній, але добре відгукується на внесення компосту. Рослини висаджують у грунт, коли середньодобова температура повітря досягне +13-15°С. Відстань між рослинами в ряду – 30-40 см, між рядами – 50-60 см. В жарку погоду посадку проводити небажано. У таких умовах рослини в’януть, а листочки засихають. Перець не виносить заглиблення, тому розсаду садять не глибше, ніж до перших справжніх листків у заздалегідь підготовлені пролиті лунки. Небезпечна і надмірно дрібна посадка: частина верхніх коренів, не забитих у грунт, відмирає.

Перці дуже вимогливі до вологості грунту. При доброму зволоженні рослини краще переносять високі температури, зростає врожай, підвищується якість плодів. Необхідні часті, але необільние поливи, інакше можлива поява верхівкової гнилі. Рослини поливають в ранкові години тільки під корінь. Нерегулярні поливи в період плодоношення викликають поява на плодах тріщин.

У міру росту рослини формують. Спочатку у перцю розвивається головний стебло. Лише після 10-12 листків з’являється 2-4 бічних пасинки. Залишають два найсильніших, які створять кістяк рослини, інші прищипують. Коли пагони почнуть гілкуватися, в кожному розгалуженні в якості основного залишають найбільш розвинений і міцний втечу, а другий, більш слабкий, прищипують. Видаляють і перша квітка, у противному разі ріст і розвиток рослини затримуються, а врожай знижується.

Щоб забезпечити доступ повітря до коріння, грунт у рядах і міжряддях необхідно рихлити, але не відразу після поливу, так як це призведе до ущільнення грунту. З-за близького розташування коренів до поверхні ґрунту глибина розпушування повинна бути невеликою (6-8 см).

Щотижня перці підгодовують комплексно-мінеральними і органічними добривами в невеликій концентрації, краще у вигляді водного розчину. Перший раз – через 15 днів після вкорінення розсади. Для цього використовують коров’як, розведений в 10 разів, з додаванням суперфосфату – по 20-30 г на 10 л суспензії. На 1 кв. м площі витрачають до 5 л суміші.

Гібрид – 50% успіху

Важливу роль у вирощуванні перцю солодкого відіграє вибір посівного матеріалу. Не сорт, а гібрид, будучи генетично однорідним, забезпечить стійкість рослин до хвороб. У продажі є велика кількість зарубіжних та вітчизняних гібридів. Серед вітчизняних новинок можна виділити ранньостиглі F1 Ельдорадо і F1 Темп, F1 Зоря, F1 Соната, F1 Вітамін F1 Кубик.

До наших ґрунтово-кліматичних умов краще пристосовані вітчизняні гібриди. Крім того, їх насіння дешевше.

Секрети солодкого перцю

Перець – досить примхлива культура. Найкраще відвести йому частину плівкової теплиці. Необхідно враховувати основні правила вирощування перцю:

  1. Купуючи розсаду, зверніть увагу на стебло – він повинен бути міцним, а листя – темно-зеленими. Не купуйте розсаду з квітками і плодами: такі рослини добре плодоносити не будуть.
  2. Розподіліть навколо рослин щільну, але легку мульчу – обрізки соломи чи трави.
  3. В суху погоду рясно поливайте, недолік вологи може викликати гіркий смак плодів.
  4. Щоб не пошкодити поверхневу кореневу систему перцю, бур’яни краще видаляти вручну.
  5. При температурі вище +34°С квітки перцю опадають, а листочки починають в’янути. Тому під час полуденної спеки рослини бажано притіняти. Перець любить теплу грунт – висаджуйте його, коли вона прогріється до +15°С.
  6. Блідий колір листя і повільний ріст рослин може свідчити про дефіцит елементів живлення. Спробуйте підгодувати перець компостным чаєм або коров’яком.
  7. Обов’язково зрізайте, а не зривайте плоди перцю з рослин.
  8. При загрозі заморозків зберіть всі плоди або висмикніть рослини цілком і підвісьте їх в сухому прохолодному місці до дозрівання плодів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *