Шкідники плодових дерев

Плодоносний сад – особлива гордість дбайливого господаря. Кожен садівник знає, як непросто досягти такого результату. При недотриманні санітарних умов зеленіючі насадження швидко перетворюються на проблему.

Головними винуватцями запустіння в саду зазвичай стають шкідники плодових дерев. Величезна кількість комах здатне за короткий термін розмножитися ще більше і буквально окупувати сад. Спробуємо розібратися, як боротися з жучками, гусеницями та іншими «агресорами».

Різновиди комах-шкідників

Комахи шкідники плодових дерев класифікуються за різними ознаками. Для садівника зручно, якщо комахи розглядаються по шкоді, що наноситься ними. По остаточному результату від будь-якого шкідника страждає все дерево, але кожна комаха любить певні частини рослини. Зустрічаються і всеїдні представники світу шкідників. Які ж смакові уподобання мають різні комахи шкідники плодових дерев?

Любителі плодів

Фрукти люблять довгоносики, деякі пильщики (яблонный, чорний сливовий). Не відстає від них всіх видів плодожерка: яблунева, грушева, сливова, східна. У період плодоношення небезпечний яблуневий квіткоїд, знижує врожай і знижує його якість. Вишнева муха впорскує свої личинки в ягідки черешні або вишні, і там з’являються личинки, що псують урожай.

Одні з шкідників їдять м’якоть плоду, інші вважають за краще ласувати кісточками. Метелик листовійка шкодить саду власним способом. Будучи гусеницею, вона пожирає на початку літа зав’язь і проклюнулися бруньки, знижуючи врожайність дерева. Деякі крилаті шкідники відкладають у плодах яйця, щоб забезпечити з’явився потомству харчування.

Любителі листя і бутонів

Навесні, коли розпускаються бруньки, велику небезпеку представляють подові кліщі, яблунева мідяниця, сірий почкоед, зелена попелиця. Вони п’ють з ніжних нирок цілющий сік. В цей же час активізуються й інші шкідники зав’язі і молодих листочків (бояришніци, зимові п’ядуна, золотогузки, листовійки, шовкопряди). Грушевий клоп найбільш небезпечний в посушливе літо, його присутність можна помітити по білястим цятками на аркуші – це місце, де здорового дерева були висмоктані соки колонією личинок.

Бутонами харчуються яблонные молі, шовкопряди і плодовий пильщик. Зав’язь сильно страждає, якщо є яблуневий пильщик, моль горобинова, а через півмісяця до них підключається яблунева плодожерка. Листям люблять харчуватися багато гусениці. Деякі тільки випивають соки, від чого на листках помітні характерні отвори. Інші об’їдають листки так послідовно, що від нього залишається тільки «скелет». В обох варіантах фотосинтез рослини проходить з порушеннями і поступово дерево в’яне. Нападу гусениць на сад виражається також у ранньому обпаданні листя і їх пожовтінні.

Горобинова і яблунева міль, золотогузка, кільчастий шовкопряди, непарний, американський білий метелик, боярышница, мінуюча міль – ось неповний список охочих поживитися листочками. Їх шкоду саду більшою мірою в тому, що плоди бувають недорозвиненими, а на наступний рік падає врожайність. З листогрызущими шкідниками потрібно боротися, але деякі садівники ставляться до них спокійно.

Любителі кори

Для непосвяченого людини здається малосъедобной така тверда субстанція як кора, але багато шкідники не поділяють такої точки зору. Вони зимують в корі, особливо комфортно почуваючись у старої. Саме так зимують гусениці, впадаючи в сплячку і перечікуючи морози. Короїд і кліщі (павутинний, бурий, глодовий, червоний, грушевий галловый) з задоволенням поїдають деревну кору.

Любителі коренів

На відміну від інших частин дерева, кореневою системою харчується не так багато шкідників. Серед небезпечних для коренів ворогів числиться щитівка запятовидная, каліфорнійська, поселяющаяся на молодих деревах. Сливова ложнощитовки висмоктує речовини з молодих саджанців, впорскуючи в них свої ферменти, негативно впливаючи на розвиток дерева. Личинки хрущів і довгоносики теж вибрали джерелом живлення коріння і можуть досить швидко погубити рослина.

Всеїдні

Справжнім бичем для дерева виступає попелиця, особливо вона небезпечна для молодих насаджень. Якщо говорити точно, то тля не поїдає дерево, вона випиває його соки. Різновидів цього дрібного шкідника безліч: попелиця сіра, кров’яна, зелена і т. д. Звідки висмоктувати соки з дерева попелиці байдуже, вона однаково добре це робить з м’якими листям і досить твердої молодою корою.

Гусениці древесніци вгризаються в живці, а коли стають старше – в молоді пагони. Через рік вони перекочовують на старі гілки, потім – на стовбур. Біля сильно постраждав від древесниц дерева можна помітити тирса – це екскременти цього комахи, що харчуються деревиною.

Старим або просто слабким деревам більше загрожує шашель, короїд, заболонники і скляниці. Вони утворюють ходи в гілках, знижуючи їхню міцність і ведучи до швидкої загибелі. Ці шкідники легко переселяються з сусідських садів, близько розташованих лісосмуг, лісів і парків.

Щоб не пропустити час, коли потрібна обробка плодових дерев від шкідників, необхідно хоча б двічі на місяць оглядати дерева в саду. Помітивши щось підозріле, потрібно розібратися з видом шкідника і способом лікування. Досвідчені садівники порекомендують численні способи позбутися від комах.

Основні правила боротьби зі шкідниками

Основні правила боротьби зі шкідниками

Зовсім не обов’язково чекати, коли комахи-шкідники нападуть на сад, у багатьох випадках можна провести профілактичні заходи. Обробка плодових дерев від шкідників, завдають збитки корі, досить проста. Досить очищати стовбур від застарілої кори і білити його.

Вапно отруйні для комах, вони не стануть селитися в таких некомфортних для них умовах. Відмінний ефект дає побілка для знищення коконів комах. Весняна обробка плодових дерев від шкідників в основному обмежується побілкою. Можна влаштовувати ловчі пояси з матер’яною тканини або паперу, просоченої спеціальним розчином, який своїм запахом відлякає шкідника. Не забувайте своєчасно видаляти бур’яни в саду, рихлити міжряддя, поливати.

Обробка плодових дерев восени від шкідників – це перекопування землі під деревцем, обрізка і спалювання гілок і листя. Шкідників коріння не подобається порушення теплоізоляції в пристовбурних колах. Досить просто перекопати грунт – комашки замерзнуть. Тим комашкам, які проїдають ходи в гілках, морози не особливо страшні. Якщо ви помітили відмирають або слабкі пагони – скоріше за все, в них поселилися шкідники. Такі гілки потрібно обрізати і спалювати. Обробка плодових дерев восени від шкідників включає в себе збір і знищення падалиці – нічого не повинно залишитися біля дерев на зиму.

Хімічні методи

Хімічні методи

Обмежиться тільки механічними способами знищення комах і профілактики їх появи в саду неможливо. Багато вважають найдієвішим хімічне протидія. Використовуючи хімікати, потрібно проявляти крайню обережність – людина теж схильний до дії отрути, а не тільки комахи. Деякі хімікати не повністю розпадаються до моменту, коли треба збирати урожай. Відповідальні садівники намагаються не використовувати хімію, вони віддають перевагу більш екологічні варіанти протистояння. Хімія повинна використовуватися тільки в критичних ситуаціях.

Біологічні методи

Методика заснована на тому, що дала нам сама природа. Абсолютна більшість шкідливих комах мають надзвичайно розвиненим нюхом. Саме завдяки запаху вони розшукують ті дерева, які їм потрібні для життя. Так само вони визначають дерева, які непридатні в їжу або для проживання. Садівники використовують тонкий нюх комах – вони спеціально готують пастки, в які принаджують комах, або спеціальні відлякувачі, не нравящиеся шкідників.

Часник

Самий елементарний спосіб відлякати комашок – посадити біля дерев рослини з неприємним для шкідників ароматом. Між яблунь вигідно садити часник, який по 1 см обрізається, як тільки досить зросте його листя. Обрізаний часник пускає сік, що володіє неприємним для шкідників запахом (недарма в народі ходять легенди, що часник здатний відлякати навіть вампіра!). Таке обрізання часнику робиться не більш 15 разів за сезон за умови, що рослина поливається після обрізки при посухи.

Пакетики і обприскування

Якщо бажаєте відлякати літаючих шкідників – подвешивайте на гілках дерев нафталін, упакований в маленькі пакети. Цей запах не подобається майже всім шкідників, а не тільки молі. З цими завданнями чудово справляються часникові, полинові і пижмовые настої, якими потрібно обприскувати дерева. Але якщо комахи-шкідники вже в саду, то такі методики малоефективні, потрібно користуватися більш сильними засобами. Такими способами проводиться іноді літня і весняна обробка плодових дерев від шкідників.

Природні вороги

В природі у всіх комах є смертельні вороги-тварини. Людина навчився використати цей факт на свою користь. Невинна божа корівка є страшним ворогом для попелиць, щитівок, медянок і інших сисних комах. Доросла «корівка» за добу примудряється погубити 200 попелиць. Її личинка не відстає від дорослих особин – за 10 днів вона з’їдає 500 попелиць.

Використовують в якості союзників садівника личинок златоглазки. Це справжні рекордсмени по частині апетиту – вони поїдають за годину 30 павутинний кліщів, а за все своє коротке життя – більше 4 тисяч попелиць. Мурашки теж вважаються у садівників корисними тваринами. Виняток становлять садові мурахи чорні – вони пристосувалися харчуватися не самої попелиць, а її виділеннями.

Наїзники – природні вороги інших комах, яйця яких вони відкладають свої личинки. Наїзник – це паразит, що вбиває вилупився в яйці господаря. Особливо активні наїзники в дощовий літній період.

Висаджуючи сад, потрібно приділяти увагу саме тим сортів дерев і чагарників, які по праву є місцевими рослинами. Багато садівники–початківці роблять помилку, саджаючи тільки «заморські» дерева. Звичайні для нашого клімату калина і ліщина дуже подобається корисним для саду комах. Якщо посадити ці кущі, шкідники, які мають природних комах-ворогів, будуть цуратися саду.

Птахи – знамениті борці за чисте сад. Одне гніздо синиць вбереже 30 дерев, парочка скворцов зі своїми ненажерливими пташенятами поїдає 8 тисяч личинок шкідника. Мухоловки і звичайні горобці – відмінні помічники садівника. Розумний садівник завжди не лінується встановити в своєму саду шпаківня. Багато пташки люблять селитися без шпаківні, просто в кроні потужних дерев. Тому не поспішайте викорчовувати поблизу саду старі дерева з пишними розлогими кронами – їх має бути 2-3.

Поширені шкідники

Існують такі комахи-шкідники, з якими стикається майже кожен садівник, інші з’являються відносно рідко. Розглянемо деяких комах, з якими доведеться зіткнутися. Як з ними боротися. Яку тактику боротьби застосувати.

Мідяниця

Мідяниця

Існує кілька видів маленьких стрибаючих комах з крышеподобными крилами – це і є мідяниця. Вони висмоктують з нирок соки, потім роблять те ж щодо квіток, листя і черешків. В результаті квітки і зав’язь відмирає, листя дрібнішають, дерево слабшає. Личинки залишають після себе сірі липкі кульки – екскременти. Вони склеюють елементи нирок і квітів, не даючи їм розпуститися.

Борються з медяницей до того, як розкрилися бруньки. Обприскування при температурі всього +4°C нітрафеном. Коли є нирки, можна бризкати розчинами часнику, блекоти чорної, деревію, воронячого ока, кульбаби, повзучого горчака та інших.

Попелиця

Попелиця

Цих комах є безліч різновидів – більше чотирьох тисяч. Для саду небезпечна попелиця сіра, зелена, вишнева, сливова, кров’яна. Щоб позбавитися від них, на колонії попелиці бризкають тиколпридоном.

Ознаки того, що дерево інфіковано попелицею:

  • молоді листки скручуються;
  • ріст пагонів уповільнений;
  • на листках – липка роса;
  • на молодих стеблинках – липка субстанція.

Червоний павутинний кліщ

Червоний павутинний кліщ

Якщо помітили на зливі або яблуні злегка пятнисты листочки – це може бути «робота» кліща. Є кілька різновидів кліща: грушевий, бурий, яблонный та інші. Деякі з них відкрито живуть на листі, інші ховаються всередині галів. Якщо погода суха, такі листки набувають бронзовий колір, стають сухими і ламкими. Профілактика – наприкінці весни і повторно через 21 добу пирскати пиретрином.

Кільчастий шовкопряд

Кільчастий шовкопряд

Виглядає як великий метелик з волохатим тільцем, у квітні-травні стає гусеницею, ночами поїдає листя, а вдень плетуть павутину. При обрізанні слід в першу чергу видаляти гілки з яйцями. Дерева, на яких влаштувався шовкопряд, опрыскаются нітрафеном до появи нирок.

Яблуневий квіткоїд

Яблуневий квіткоїд

Це часто зустрічається шкідник, який представляє з себе жука-довгоносика. Він прокидається навесні і починає поїдати молоді бруньки. Сліди його дій схожі на укол голкою на нирці. Личинка пожирає маточки і тичинки у квітці, попутно склеюючи пелюстки своїми екскрементами. Квіти не розпускаються і гинуть, іноді все.

Навесні, до появи бутонів, рано вранці квіткоїда струшують з дерева на плівку або папір. Це роблять дерев’яним молотком, стукаючи нею по стовбуру. Обробка плодових дерев восени від шкідників цвітоїдів передбачає обов’язкове розпушування грунту.

Мінуюча міль

Мінуюча міль

В саду маса схожих по виду, але різних за назвою комах-молей, які мінують листя своїми лялечками. Потім з них виходять гусениці і скелетують листки, які стають жовтими і обпадають. Дерева від цього сильно слабшають, взимку погано переносять холоду, слабо плодоносять. Особливо багато шкоди від молей в південних районах. Боротьба з різними підвидами молі проходить по-своєму: як проти плодожерки з використанням сумі-тиона і анометрина.

Листовійка

Листовійка

У садах налічується 26 видів цієї комахи. Листовійка небезпечніше в свою бутність гусеницею – з самої ранньої весни і поки не опаде листя. Вона живиться бруньками і листям, ніжними суцвіттями і стиглими плодами. Після нападів листовійки гинуть 60% суцвіть і близько 40% плодів.

До розкриття бруньок дерева слід обробляти розчином нитрафена. На початку цвітіння вони обприскуються розчином дециса, карате, арріво, анометрина або интавира. Садівники з досвідом вважають: оптимальний період боротися з листовійкою – коли відокремлюються бутони. Використовуються препарати дендробациллина, бітоксибациліну або лепідоцид.

Яблунева плодожерка

Яблунева плодожерка

Багато хто називає її головним шкідником яблук, а заодно і груш. Якщо садівник кидає процеси на самоплив, в саду від плодожерки постраждає 90% плодів. Гусениця пробирається в плід і харчується там насінням, замурувавши за собою вхід. Плід знаходиться всередині плодожеркою погано росте, швидко жовтіє і падає на землю. У комплекті з плодожеркою часто буває плодова гниль.

Щоб уникнути епідемії, потрібно регулярно збирати опалі і відвозити її з саду. В кінці літа робляться ловчі ремінці з паперу і мішковини. Коли врожай зібраний, пояси прибирають і спалюють разом з сидять там плодожорками. Якщо шкідників небагато, то можна випустити трихограму. Якщо за тиждень спіймано в пастку 5 метеликів – через 7 днів обприскують сад біопрепаратами дендробациллином, битоксибациллином або лепидоцидом. Також застосовуються хімічні препарати або настої рослин-інсектицидів (полин, помідорів тощо). Остання обробка повинна проходити щонайменше за двадцять днів до збирання врожаю.

Сливова плодожерка

Сливова плодожерка

Це немаленька метелик пошкоджує не тільки сливу, а практично всі плодові дерева. Небезпечні білі гусениці, що з’являються з яєць, відкладених внизу листочка. З часом гусениці червоніють, їх головна мета – поїдати плодову м’якоть, гризти черешки і навіть кісточку. Плід, який обрала собі сливова плодожерка, стає непридатний для харчування людям.

Яблуневий пильщик

Яблуневий пильщик

Частіше нападає на яблуні, груші, глід – інші дерева зауважує менше. Існує також грушевий пильщик, нападник тільки на грушу. Про присутність пильщика свідчать довгасті рубці на поверхні груші, яблука, інших плодів. Постраждалі плоди опадають. Навколо отворів в плоді – липкі відходи життєдіяльності личинок, які вже пішли в грунт. В якості профілактики оббризкують після опадання пелюсток тиаклопридом. Восени зіпсовані яблука спалюють, а самі дерева для профілактики обробляють інсектицидними розчинами.

Сливовий пильщик

Сливовий пильщик

Плід, вражений цим шкідником, має невеликі отвори і чорні екскременти навколо. Плоди, в яких повністю сливовий пильщик, валяться на землю ще зеленими. Профілактика – ретельна обробка грунту.

Вишнева муха

Вишнева муха

Улюбленим блюдом» цієї мушки є черешня, слива і вишня, але абрикосом, черемхою, жимолостю і барбарисом вони теж не гребують. У плід самка впроваджує яйця, зіпсовані плоди темніють, але залишаються на гілках. Личинка, що вийшла йде під землю, тому потрібно навесні і восени вспушувати грунт.

Грушевий клоп

Грушевий клоп

Небезпечний цей клоп-шкідник не тільки грушам, але і всім іншим деревам. Дорослий клоп і його личинки харчуються соком рослини. Листя стають безбарвними, липкими, сохнуть і обпадають.

Весняна обробка плодових дерев від шкідників клопів: готується розчин з рідкого мила, кукурудзяної або соняшникової олії, деревної золи і оцту. Особливо ретельно обробляють інсектицидами зворотна сторона листя, де замасковані личинки. Восени потрібно не забувати обробляти ґрунт (боронирование, перекопування).

Комахи шкідники плодових дерев численні, вони представляють для рослин серйозну загрозу. Хоч вони всі і комахи, але разом із загальними властивостями у них багато різного. Тому обробка плодових дерев від шкідників повинна проходити індивідуально, з урахуванням особливостей конкретного саду.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *