Цибуля ріпчаста. Вирощування

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Цибуля ріпчаста. Вирощування

Популярні сорти цибулі

Лука існує чимала кількість сортів. Місцеві сорти намагайтеся вирощувати на земляних колонках, вертикальних грядках, сопках і «кошиках». Перелічені далі сорти користуються особливою популярністю у людей, які вирощують цибулю: Дністровський, Арзамаський, Балакліївський, Бессрервский, Павлоградський, Чеботарский, Марковський. Сорти цибулі, як правило, поділяють на три види: солодкий, гострий і напівгострий.
В Донецьку і на півдні Росії відомі ще такі сорти цибулі ріпчастої: Іспанська жовтий, цибуля Ялтинська, Веселка 14, Стригуновский, Носівський.
Щоб виростити цибулю на ріпку, користуються двома способами: в 1-річної культурі (товарна цибулина виходить з насіння в один рік) і в 2-річної культурі, але тут севок попередньо вирощують в 1-річної культурі.

Для вирощування цибулі напівгострих і солодких сортів практикують 1-річну культуру. Як тільки сходить сніг, ранньою весною, треба висівати замочені цибульні насіння (чорнушку) або рядовим способом (відстань до 20 сантиметрів) або стрічковим способом, між стрічками має бути відстань приблизно в 50 сантиметрів. Насіння зашпаровують на глибину до 1.5 сантиметри. Сходи необхідно мульчувати (пересипати маленьким шаром перегною). Рослини, як тільки з’явилися сходи, необхідно розмістити в рядку в 2-3 сантиметри, а через 25 днів – відстань повинна бути в 6-8 сантиметрів.

Цибуля – чим підживити

Рослини треба підгодовувати коров’яком після кожного проріджування. Коров’як потрібно розводити у 8 частинах води. Також можете підгодувати рослини гнойовою рідотою розбавивши її в пропорції 1 до 3, або послідом птахів (розвести в 15 частинах води). Якщо підгодівлі рослин Ви використовуєте тільки мінеральні добрива, то на грядку через живильник вносите на 1 відро води по 15 г калійної солі, 15 грам аммичной селітри і 30 грам суперфосфату.

Свіжий гній краще не використовувати для підживлення цибулі. Так як гній повільно розкладається і, вносячи його в ході посадки, цибулі бракує азоту, а саме в азоті цибулю потребує перше час до наростання пера. В ході подальшого розкладання гною в ґрунті до середини літа виявляється занадто багато азоту, і цибулю отримує його в занадто великих кількостях. Перо стає потужним, зеленим, стоїть стіною, але самі цибулини чомусь не зав’язуються. Причина тому – надлишок азоту. При ньому відтік поживних речовин в цибулину з пера не відбувається. У таких випадках цибулина погано зберігається і пізно дозріває. Вносячи свіжий гній, Вам не уникнути гниття лука. Якщо грунт бідний, Ви можете перед посадкою внести перегній, але тільки не свіжий гній.

Дуже важливо витримувати режим поливів цибулі і при цьому не можна допустити перезволоження участков.В особливо посушливих районах обов’язково проводите 8-9 поливів на 10 метрів квадратних, виливаючи по 350-400 літрів води. За 25 днів до збирання необхідно припинити поливи. До прибирання можна приступати, коли бадилля виляжеш і підсохне.

Сорти солодкого і напівсолодкого цибулі також можна вирощувати з розсади. Готують її в кімнаті або в парниках в посівних ящиках. Висаджувати розсаду можна у віці близько 60 днів. Щоб вийшла така розсада, насіння потрібно висівати дуже густо в борозенці (20 грамів на 1 квадратний метр і глибиною в 1 сантиметр з відстанню в 5 сантиметрів. Перед безпосередньою висадкою в грунт корінці і листя розсади обрізають на одну третю, щоб краще прижилися. Садять її дрібно і рано (в березні).

Цибуля ріпчаста. Вирощування
Гострі лежкі сорти вирощують, практикуючи 2-річну культуру.

Вирощування цибулі

Севок (арпачік, арпажик, арбажейка) дає можливість вирощувати цибулю на богарі (тобто без зрошення). За допомогою посіву насіння в борозенки отримують севок. В борозенках насіння розташовують через кожні 6-7 сантиметрів, або висівають їх широкою смугою (не більше 10 сантиметрів) дуже густо, при цьому витрачаючи на 10 метрів квадратних до 90 грам насіння.

Цибулинки прибирають, як тільки лягає бадилля, потім їх просушують на сонці і відокремлюють бадилля і коріння. Зберігають при температурі до 17-18 градусів в провітрюваному приміщенні. Виборком називають севок тих цибулинок, які більш великі (приблизно 2 сантиметри). Він здатний давати стрілку, з-за цього його використовують, коли вирощують цибулю на перо.

Навесні висаджують сіянку максимально рано з відстанню в 17 сантиметрів між рядками, а між луковками відстань повинна бути не менше 5 сантиметрів. Висаджувати необхідно дрібно (не глибше 1.5 сантиметрів).
В один сезон входить близько 5-6 поливів, видалення стрілок, розпушування, підживлення.

Захист від хвороб і шкідників

Як правило, використовують два способи захисту посівів цибулі від хвороб і шкідників: обприскування 0.2-процентною емульсією фосфамід (на 10 літрів води за 20 грам – це на одну сотку) і 0,2-процентним розчином хлорофосу (4 літри робочої рідини на 100 метрів погонних рядка лука).

Як тільки у цибулі утворилося 5-6 листків, необхідно підгодувати його калієм і фосфором (на 10 літрів води по 1 столовій ложки кожного інгредієнта). Підживлення при сухій погоді роблять разом з поливом, а при вологій погоді, просто розкидають добрива між рядами, закладаючи їх у грунт. При поливі не поспішайте – поливайте підживлення під рослиною, а не лийте з лійки прямо на рослину. Всі поливання і підгодівлі краще робити під вечір.

Посіви (КСП) проти трипсів обприскують препаратом під назвою карате 3еон 050 CS, в розрахунках 0.1 кг/га за 20 днів до збору врожаю, або циклоном, к.е. – 0.23-0.27 кг/га до збирання врожаю за 7 днів, або фосфамід (на 10 літрів води 20 грам – це на 1 сотку), або ж 0.2-процентною емульсією карбофосу. Перед закладкою цибулини на зберігання варто обробити сірчистим ангідридом, при цьому спалюючи сірку в приміщенні.

Проти цибульного кореневого кліща можна провести боротьбу, знищуючи післяжнивні залишки в полі. Цибуля ріпчаста до закладки на зберігання висушують і проводять обробку сірчистим ангідридом (на метр кубичный сховища – 100 грам сірчистої шашки).

Посадковий цибулевий матеріал проти пероноспорозу (ложномучністой роси), потрібно прогріти за 2 місяці до посадки в сушарках з температурою в 42 градуси. На насінниках потрібно зробити близько 2-3 прочисток, видаляючи з цибулини фіолетово-сіруватий наліт. Щоб дотримати правильний сівозміну, необхідно цибулю повертати на попереднє місце не раніше, ніж через 4 роки.

Для проведення обприскування потрібен 1-процентний розчин бордоської рідини або суспензії: цинеба (на 10 літрів води – 50-70 грам), хлороокису міді (на 10 літрів – 50 грам) з добавками прилипач-відвійок, або патоки (на 10 літрів робочого розчину – 100 грам), або акробатом – фунгіцидом МЦ (с.п.) – 2.0 кг на 1 га до збирання за 30 днів (цим препаратом обробляти цибуля на перо – заборонено); або альеттомм (с.п.) – 0.4 кг/га до збирання за 20 днів; або ридомілом ГОЛД МЦ 68 WG (в.г.) – на 1 га – 2.5 кг (обробляти до прибирання за 30 днів).

Населенню дозволено обприскувати цибулю препаратом емістим-C (в.р.) на 10 літрів води 1 ампула – це на 1 сотку до збирання за 20 днів.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *