Папороть платіцеріум: фото, догляд в домашніх умовах

Рід Платіцеріум (Platycerium) відноситься до сімейства Багатоніжкові. У природі ці папороті зустрічаються в тропічних вологих лісах Австралії, Африки, Південної Індії. Назва роду походить від грецьких слів platus («плоский») і keras («ріг») і пов’язано з тим, що листя за формою нагадують роги. Платицериумы – це епіфітні рослини, які живуть на інших, але не паразитують на них. Ростуть папороті платіцеріум на деревах, пнях, корчах. Великі ефектні листя розділені на частки. Основною характерною ознакою рослини є наявність у нього листя двох різних типів, які виконують різні функції в житті рослини.

Папороть платіцеріум: фото, догляд в домашніх умовах

На фото платіцеріума видно, що його листя утворюють подібності кишень. Ці кишені служать для збору води і поживних речовин, а також є опорою рослини. Вони стерильні, тобто не утворюють спори для розмноження. Через деякий час вони розкладаються і перетворюються на гумус, що живить рослину.

По-справжньому красиві у квітки платіцеріум спороносні (фертильні) листя (вайі) – великі розгорнуті опахала різної форми в залежності від виду рослини, що виростають в довжину понад 1 м.

Види платіцеріума

Платіцеріум Хілла (Platycerium hillii) відрізняється від попереднього виду численними компактними неглибоко розсіченими прямими вайями. Окремі сегменти коротше і більш загострені.

Платіцеріум Хілла

У Платіцеріума великого (Platycerium grande) найбільш декоративні стерильні листя – блідо-зелені, підняті, вильчато-розсічені, шириною 45-60 см, тривалий час не засихає. Фертильні листя довжиною 1,3-2 м, широко-клиновидні, з середини аркуша вильчато-розсічені на ременеподібні частки.

Платіцеріум великий

Платіцеріум двувильчатий

Платіцеріум двувильчатий (Platycerium bifurcatum), синонім платіцеріум лосерогий (Platycerium alcicorne), порівняно легко вирощувати в приміщенні. Стерильні вайі округлі, 12-20 см у діаметрі, опукла, по краях часточковий.

Платіцеріум двувильчатий

Спороносні вайі досягають в довжину 50-90 см, клиновидно звужені біля основи, розширені у верхній частині подібно віялу, розсічені на звисають частки шириною 3-4 див. Спорангії по всій верхній частині часткою жовто-коричневі.

Догляд за платицериумом в домашніх умовах

Платицериумы вирощують на шматках кори, пнях, дерев’яних або пластмасових кошиках, а іноді і в горщиках. В якості субстрату використовують подрібнену кору, мох сфагнум, додають коріння папороті.

Рослину розміщують у світлому або напівзатіненому, захищеному від прямих сонячних променів місці. Містять при температурі 20-24°С. Взимку її можна знижувати, але не нижче 14°С.

Поливають помірно відстояною водою кімнатної температури. При догляді за платицериумом в домашніх умовах можна допускати пересихання грудки землі, особливо взимку. Поливати рослину досить важко, краще занурювати його в ємність з водою на 30-40 хвилин. Ніколи не видаляють відмерлі якірні листя.

В теплих і сухих приміщеннях рослини часто обприскують, але ні в якому разі не протирають, так як листя цієї папороті покриті дрібними оксамитовими волосками, які вловлюють вологу з повітря.

Розмножують квітка платіцеріум суперечками і нащадками. Спори утворюються на нижній стороні спороносной вайі, що нагадує роги. Однак виростити рослину з спір – процес кропіткий і тривалий.

Іноді у платіцеріума з’являються нащадки, які виростають між налегающими один на одного листям. Їх акуратно відокремлюють від основного рослини і висаджують у вологий грунт.

Папоротнику платіцеріум шкодять щитівки, які заселяють нижню сторону листа. Також може вражатися трипсами і павутинним кліщем.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *