Грошове дерево (Товстянка). Розмноження та догляд

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 2,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Грошове дерево (Товстянка

Не кожному відома декоративна рослина, яку називають «товстянка» або «крассула», але багато хто може відповісти на питання, на що схоже грошове дерево. Його також називають деревом щастя або мавповим деревом. Під цими назвами криється суккулентна рослина, яку обожнюють квітникарі за те, що з нею легко поводитися.

Через те, що листя цієї рослини схожі на монетки, його і назвали грошовим деревом. Якщо вірити фен-шую, то це саме те дерево, яке може допомогти стати багатим, якщо його вирощувати в правильному місці: південно-східне або південне вікно. Дерево має м’ясисті листя, в яких накопичуються поживні речовини. Від того, наскільки вони м’ясисті і залежить наявність багатства. Іншими словами, стан цього дерева прямо пов’язаний зі станом фінансового становища сім’ї.

Через свою оригінальну форми (округлу) це дерево вважають джерелом позитивної енергії, а також об’єктом, який здатний гасити негативні емоції і, тим самим, гармонізувати атмосферу житла.

Як не дивно, але це дерево купити не можна (так вважається), але можна виростити самостійно. Для цього слід придбати (у сусідів або знайомих) відросточок від грошового дерева.

Походження

Товстянка (Crassula) відноситься до сімейства товстянкових з роду сукулентів і є лиственно-декоративною рослиною, здатною зацвісти, але тільки не в кімнатних умовах.

Батьківщина

Ця рослина здатна накопичувати багато вологи в своєму листі, що дає їй можливість, непогано себе почувати в екстремальних умовах посушливої Африки, на Мадагаскарі і в Південній Аравії. Цьому, також сприяють її оптимальні форми, які так подобаються квітникарям.

Різновиди

Можна зустріти кілька видів крассули. Найпопулярніший з усіх – це товстянка деревоподібна (Crassula arborescens), котиледон деревовидний або грошове дерево. Товстянка срібляста (Crassula argentea), товстянка овальна (Crassula ovata) так само називається грошовим деревом. Ці рослини можуть мати різне забарвлення листя. Вище перераховані види товстянки мають зелену, темно-зелену або блискуче сріблясту поверхню листя. На листі може бути присутнім червона облямівка або червоні плями на зворотному боці листя.

Всі ці представники жарких країн прижилися в умовах сучасних квартир і можуть виростати у висоту до 1-го або 2-х метрів. Це не дивно, тому що мікроклімат сучасних квартир можна назвати екстремальним, як в зимовий, так і в літній період. Більшість квартир не має кондиціонерів, тому, в спекотні періоди в квартирах мало не тропіки. При цьому, вологість повітря сильно занижена, що цілком прийнятно для представників тропіків.

Crassula arborescens

Crassula arborescens

Crassula argentea

Crassula argentea

Crassula ovata

Crassula ovata

Посадка і розмноження

Розмножується товстянка відростками або листовими живцями. Їх укорінюють висаджуванням у грунт, але перед цим, дня два їх підсушують. Існує ще один, хоча і більш тривалий, але і більш надійний метод – це укорінення живців у воді. Щоб відросток або держак швидше розвивався, його слід встановити в добре освітлене місце. При цьому потрібно своєчасно пересадити укорінений відросток і регулярно його підгодовувати.

Грунт

Для сукулентів відмінно підходить земляний субстрат, який застосовується для кактусів, які також звикли до екстремальних умов жарких країн. Як правило, суміш складається з однієї частини дернової землі, 3-х частин листової землі і 1-ї частини піску. Крім цього потрібно мати перегній, золу, глину і цегляну крихту. Але найголовніше, це забезпечення хорошим дренажем.

Як варіант, можна посадити в звичайну землю, і воно буде рости і розвиватися зовсім не гірше, ніж в спеціально приготованому грунті. Це пов’язано з тим, що дерево не вимогливе до складу земляної суміші і зможе пробачити цю недоробку.

Пересаджується рослина 1 раз в 2-3 роки, хоча можливо і рідше: все залежить від величини горщика і швидкості розвитку.

При вирощуванні товстянки слід враховувати один нюанс: у неї слабка коренева система і велике дерево вона може не втримати. Тому, горщик повинен бути важким і глибоким, що не дасть можливості грошовому дереву впасти і пошкодитися.

Правильний догляд за грошовим деревом

Полив

Доглядати за товстянкою дуже просто. У літній період, коли грошове дерево активно зростає, його слід регулярно поливати, але тільки після пересихання грунту. Це приблизно 1 або 2 рази на тиждень. Ця рослина зовсім не допускає перезволоження, тому, як звикла до сухого клімату. У період спокою полив практично припиняється, хоча 1 раз в 2 місяці якщо його полити, то особливої шкоди не буде. І тут, знову-таки, все залежить від температури навколишнього середовища. Вологість приміщення особливої ролі не грає, тому, товстянка легко переносить пересушене повітря квартир. Обприскувати рослину не обов’язково, а ось протерти листя від пилу, що зібрався на них  – це обов’язково. Крім цього, приміщення, де знаходиться рослина слід регулярно провітрювати.

Полив

Температура і освітлення

Температурний режим товстянки досить широкий і включає в себе добові перепади, які обчислюються десятками градусів. Денна температура цієї рослини може перебувати в межах + 20-22ºС, а може і нижче, аж до + 6ºС. Ця рослина дуже світлолюбна і їй необхідно багато світла протягом усього року. Прямих сонячних променів не боїться, але довго залишати її в таких умовах не варто, інакше дерево може отримати опіки.

Приблизно 1 або 2 рази на місяць рослину можна підгодувати готовими добривами для кактусів. Це може бути Гумісол «Гуммі».

Календар

  • сукулентам, як і кактусам, необхідний період спокою, а це вересень-лютий (березень) місяць. При цьому, це повинно бути прохолодне приміщення. В цей час, рослину практично не поливають;
  • в літній період потрібне свіже повітря і тепло.

Ці умови дозволять добре рости і розвиватися грошовому дереву. Для більш дорослих рослин, схожі умови утримання зможуть спровокувати неповторне цвітіння:

  • пересадка рослини тільки навесні;
  • розмножується рослина навесні або влітку;
  • в період активного росту потрібно підживлення.

Проблеми догляду за товстянкою

Як правило, проблеми виникають тоді, коли догляд за рослиною або припиняється взагалі, або він не належний, а іноді і надмірний.

Дерево може в будь-який момент скинути листя, що буде вказувати на те, що волога відсутня взагалі або дерево полито холодною водою. Вода для поливу повинна мати кімнатну температуру і не нижче, а може на кілька градусів і вище.

Особливо уважним треба бути при утриманні дерева в зимовий період. У цей період дуже важко вгадати, скільки вологи йому необхідно. При надлишку вологи листя можуть в’янути або бліднути, а якщо вологи немає взагалі, то вони можуть потемніти, зморщитися і втратити блиск.

Проблеми догляду за товстянкою

Зіпсовані листя слід негайно видалити і задуматися над тим, що сталося: чи то полив слід припинити взагалі, чи то потрібно полити хоча б один раз. Якщо помилка станеться в ту чи іншу сторону, то грошове дерево можна втратити назавжди.

Якщо вологи мало, то можлива поява коричневих плям на листках. У разі, якщо плями коричневі, але м’які, то це швидше за все, грибкове захворювання і потрібна обробка рослини протигрибковими препаратами.

Якщо рослина піддалося зараженню кореневою гниллю, то вона почне чорніти знизу. У такому випадку, можливо хірургічне втручання: рослину слід вийняти, з горщика, після чого вирізаються пошкоджені коріння, а дерево пересідає в новий горщик і в свіжий субстрат. Пошкоджені коріння можуть бути такими, що грошове дерево може загинути. В такому випадку верхівка відрізається і вкорінюється. Таким чином, буде вирощено нове дерево.

Шкідників у товстянки практично не буває, якщо правильно за нею доглядати. Взагалі-то будь-яка декоративна рослина не уражається шкідниками, якщо вона здорова і нормально росте. А це буває тільки тоді, коли рослині приділяють належну увагу. Якщо, все ж на дереві щось підозріле з’явилося, то краще обробити дерево хімпрепаратами.

Було відмічено, що стан грошового дерева безпосередньо залежить від психофізичного стану тієї людини, яка за ним доглядає. Якщо людина занедужує, то недобре твориться і з деревом. Бували випадки, коли дерево навіть гинуло.

Вирощуємо деревце

Всі описані вище товстянки можуть рости у вигляді куща, а щоб в результаті вийшло дерево, доведеться трохи напружитися. Формування крони грошового дерева здійснюється з самого початку його зростання. Формування крони відбувається за рахунок видалення бічних пагонів, при цьому, дерево досягає бажаної висоти. Зазвичай, це висота дерева 25-30 см, при цьому половина стовбура повинна бути голим. Після, цього слід відщипнути верхівку, після чого рослина починає пускати бічні паростки, які і стануть згодом основою крони грошового дерева. Під час росту дерево може нахилятися в одну сторону (ближче до світла), тому, його потрібно регулярно повертати.

Деревоподібна форма товстянки починає рости у вигляді дерева, формуючи при цьому крону.

Як і будь-які сукуленти, товстянки можуть стати невід’ємною частиною садово-квіткових композицій. Вони займуть своє місце при створенні декоративних гірок, оформлення не великих штучних водойм, компактних клумб, а також для декоративного оформлення офісів, лікарень, культурних установ і адміністративних будівель. Тут не можна забувати про банки, де крутяться великі гроші, і, щоб їх не бракувало, слід вирощувати грошове дерево, тим більше, що воно не дуже вимогливе до догляду і прекрасно росте в таких умовах.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *