Вирощування баклажанів

Вирощування баклажанів

Як виростити баклажани?

Активно вирощуванням баклажанів займалися вже з початку 17 століття в Україні. Зараз баклажани широко культивується в південних і середніх районах Росії. Цілком можливо ефективно вирощувати баклажани і в більш північних районах: Воронезької, Курської, Московської, Пермської областях, а також у районах Сибіру.

При вирощуванні баклажана в Сибіру плоди формуються у другій половині літа, тобто в період похолодань. Вже в перших числах серпня знижується не тільки нічний, але й денна температура, випадають рясні опади, що негативно впливає на швидкість дозрівання плодів.

У Новосибірську у рослини формується один-два плоди, які розміщені на головному або бічному пагонах, 10-12 зав’язей, 5-10 квіток і 15-20 бутонів (відкритий грунт).

Для ефективного вирощування баклажанів необхідно знати, що баклажани інтенсивно ростуть і розвиваються при температурі 25-27°С. В Сибіру це, як правило, кінець червня-початок липня. Вдень погода спекотна 27-30°, вночі вона різко знижується до 10-15°, а іноді до 6-8°С. Такі перепади температури стримують ростові процеси, але не впливають негативно на розвиток генеративних органів. Подальше зниження нічних температур згубно діє на рослини.

У Новосибірську теплим вважається рік з довжиною безморозного періоду 135-145 днів і числом теплих днів 78-80, коли середньодобова температура вище 15°. В такі роки до середини серпня на рослинах формується 2-3 плоду в технічній стиглості і 7 зав’язей. Деякі плоди баклажанів бувають близькі до дозрівання. У роки з коротким вегетаційним періодом прохолодним літом і помірно низька продуктивність рослин.

У Кулундинской степу, де клімат тепліше, масове цвітіння баклажанів настає на початку липня, зав’язування плодів у середині липня, технічна стиглість баклажанів – в першій декаді серпня. Середній врожай плодів тут становить 140 кг/100 м2. Сприятливі умови для вирощування баклажанів, коли повітря теплий і сухий, а грунт досить волога.

Вирощування баклажанів

Найбільш скоростиглі і врожайні сорти баклажана в умовах Новосибірської області наступні:

Карликовий ранній 921. Кущ невисокий (35-45 см) з низьким прикріпленням плодів на рослинах. Листя, темно-зелені з фіолетовими прожилками, маса плоду 200-300 г, форма його округла або округло-грушовидна. Від сходів до технічної стиглості проходить 100-106 днів. Врожайність 50-110 кг/100 м2.

Скоростиглий 148. Рослини цього сорту баклажана низькорослі (30-55 см), напів-розлогі стебла зеленувато-фіолетові, листки видовжено-яйцевидні, квітки темно-фіолетові, плоди грушоподібні, темно-фіолетові, в біологічній стиглості коричнево-бурі. М’якоть плодів біла, не гірка, маса плоду 150-200 р. Від сходів до технічної стиглості проходить 90-105 днів. Урожай 60-120 кг/100 м2.

У Сибіру можна вирощувати і більш пізньостиглі сорти баклажанів: Фіолетовий карлик, Бирючекутский, Пекінський. Для збереження сорту і отримання своїх насіння доцільно декілька найбільш розвинених плодів після зняття з куща дозарювати 5-10 днів у теплому приміщенні. Схожість насіння баклажана від 50 до 70%.

Вирощування баклажанів

На підставі багаторічних дослідів вирощування баклажанів рекомендується проводити висівом насіння на розсаду 25-28 лютого в посівні ящики з грунтовою сумішшю, що складається з двох частин дернової землі і однієї частини перегною з додаванням торфу і піску, по 1,0-1,5 кг на ящик.

Треба пікірувати сіянці у фазі першого справжнього листка у горщики з торфоперегнойной сумішшю. За час вирощування розсади баклажанів двічі роблять підгодівлю розчином NPK. Перший раз-через 10 днів після пікіровки: 30-40 г суперфосфату; 20-30 г калійної солі; 20-30 г аміачної селітри на відро води.

При другій підгодівлі, через 20 днів, у цей розчин додають розведений пташиний послід (1:10) по 1 л на відро води. У цей час треба підтримувати температуру не менше 18-27°. Короткочасне зниження температури сповільнює ріст і розвиток розсади протягом усього вегетаційного періоду. Несвоєчасні поливи баклажанів призводять до швидкого в’янення рослин.

У відкритий грунт баклажани висаджують 12-15 червня, коли грунт добре прогріється. Площа живлення 50х50 см. Підготовка ділянки і спосіб посадки розсади такі ж, як у томатів і перцю. Необхідна умова успішного вирощування баклажанів – вибір захищеного від вітру ділянки з особливим теплим мікрокліматом, що не виключає застосування плівкових укриттів.

Догляд за баклажанами

Догляд за баклажанами полягає в систематичному розпушуванні грунту, частковому невисокому підгортанні і регулярних, більш часті порівняно з перцем, поливах.

У Кулунді, на поливній ділянці (7 поливів з нормою 3500 м3/га) було отримано урожай плодів 140 ц/га, в той час як рослини, які поливали 4 рази (норма 1500 м3/га), знизили врожай до 87 ц/га.

Частіше поливати треба в липні і першій половині серпня, коли інтенсивно збільшується листова поверхня і йде плодоутворення. Знімна стиглість плодів баклажана настає, коли вони набувають властиву їм фіолетове забарвлення і досягають маси 150-200 гр. Знятий плід може зберігатися 10-12 днів.

Баклажан – хороший засіб для лікування атеросклерозу, так як сприяє виведенню з організму холестерину. Його рекомендують людям літнім і страждаючим захворюваннями серця, судин і нирок, супроводжуються набряками. Плоди баклажанів корисні при подагрі. Із-за малої калорійності вони використовуються повними людьми. У баклажанах багато пектину, калію, є фітонциди, вітаміни С, РР і групи В.

За фіолетове забарвлення плодів баклажани часто називають «синенькими», в їжу використовують плоди в технічній стиглості. Баклажан відноситься до того ж сімейства (пасльонових), що помідор і перець. Це однорічна рослина з округлим, прямостоячим стеблом, зеленого або фіолетового забарвлення, покритим волосками і колючками. Листя баклажана овальні, великі, черешкові, товсті, опушені. Квітки одиночні, розташовані в пазухах розгалужень на пагонах різних порядків. Щоб насіння баклажана придбали повну фізіологічну стиглість, необхідно дозарювати плоди при температурі 20-22° протягом 15-20 днів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *