Посадка, вирощування і догляд за гарбузом

Мова піде сьогодні про вирощування гарбуза у відкритому грунті, адже він є популярним овочем у дачників і городників. У гарбузі міститься велика кількість мікроелементів і вітамінів. Причому цінуються в ньому, як насіння, так і м’якоть.

Якщо ви бажаєте виростити гарбуз на своїй ділянці незалежно від регіону проживання, то достатньо буде докласти не так уже й багато зусиль.

Посадка, вирощування і догляд за гарбузом

Підготовка грунту під посадку

Як і при посадці багатьох городніх рослин у першу чергу потрібно підготувати грунт. Гарбуз любить добре освітлені і прогріваються сонячним теплом ділянки. Краще для її посадки підходять південні схили. Стосовно складу грунту: найбільш переважними є супіщані грунти, легкосуглинкові нейтральні з достатньою кількістю органічних добрив.

Після того як з ділянки буде зібраний урожай попередніх культур грунт перекопується на глибину 30 см на 1 м 2 вносять гній або компост. Крім цього буде потрібно близько 30 г фосфорних і до 20 г калійних добрив. Якщо цікаво можете дізнатися про приготуванні компосту більш докладно. Безпосередньо перед посадкою гарбуза насіння у відкритий грунт грунт знову вскапывается на глибину 15 см і вносяться добрива, в якості яких застосовують сульфат амонію (20 г), суперфосфат (15 г) і близько 12 г калійної солі на 1 м 2. Якщо посадка проводиться на бідних ґрунтах, то в кожну лунку потрібно додати наступне: 2 склянки деревної золи, до 3 відер органічних добрив і 50 г суперфосфату. Всі компоненти перемішуються на глибину 20 див.

Як посадити гарбуз у відкритий грунт

Гарбуз можна вирощувати розсадним способом або безпосередньою посадкою насіння у відкритий грунт, що залежить від регіону вирощування та сорту. Насіння гарбуза у відкритий грунт висаджують, як правило кінці травня – початку червня. Оскільки рослина відноситься до теплолюбних, то при недостатньому прогріванні ґрунту (мінімум +15 °С) насіння просто не зможуть зійти.

Крім цього необхідно підготувати самі насіння. Для цього їх прогрівають протягом 9 год при температурі +40 °С. Після цього їх потрібно обернути у вологу марлю на 12 год. При цьому марлю протягом означеного часу потрібно постійно змочувати. Розчин для змочування складається з 2 ст. л золи на 1 л окропу. Посадку гарбуза насіння у відкритий грунт можна виконувати після їх набухання і проростання.

Стосовно прогріву грунту вже було сказано. На ділянках, які підготували заздалегідь, роблять лунки. Їх розмір залежить від типу грунту: легкі ґрунти – 8-10 см в глибину, суглинки – 5-6 див. В кожну лунку поміщають 2-3 насіння, при цьому не все в одну купу, а окремо. При посадці слід дотримуватися такої схеми: відстань між рядами повинна бути 2 м, між рослинами 1 м. Як варіант можна вирощувати гарбуз у шаховому порядку.

Щоб простимулювати зростання рослин ділянку накривають поліетиленом. В основному гарбуз сходить через тиждень після посадки. Як тільки з’являться сходи потрібно залишити найбільш сильний росток у випадку з посадкою великоплідного гарбуза і пару при вирощуванні мускатного або твердокорого. В останньому випадку при розвитку рослин до 4-5 листків більш слабкий паросток потрібно зіщипнути. Щоб саджанцям було куди розвиватися, плівку слід підняти.

Як доглядати за гарбузом

Якщо в середній смузі літо видалося холодним, то процес утворення і дозрівання плодів необхідно прискорити штучно. Для цього потрібно у рослини обрізати пагони, залишивши максимум три. Після того, як утворюється головне стебло, його прищипують і залишають не більше п’яти зав’язей з діаметром 15-17 см.

При бажанні виростити великі гарбузи на кущу потрібно залишати не більше 3 зав’язей для кущових сортів та не більше 2 для витких. Крім цього необхідно прищипування стебла за 6-7 листком після останнього плоду. Але все ж варто знати і пам’ятати, що найкращим смаком володіють гарбуза середніх розмірів. Запилення – цього процесу потрібно приділити увагу. У разі відсутності чоловічих квіток для запилення можна взяти, наприклад кабачок. Вирощуванню кабачків присвячена окрема стаття.

Після збільшення плодів потрібно видалити листя, щоб забезпечити кращий доступ сонця. В основному прибирання гарбуза починають при появі перших заморозків. Про те, що плід дозрів, каже затверділа шкірка. Зрілість плоду можна визначити простим способом натиснувши нігтем на шкірку – якщо продавити не виходить, то можна приступати до збирання врожаю. Довше всього зберігаються плоди без пошкоджень при температурі не більше + 8°С.

Як поливати і чим підгодовувати

Вирощуючи гарбуз у відкритому грунті потрібно не допускати посухи. Поливи повинні бути рясними. Справа в тому, що у гарбуза великі листя і вологи випаровується велика кількість. Поливати гарбуз потрібно з появою сходів аж до цвітіння. Також волога необхідна в період інтенсивного росту плодів. Щоб плоди краще зав’язувалися, кількість поливів зменшують. Тепер що стосується підживлень. Гарбуза добре відносяться до органічних і мінеральних добрив.

Перша підгодівля проводиться через три тижні після посіву насіння. В якості добрива можна використовувати гнойову рідоту або курячий послід, які розводять з водою в співвідношенні 1:4. Більш часті підгодівлі сприятимуть прискоренню росту і плодоношення. Також можна використовувати для підгодівлі деревну золу – 1 ст. на 10 л води. Ось власне і весь процес вирощування гарбуза у відкритому грунті і догляду за нею.

В доповнення пропоную подивитись цікаве відео про прищипування гарбуза

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *