Айстри — зірки у вашому саду

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 2, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Айстри — зірки у вашому саду

За легендою квіти айстри знайшли китайські ченці після довгого шляху до неба і сяючих зірок на вершину однієї з гір Алтаю. Виснажені довгим підйомом вони обернулися і, подивившись вниз, побачили килим чудових квітів, які сяяли не гірше небесних зірок. Тоді ченці накопали різних квітів і принесли їх у монастир. Згодом ці квіти отримали ім’я «айстри», що на латині означає «зірки».

Такий зірковий килим може отримати кожен садівник, який освоїть вирощування айстр. Завдяки різноманітності сортів такий килим може стати справжнім твором садівничого мистецтва.

Класифікація айстр

Айстри – рід рослин родини айстрових або складноцвітих. Вони поділяються на власне айстри, які бувають однорічними або багаторічними. Садівники, по більшій частині, вирощують Китайські, або садові, айстри, відомі під латинською назвою «Каллистефус» (лат. «Callistephus»).

За типом будови квітки каллистефусы розділені на три групи. Пухнастими виглядають трубчасті айстри, які мають пелюстки у вигляді замкнутих трубочок. У сортів пелюстки язичкових прості плоскі. Перехідні айстри в своїх суцвіттях містять як язички, так і трубочки. Серед перехідних видів виділяють сорти прості, напівмахрові і вінцеві.

Розсадне вирощування айстр

Айстри досить морозостійкі рослини, деякі види витримують симиградусні морози, тому можна виконувати вирощування айстр прямим посівом насіння в грунт. Але для того, щоб отримати ці прекрасні квіти раніше потрібно скористатися розсадним способом.

Розсадне вирощування айстр

Насіння наших «зірок» не великі, тому при посіві в розсадні ємності їх не потрібно сильно заглиблювати. Підготовлений і зволожений легкий грунт закладають в ємність і злегка утрамбовують. Потім лінійкою або іншим подібним предметом, відрізком пластику або шматком фанери, роблять борозенки глибиною близько півсантиметра. Відстань між борозенками і насінням в рядку варто витримати в два сантиметри.

Айстри

Якщо передбачається посів насіння з подальшим пікіруванням, то відстань між насінням і борозенками можна зменшити. Можна посіяти насіння і врозкид по вологому грунті, а потім присипати їх п’ятимиллиметровим шаром сухого грунту.

Терміни посіву на розсаду без пікіровки в середній смузі – кінець березня, в умовах вирощування айстр з пікіруванням посів слід провести на тиждень раніше.

До сходів ємність з насінням тримають в теплому, понад двадцять градусів, місці, наприклад, біля батареї. З появою сходів розсадні баночки переносять на вікно і влаштовують досвічування так, щоб світловий день був не менше 12 годин. Для декількох ємностей з айстрами достатньо буде п’ятиваттної світлодіодної лампочки, ввернутої в настільну лампу.

Айстри

Пікірувати саджанці на грядку або в клумбу з початку травня, дивлячись по погоді. При висадці, як і при пікіровці можна заглиблювати рослинки до сім’ядольних листочків. Відстань між рослинами потрібно витримувати в межах 20-30 сантиметрів у відповідності з рекомендаціями виробника для певного сорту. Після висадки розсади грунт слід замульчувати. В якості мульчі для квітів підходить ялинова хвоя або спеціально подрібнена тріска.

Після того, як айстри приживуться на новому місці, проводиться перша підгодівля. Найкраще добриво для всіх культур виходить з настою смітних трав, що ростуть в саду і городі, таких як кропива, кульбаба, яглиця, будяки та інші. Бур’яни рубаються, можна особливо не дрібнити, поміщаються в пластмасову ємність і заливаються водою до країв. Настоюється підживлення під кришкою протягом тижня. Для поливу квітів один літр настою розводять у відрі води. Така підгодівля проводиться три-чотири рази за сезон.

Безразсадний спосіб

Якщо місця на підвіконні вистачає тільки для улюблених помідорів, або не хочеться копатися з розсадою, айстри можна сіяти безпосередньо у відкритий грунт. Починати вирощування айстр з насіння слід в терміни, коли садять цибулю і сіють моркву, тобто для середньої смуги на Першотравень.

На клумбах або грядках роблять розмітку під майбутні рядки. Дерев’яною рейкою робляться борозни, і ущільнюється їх дно. Глибину борозен роблять приблизно в один сантиметр. Борозна зволожується, і на її дно розкладаються насіння з кроком близько двох сантиметрів. Потім сіянці проріджують на відстань рекомендоване виробником для конкретного сорту.

Проріджування айстр за термінами поєднується з першої підгодівлею і подальшим мульчуванням. Поливати айстри потрібно тільки при довгому відсутності дощів, бо перезволоження вони не люблять.

Особливості вирощування айстр

Особливості вирощування айстр

Вирощуючи айстри потрібно пам’ятати, що їх сорти мають різне призначення. Невисокі айстри служать для створення бордюрів на клумбах або грядках. Є сорти айстр, які вирощуються спеціально для зрізання. Для вирощування в горщиках або кашпо існують ампельні сорти айстр. Крім того, деякі сорти айстр поєднують в собі різні ознаки і є універсальними.

Айстри хоч і квіти, але, як і деякі овочі, поділяються за строками цвітіння. Найбільш ранні сорти починають цвісти в середині липня, а будучи вирощеними через розсаду можуть дати перші квіти ще в червні.

Середні сорти айстр будуть радувати з початку серпня, а пізні – розквітнуть до Дня знань – у подарунок улюбленій вчительці на День знань. Враховуючи різницю у строках цвітіння і здійснюючи посів у різні терміни, можна створити айстрову клумбу, квітучу все літо і осінь.

Насіння айстр можна легко заготовити самостійно. Для цього потрібно зібрати відцвілі бутони, і помістити їх в паперові пакети для досушування. Після висихання потрібно обтрусити насіння в пакет і прибрати на зберігання, не забуваючи розділяти їх за сортами. Зібране насіння потрібно посіяти в майбутньому сезоні, так як вони зберігають нормальну схожість тільки один рік.

Сіяти айстри можна і під зиму. Для цього з осені готують для їх посіву борозни у грядках і суху землю. Після встановлення стійких морозів в ці борозни сіють насіння айстр, присипаючи сухим грунтом на 1-2 сантиметри. Весняні талі води розбудять насіння, і з-під снігу з’являться паростки ваших айстр – свого роду пролісків.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *