Як виростити арахіс на своєму городі

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Всім добрий день. Сьогодні хотілося розповісти про таку культуру, як земляний горіх, просто званої арахісом. Зокрема розглянемо вирощування арахісу на городі. Спершу зупинимося на самому рослині, що воно з себе представляє, а являє арахіс рослина заввишки 50-60 см.

Відноситься воно до бобовим, має стрижневий корінь, який може досягати 1,5 м. Верхній шар кореневої системи арахісу досягає 1 м в діаметрі, що говорить про високу стійкість до посушливих умов. Арахіс наділений складними-парноперистыми листям темно-зеленого кольору. Квітки розташовані в пазухах листя.

Період цвітіння досить тривале – з кінця червня і аж до осінніх заморозків. З ранку квітка розкривається і цвіте до обіду. Кількість бобів на рослині досягає 70. Але скоріше за все вас більше цікавить саме посадка та вирощування арахісу, тому перейдемо ближче до справи.

Як виростити арахіс на своєму городі

Умови вирощування арахісу

В першу чергу відзначимо, що для вирощування арахісу кращі теплі грунту. Ділянки повинні бути відкритими, добре освітленими, не повинно бути ніяких перешкод до провітрювання. Конкретніше по грунту: це може бути як чорнозем, так і супіщані грунти. Крім цього грунт повинен мати високий вміст магнію, калію, гумусу. Якщо ж мова йде про кислих грунтах, то в них слід вносити вапно або крейда.

Якщо для грунту характерно засолення, то потрібно вживати заходів щодо зменшення засолення, наприклад внесенням фосфогіпсу. Що стосується безпосередньо насіння, то вони проростають при +12-14 °C. Оптимальною при цьому є +25-30 °C. Коли у вересні наступають похолодання, освіта насіння припиняється. У разі невеликих заморозків потрібно враховувати, що вони є згубними. Якщо ж восени заморозки досягають -3 °C схожість насіння, якщо вони не визріли, втрачається.

Вирощуючи арахіс на дачі потрібно враховувати, що це культура, яка вимоглива до вологості ґрунту. Особливо це стосується періоду цвітіння, а також у момент утворення насіння в бобах під землею. У той же час вода не повинна застоюватися. Якщо у вересні грунт дуже вологий, то це негативно позначиться на дозріванні врожаю.

Щоб гинофоры арахісу як можна швидше досягали грунту і розросталися, рослини треба підгортати. Гинофоры – це такий орган у рослини, який з’являється після запилення квітки. Він починає рости вниз, а на його кінці розташовується запліднена зав’язь. Відповідно якщо гинофор не поглибиться в грунт, він просто загине. Якщо оптимальні умови для росту та розвитку арахісу будуть порушені, рослина стає менш стійким до хвороб і проявляється це у вигляді плям на листках і кореневої гнилизни.

Як підготувати грунт для вирощування арахісу

При вирощуванні арахісу на городі не варто забувати про сівозміні, до якого він добре ставиться. Краще всього висаджувати насіння після того, як вирощували огірки, а також капуста, картопля, які удобрялись великою кількістю органічних добрив. Відповідно висаджувати арахіс на ділянці, де вирощувалася квасоля, горох або ж інші бобові не можна з причини розвитку кореневої гнилі.

Що стосується добрив: на фосфорні добрива арахіс дуже добре відгукується. Ще з весни в грунт вноситься нітрофоска в обсязі 50 на 1 м2. Якщо говорити про осінньому періоді, то під перекопування вносять перегній з розрахунку 1-3 кг на 1 м2. Коли виконується посадка арахісу, в лунку не зайвим буде додати трохи перегною.

Арахіс посадка і догляд

Раніше вже згадувалося, при якій температурі проростають насіння. Тому висаджувати у відкритий грунт слід в травні місяці, коли грунт вже достатньо прогріється. За термінами посівів можна рівнятися на баштанні культури – коли їх посадка закінчена, можна садити арахіс. У той же час багато залежить від регіону вирощування.

Якщо у вас велика ймовірність заморозків у травні, то і посадка повинна бути більш пізньої. У лісостеповій зоні час посадки припадає на 10-15 травня. Безпосередньо посадка арахісу виконують як цілими бобами, так і насінням без шкірки. У випадку з лущенням шкірку кидають в лунку з насінням. Таким чином, коріння рослини будуть заселятися корисними грибами.

За способом вирощування арахісу на дачі перевагу краще віддавати квадратно-гнездовому способом 60*60 або 70*70 див. Ніхто, звичайно, не забороняє виконати посадку широкорядним способом: ширина між рядами близько 60-70 см, між рослинами відстань становить 15-20 см. Насіння висаджують на глибину 6-8 см. Щоб отримати нормальні сходи рослини, беруть тільки великі насіння, інші просто не можуть зійти. Що стосується поливів, то вони можуть виконуватися різними способами. Краще всього якщо це буде зрошення або крапельний полив. Коли стоїть спекотна і суха погода, тобто липень серпень місяць, поливати рослини потрібно кожні 10-15 днів. Поливати потрібно тільки теплою водою, підігрітою на сонці.

Підгортання арахісу

Ще раз хотілося б загострити увагу на необхідності підгортання рослин, оскільки це позначається на врожайності даної культури. Без підгортання на нормальний урожай можна не сподіватися. Підгортання виконують кілька разів. Перший раз це роблять після того, як рослина починає цвісти, а конкретніше через 10 днів. Висота підгортання близько 5-7 див. Далі підгортати рослини потрібно через кожні 10 днів. При цьому не поспішайте насипати велику купу землі за один раз. Таким чином, ґрунт буде наближатися до гинофорам поступово.

Процес збирання арахісу

Урожай треба зібрати до того, як настануть заморозки. При цьому слід відсортувати боби: зрілі та незрілі. Ті, які дуже маленькі просто викидають. Урожай досушують в теплому і сухому приміщенні. Зберігають зазвичай арахіс в мішках, а лущать коли це необхідно. Потрібно уникати зберігання арахісу у вогких і холодних приміщеннях, оскільки він буде вражатися пліснявими грибами. І в ув’язненні відзначимо, що схожість насіння через 2-3 роки втрачається. Врожайність арахісу з 1 м2 становить близько 100-150 г (сухе насіння). На цьому власне і завершимо статтю присвячену вирощування арахісу на городі.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *