Шкідники і хвороби малини, боротьба з ними

Розглянемо хвороби та шкідники малини, як із ними боротись і які профілактичні заходи проводити. Боротьба шкідниками і хворобами малини повинна тривати регулярно, щоб не допускати їх поширення. Краще попередити негативні явища, ніж потім пожинати плоди власної негосподарності.

Шкідники малини

Спочатку розглянемо шкідники малини боротьба з ними, їх ознаки, які профілактичні заходи проводити і все це із фото.

Малинна галіца

Малинна галіца – часто дошкуляє малині і знищує врожаї. Розпізнати, що кущ уражений шкідником неважко – на стеблах рослини є потовщення, які ще називають галли. У розмірах вони можуть бути шириною до 2 см, і в довжину більше трьох сантиметрів. На дотик утворення твердуваті, але в середині не щільні, за консистенцією нагадують вату чи стружку.

Такі вузлики пошкоджують структуру стебла, і соку рухатись по стеблі. Якщо на рослині з’являється одразу декілька таких рослин, то стебла почнуть сохнути і гинути.

Окрім прямої загрози, малинна галіца наносить ще опосередковану. Адже нарости із часом тріскають, і через пошкоджену поверхню стебла туди потрапляють спори шкідливих бактерій, зокрема пурпурова п’ятнистість.

Так що ж таке малинна галіца? Це комаха, яка вилітає у середині травня. Виглядає як коричнева мушка, із світло-коричневими лапками і двома крилами.

Яйця самка галиці відкладає в стеблі, де і розвиваються личинки. У цьому місці і виникають потовщення, які ми згадували вище. Під час росту «молодняк» харчується поживним соком стебла малини. У такому потовщені комахи й зимують. Поміщається в одній «схованці» до десятка шкідників.

Весною комахи продовжують свою життєдіяльність, а у травні відкладають нове потомство.

Боротьба із малинною галіцою

Боротьба із шкідниками малини полягає у знищенні пошкоджених рослин, обробці їх препаратами і вибір стійких до шкідників сортів.

Якщо ви помітили характерні потовщення стебла малини, їх потрібно вирізати і спалити, навіть, якщо вже нав’язався врожай.

Особливу увагу у боротьбі із шкідником слід приділити весною. Зокрема, потрібно обробити малину хімічними препаратами. Тим, хто шукає чим обробити малину від шкідників порадимо наступне. Непогано себе зарекомендувала обробка 1% бордоською рідиною, яка захистить не тільки від цього шкідника, але й згодиться проти хвороб малини. Також, цим розчином потрібно обприскати кущі восени.

Також, городники радять емульсію карбофоса у концентрації від 0,1 до 0,2%. Такий розчин корисний у боротьбі проти ряду шкідників: малинової тлі, малинової мухи, малинового жука, полунично-малинового довгоносика. Інші садівники не використовують карбофос, через його шкідливість, і вибирають сучасні і менш токсичні препарати.

На зиму слід пошкоджені гілки вирізати і спалити, а ґрунт перекопати.

Малинна стеблева муха

Продовжуємо описувати шкідників малини і боротьбу із ними, і на черзі малинна стеблева муха. Цей шкідник в кінці весни виповзає на поверхню ґрунту, і відкладає одне яйце у верхній частині пазухи листя рослини.

Через певний час із яйця вилуплюється личинка, яка пошкоджує стебла, утворюючи в них канали. Через це пошкоджені стебла сохнуть і гинуть.

Після цвітіння малини малинна стеблева муха залазить у ґрунт під кущем, і там зимує.

Також, одним із ознак пошкодження  — пагін малини перестав рости. Після цього почнуть гинути і листя і стебло.

Доросла комаха сірого кольору, має довжину до пів сантиметра, зимує у у стані лялечки.

Методи боротьби

Слід проводити ряд агротехнічних засобів і не доводити справу до застосування хімічних препаратів.

Зокрема, на зиму слід проводити перекопування ґрунту, а увесь сезон слід зрізати пошкоджені стебла і одразу спалювати. Також, потрібно зібрати і спалити усе опале листя восени.

Якщо запримітили, що пагони пошкоджені, то зріжте приблизно половину стебла. А нижня половина рослини залишається, і дає врожай.

Є інформація, що позитивно на боротьбу із мухою впливає мульчування, із товщиною компосту чи торфу до 6-8 см.

Застосування хімічних препаратів оправдане, коли шкідником пошкоджено більше половина насадження малини.

Малина обробка шкідників хвороб. Із препаратів, непогано себе зарекомендували «актеллик», «конфидор», «агравертин». При застосуванні «актеллик», у двох літрах води розчинити 2-х грамову ампулу препарату. Отриманим розчином обробити насадження малини. Не радимо застосовувати в період цвітіння, адже може наносити шкоду бджолам.

«Конфидор» має різноманітну дію на малинну стеблеву муху, після обробки всотується всіма частинами рослини, і захищає рослину протягом двох тижнів (не більше). Також шкодить бджолам, і варто ним обробляти рослини ближче до ночі (або зранку).

Тим, хто шукає малина обробка шкідників менш токсичними засобами боротьби, радимо спробувати бордоську рідину, і восени проливати її на ґрунт навколо кущів. Але як частина комплексних засобів боротьби.

Малинний жук

Продовжуємо тему: малина шкідники і хвороби боротьба з ними, і на черзі малинний жук. Із цим шкідником зустрічався кожен, хто знаходив у плодах малини білого невеликого хробака.

Зимує шкідник у верхньому шарі ґрунту, на глибині до 20 см. Весною харчується нектаром квітучих трав і бур’янів, а після достигання ягід у саду – живиться ними.

Самка відкладає яйця у цвіті малини, де із них вилуплюються личинки, які і псують врожай. Одна самка за сезон може відкласти десятки яєць, і пошкодити безліч плодів. Після опадання плодів личинки залазять у ґрунт, де і зимують.

За спостереженням, цей шкідник може пошкодити до п’ятої частини врожаю, тому боротись із ним потрібно регулярно.

Методи боротьби

 • на початку цвітіння слід струшувати жуків у відро чи іншу посудину/поверхню, і знищувати. Деякі садівники перед цвітінням обробляють препаратом ИНТА-ВИР. У цьому випадку однієї таблетки вистачає на відро води.
 • рослину обприскати розчином марганцівки (пів грама на 10 літрів води).
 • можна обробити препаратами «Кинмикс» (на відро води 1 ампула по 2.5 мл), «Конфидор», «Фитовермом».

Важливо, щоб така обробка від шкідників малини проходила до цвітіння, бо коли зав’яжуться плоди, і личинки вилупляться – буде пізно.

Стекляниця малинна

Стекляниця малинна – темно синього кольору метелик із яскраво-жовтими поперечними смугами. Відкладає яйця на ґрунт біля куща. Із них вилуплюються личинки, які пошкоджують стебла малини.

У середині стебла стекляниця малинна і зимує. Місце видно за потовщенням. Пошкоджені рослини мають малу врожайність, сохнуть і гинуть.

Методи боротьби

Захист малини від шкідників і у цьому випадку стандартний: пошкоджені стебла слід вирізувати і спалювати.

Потрібно прополювати ґрунт на ділянці із цими рослинами. Садити тільки здорові, стійкі до шкідників сорти.

Ми розглянули основні шкідники малини в картинках, і тепер перейдемо до хвороб.

Малина хвороби і боротьба з ними

Опишемо хвороби малини фото а також хвороби малини і способи лікування.

Мозаїка малини

Мозаїка малини – хвороба, при ураженні якою листя малини деформується і неправильно росте. Іноді пошкоджене листя стає жовтого кольору, рослина може загинути.

Боротьба із малиною призводить до погіршення росту рослини, прожилки листя жовтіють (утворюють мозаїку), врожайність знижується.

Методи боротьби

 • потрібно зрізати пошкоджені частини рослини і спалювати,
 • регулярно прополюйте ґрунт навколо кущів, знищуйте бур’яни,
 • вибирайте здоровий посадковий матеріал і стійкі до хвороб сорти. Адже часто спори гибка передаються із саджанцями,
 • у випадку значного ураження куща, слід обробити його хімічними препаратами: Актара Командор, Искра, Танрек, Инта-Вир, Актофит.

Іржа малини

На листках, жилках і живцях утворюються оранжевого кольору пухирці, які згодом зливаються у більші плями. Збудник іржі зимує на опалому листі, а на весні знову наносить шкоду рослині.

Особливо швидко розвиваються хвороби листя малини у вологу погоду, із великою кількістю опадів. У сухий період збудник не так активний.

Методи боротьби

 • навесні проводити мульчування, особливо перегноєм,
 • пізньої осені збирати опале листя і спалювати,
 • після збирання врожаю вирізувати ушкоджені пагони і також збирати,
 • перекопувати ґрунт, проводити прополювання і не допускати загущення бур’янами,
 • ранньою весною, перед розпускання листя обробити кущі 3% розчином бордоської рідини.

Борошниста роса

На листках малини, стеблах і плодах утворюється білий наліт, який нагадує борошно. Розвивається борошниста роса особливо сильно у вологе літо, коли багато опадів.

Пошкоджене листя припиняє ріст, змінює форму і навіть засихає. Смак плодів погіршується, вони стають поганої якості і швидко псуються.

Зимують спори збудника на опалому листі.

Методи боротьби

 • потрібно зрізати і спалювати пошкоджені частини рослини,
 •  уникати бур’янів навколо кущів, регулярно прополювати ґрунт,
 • регулярно обробляти стебла бордоською рідиною,
 • на зиму обробити кущі 1%-м розчином  колоїдної сірки.

Бактеріальний рак кореня

Бактеріальний рак пошкоджує кореня малини, і на ньому утворюються нарости 1-5 см у діаметрі. Утворення коричневого кольору, неправильної форми, бугристі. Тверді на дотик, через декілька років розпадаються, і заражають ґрунт навколо куща.

Хвороба переноситься через посадку хворих саджанців.

У рослини, ураженої хворобою листя жовтуватого кольору, вона погано росте, значно погіршується врожайність і стійкість до нестачі води і низьких температур.

Методи боротьби

 • старанно вибирати садівний матеріал,
 • вибирати стійкі до хвороб сорти,
 • старі пагони (дволітні) на зиму вирізувати біля землі,
 • не вирощувати малину тривалий час на тому самому місці (не більше 6-7 років), робити сівозміну,
 • обережно обробляти ґрунт біля куща, щоб інструментом не пошкодити корені,
 • прополювати ґрунт для недопущення росту бур’янів,
 • можна обробити кущі 1% розчином бордоської рідини. У такому розчині варто макати корені саджанців перед посадкою,
 • не садити малину там, де того росли пасльонові (картопля, баклажани чи помідори),
 • при посадці не садити кущі надто близько одне до одного.

Ми описали часті хвороби малини та їх лікування, додали фото, які допоможуть вам швидко діагностувати проблему. І нагадуємо, що потрібно проводити агротехнічні заходи (вирізати ушкоджені пагони і листя, перекопувати ґрунт на зиму), і тоді обробка малини від шкідників і хвороб буде менше потрібна.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *