Вирощування слив: підбір грунту, посадка, догляд, захист від хвороб, сорти слив

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 3, Рейтинг: 3,33 із 5)
Loading ... Loading ...

Вирощування слив: підбір грунту, посадка, догляд, захист від хвороб, сорти слив

Вимоги до умов вирощування слив

Кращій рельєф для закладки сливового саду – шіроковолністие з пологими схилами. Придатні прогріваються нижні третини схилів. Ділянка повинна мати хороший повітряний дренаж (вільний відтік холодного повітря) і бути вирівняним (без мікро-і макрозападін). Не придатні ділянки з великою природною изрезанностью і розчленованістю, видолинками і вимоїнами.

Під закладку промислових сливових садів найбільш придатні лесовидні суглинки і супіски, підстилаються на глибині близько 1 м добре дренованими моренними суглинками або шаруватими відкладеннями з переважанням супеси. Потужність перегнійно горизонту – більше 18 см, реакція рН – 5,5-7,0. Рівень грунтових вод повинен бути не вище 1,5-2,0 м. Не придатні для закладки сливового саду торф’яно-болотні грунти і якщо з глибини 50-70 см починається пісок або глинисто-піщана морена. Неприпустима закладка нового саду відразу після розкорчування старого. Повторно сливовий сад закладають через 4-5 років.

Передпосадкова підготовка грунту

Підготовку грунту під закладку саду, організацію території проводять аналогічно закладці яблуневого саду.

Сорти слив (промислові)

Нагорода неманская, Пердрігон, Кромань, Стенлі.

Посадка сливового саду

Оптимальний термін для посадки саджанців: навесні – через 3-5 днів після повного відтавання грунту. Тривалість посадки – 10-15 днів. Схеми посадки – 4,0-4,5 х 2,0-3,0 м. Вимога при посадці: місце щеплення у саджанців має бути на висоті не менше 5 см над поверхнею грунту.
Після посадки саджанці поливають. Норма витрати води – 20-30 л на 1 дерево. При необхідності проводять повторний полив при тій же нормі витрати води. При визначенні необхідної кількості посадкового матеріалу страховий фонд повинен становити не менше 10% від необхідного.

Зміст грунту в міжряддях

Система утримання грунту включає наявність природного газону або штучного залуження.

Система утримання грунту включає наявність природного газону або штучного залуження. При створенні природного газону після посадки саду грунт у міжряддях вирівнюють культиватором. При появі вегетуючих високостебельних бур’янів їх скошують. Надалі травостій при висоті 10-15 см підкошують. Скошену подрібнену траву залишають на місці в якості мульчі.

При створенні штучного газону після культивації висівають трави: костриця лучна – 15-20 кг / га, тонконіг лучний – 15-20 кг / га, костриця червона – 12-16 кг / га та ін, а також суміш з двох-чотирьох трав – 40-60 кг / га. Надалі травостій при висоті 10-15 см підкошують. Скошену подрібнену траву залишають на місці в якості мульчі.

Зміст грунту в пристовбурних смугах

Протягом перших 2 років після посадки грунт у пристовбурної смузі містять у чистому від бур’янів стані шляхом механічного їх видалення або мульчування тирсою шаром 10-15 см, шириною 1,0-1,2 м.

У садах старше 2 років у пристволову смугу 1-2 рази за сезон вносять гербіциди. Перед внесенням гербіцидів коренева поросль повинна бути вилучена. Гербіциди вносять в безвітряну суху погоду. Не допускається попадання препарату на штамби і листя дерев. Для внесення гербіцидів використовують обприскувачі із захисними кожухами.

Витрата робочого розчину – 200 л/га оброблюваної площі; швидкість руху трактора – 5-6 км/год; швидкість вітру – не більше 3 м/сек.

Захист слив від шкідників і хвороб

Наявність шкідників і хвороб в насадженнях сливи визначають шляхом періодичних обстежень кварталів саду, обліків чисельності шкідливих і корисних комах і кліщів, спостережень за динамікою розвитку шкідливих організмів з метою побудови прогнозів їх розвитку та шкодочинності і зіставлення отриманих даних з економічними порогами шкодочинності.

Формування дерев

У перший рік після посадки саджанці вкорочують на висоті 90-100 см. Крона повинна складатися з центрального провідника і 6-7 скелетних гілок. Висота штамба – 60-70 см. На другий і третій роки центральний провідник вкорочують до 30-45 см над верхньою гілкою, а пагони продовження скелетних гілок більше 60 см вкорочують на 1/3 -1 / 4 їх довжини.

Конкуренти провідника, пагони в зоні штамба, пагони з гострим кутом відходження, зростаючі вертикально і всередину крони, видаляють на «кільце». Гілки повинні бути розташовані в горизонтальній площині або трохи підняті до верху. Товщина гілок не повинна перевищувати 50% діаметра провідника (стовбура). У наступні роки при обрізанні вкорочують тільки пагони продовження скелетних гілок при довжині більше 60 см і проріджують зайві пагони в кроні. Висота сформованих дерев не повинна перевищувати 2,8-3,3 м. При досягненні деревом заданих параметрів провідник видаляють перекладом на бічну гілку.

Удобрення саду

У перші 3-4 роки в насадженнях сливи щорічно вносять азотні добрива в дозі 40-60кгд.в./га: до початку цвітіння – половина дози; через два тижні після цвітіння – решта кількості. при слабкому зростанні дерев застосовують більш високі дози. При підмерзання кореневої та надземної частин, ослабленому зростанні, пошкодженні хворобами і шкідниками проводять некореневі підгодівлі 0,5%-ним розчином сечовини: перша підгодівля – через 10-14 днів після цвітіння, друге підживлення – через 1-2 тижні після першого з додаванням хлористого калію.

Некореневі підгодівлі можна поєднувати з обприскуванням інсектицидами та фунгіцидами. Фосфорні і калійні добрива вносять на підставі грунтової і листової діагностики. Потреба в мікроелементах забезпечується позакореневого підживлення. Для підвищення завязиваемості плодів використовують мікродобрива, що містять бор. Підживлення проводять одноразово до або під час цветенія.Для поліпшення якості плодів і їх стійкості до механічних пошкоджень проводять 4-кратне некореневе внесення мікродобрива Еколист сади і кальцієвої селітри.

Терміни проведення підгодівлі: перша – наприкінці опадання пелюсток 3-8 л / га мікродобрива Еколист сади і 5 кг / га кальцієвої селітри; друга – через 10 днів аналогічно першій; третя – за 4 тижні до збору врожаю 3-5 л / га мікродобрива Еколист сади і 10 кг / га кальцієвої селітри; четверта – за 2 тижні до збору врожаю 10 кг / га кальцієвої селітри. Норма витрати робочого розчину – 1000 л / га; швидкість руху трактора – 5-6 км / год, швидкість вітру – не більше 3 м / сек. Некореневі підгодівлі можна поєднувати з обприскуванням інсектицидами та фунгіцидами.

Збирання врожаю

Очікуваний урожай визначають візуально вибірковим методом за 3-4 тижні до среднемноголетней дати збирання. Складають план-графік збиральних робіт із зазначенням термінів проведення та обсягу робіт, необхідної кількості робочої сили, тари, транспортних засобів, прибирального інвентарю. Оптимальні строки збирання визначають за зовнішнім виглядом плодів, легкості їх відділення, станом насіння і йодкрахмальной пробі.

При появі перших опалого плодів щодня контролюють ступінь зрілості груш для коригування графіка прибирання. Для збору плодів використовують плодосборние сумки з дном. Збирання проводять потоковим способом. Для транспортування плодів використовують контейнеровози ТКС-1, 5, візки ТТК-3, контейнери ємністю 250-300 кг, ящики ємністю 20-25 кг.

Під час прибирання проводять попереднє сортування груш. Відібрані після первинної сортування плоди літніх і осінніх сортів укладають в окремі ящики, зимових сортів – в контейнери і протягом доби відправляють на переробку, зберігання або до місця реалізації. Нестандартну продукцію підбирають у контейнери і вивозять із саду.

На зберігання закладають свіжі плоди першого товарного сорту, прибрані вручну і відповідають вимогам ГОСТ 21714-76 «Груші свіжі ранніх строків дозрівання. Технічні умови», ГОСТ 21713-76 «Груші свіжі пізніх строків дозрівання. Технічні умови».

Автори:
І.С.Леоновіч, зав. відділом технології плодівництва, канд. с.-г. наук;
Н.Г.Капічнікова, вед. науч. співр. відділу технології плодівництва, канд. с.-г. наук

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *