Як виростити лісові гриби на дачі

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 1,00 із 5)
Loading ... Loading ...
Як виростити лісові гриби на дачі

Як виростити лісові гриби на дачі

Ви любите гриби, але вам ніколи їх збирати? Не страшно, займіться розведенням грибів на дачі самостійно. Головне знати, як правильно це зробити, щоб одержати гарантований урожай.

Вирощування грибів на дачі зручно тим, що ви можете контролювати цей процес, створюючи найбільш сприятливі умови для їхнього росту. А що в лісі: було посушливе літо, а потім ранні заморозки грунту і все – врожаю лісових грибів не буде! Якщо ви не хочете залежати від примх природи – сміливо пробуйте розводити грибні плантації на своїй ділянці.

Білий гриб (боровик)

Цього красеня, царя всіх грибів, можна сміливо переселити з лісу на свою ділянку, і при сприятливому результаті вже на наступний рік ви отримаєте значний урожай.
Способів розведення лісового боровика кілька.

Білий гриб

Пересадка грибниці

Деякі вдаються до цього методу, оскільки від ретельного дотримання технології залежить результат операції. Судіть самі, досить складно викопати грибницю і перенести на свою ділянку, при цьому не пошкодивши її. Тим не менш багатьом це вдавалося, варто спробувати і вам.

Перенесена грибниця повинна взаємодіяти з коренями чагарників і дерев, тому вибирайте на ділянці таке місце, де у вас ростуть листяні або хвойні дерева і кущі! Вкрай важливо висадити білий гриб під таким деревом, з-під якого була викопана грибниця.

Отже, натисніть на своїй ділянці відповідне місце і підготуйте землю поряд з потрібним деревом. Для цього на відстані 0,5 м від стовбура дерева зніміть 20-30 см верхнього шару грунту. На дно утвореної ямки постеліть готовий компост з опалого листя і потерті дерев, а зверху присипте невеликим шаром землі. Тепер можна укласти шар землі з грибницею, полити і присипати шаром листя. Якщо в перші 14 днів після посадки стоїть суха погода, періодично поливайте грибницю.

Вирощування грибів з міцелію

Один з найпопулярніших методів у грибників. Готовий міцелій можна купити – він є у вільному продажу в багатьох садових магазинах. Перш ніж приступати до реалізації цього способу, підготуйте ділянку і грунт. Виберіть місце в тіні дерев, де грунт вологий. На відстані 0,5 м від стовбура дерева зніміть верхній шар землі на глибину 0,5 м. Площа ямки розраховуйте заздалегідь, виходячи з кількості придбаного міцелію.

Вирощування міцелію з грибів

Ось так і виглядає грибний міцелій

Підготуйте субстрат з потерті, тирси і листя. Укладіть його на дно ямки шаром приблизно 20 див. Зверху присипте землею (близько 10 см). Далі укладіть змішаний шар грунту і компосту. Тепер поверх цього можна укладати перемішаний із землею міцелій. Розподіліть його вручну, рівномірно утрамбовуючи. Зверху присипте землею і полийте водою, засипте опалим листям.

Готові субстрати для висадки білих грибів, так само як і міцелій, продають у спеціалізованих магазинах. Ці суміші – прекрасна альтернатива лісовим грибницам.
Після висадки міцелію ділянку необхідно регулярно поливати. Якщо висадка міцелію пройде успішно, то урожай з’явиться вже в наступному році. Плодоносити така грибниця може від 2 до 5 років.

Грибна розсада

Найбільш простий спосіб розведення білих грибів – з грибний розсади. Для цього досить дрібно покришити або пропустити через м’ясорубку капелюшки грибів. Потім отриману субстанцію залити водою і настоювати добу. За цей час можна зайнятися підготовкою ділянки. Під обраним деревом скопайте землю і щедро удобрювати її компостом (так само, як і в описаних вище способів). Полийте підготовлене місце грибним настоєм, а зверху присипте листям.

Якщо на вашій ділянці немає лісових дерев, не впадайте у відчай – спробуйте висадити гриби поблизу дерев’яних будівель з тіньової сторони. І пам’ятайте, що білий гриб не любить плодові дерева, тому намагайтеся уникати такого сусідства.

У холодні зими не забувайте присипати грибниці компостом, а при необхідності накривати поліетиленом чи руберойдом.

Оптимальний час для посадки білих грибів – період з травня по вересень. Висаджувати гриби в землю слід з настанням сутінків.

Підосичник (красноголовик)

Як ви вже зрозуміли з назви, цей гриб в основному росте в осикових гаях. Іноді його можна зустріти і в змішаному лісі. Якщо ж ви беретеся виростити гриб на дачі, то до питання вибору ділянки варто підійти настільки ж ретельно, як і у випадку з білим грибом.

Підосичник (красноголовик)

Підосичник, як і багато інші лісові гриби, відноситься до микоризних грибів. Це означає, що він утворює з корінням дерев симбіоз, тобто взаємовигідне співжиття. Тому на ділянці обов’язково повинні бути осика, береза або дуб. У тіні цих дерев і закладайте свою майбутню плантацію.

Підосичники можна розводити з допомогою:

Спір (грибна розсада)

Спори утворюються на нижній стороні капелюшків переросли грибів. Ось вам і слід заготовити: залити водою і настоювати кілька годин. Отриманим настоєм спір у воді полийте ділянку, вибраний вами під вирощування грибів. Також капелюшки можна висушити і використовувати в якості посівного матеріалу. Проростають спори якраз утворюють грибницю (міцелій).

Плодових тіл

Зберіть в лісі молоді підосичники, подрібніть і закопайте на своїй ділянці у верхньому шарі грунту в тіні дерев.

Міцелію

Дикий міцелій можна зібрати в лісі, викопавши разом з грунтом і деревами. Таким чином ви переселите грибницю на свою ділянку, так само як і у випадку з боровиками. Або ж ви можете купити готовий міцелій в магазині.

Закладка грибний плантації і догляд

Приготуйте компост. Розстеліть на землі поліетиленову плівку, покладіть на неї шарами листя і деревну труху з гноєм, взяті у відношенні 9:1. Залийте купу теплою водою і залиште на тиждень. За цей час вона повинна розігрітися до температури 35-40°С. Тепер її можна перелопатити до однорідної маси і залишити ще на 5 днів.

Висаджувати красноголовики можна з середини травня по вересень (у більш теплих регіонах – з початку травня).

На обраному ділянці навколо дерева викопайте яму глибиною 30 см і площею 2 кв. м. Якщо коріння дерева розташовані на поверхні ґрунту або близько до неї, зніміть верхній шар.

Заповніть яму компостом. Якщо вона глибока, то укладіть компост до рівня землі, в неглибоку – викладайте шарами, чергуючи компост (10-12 см) і ґрунт (5-6 см), поки висота шарів не досягне 50 см над рівнем землі.

Потім на відстані 25-30 см зробіть лунки глибиною 20 см. Опустіть в них шматочки міцелію подосиновика і засипте грунтом. Відразу ж полийте плантацію водою з розрахунку 20 л на 1 кв. м і укрийте шаром опалого листя або лісової підстилки.

Не забувайте утеплювати грибницю на зиму

Не забувайте утеплювати грибницю на зиму

Щоб грибниця прижилася, її корисно підгодовувати розчином цукру: 10 г цукру на 10 л води. Влітку стежте, щоб грунт залишалася злегка вологою. Періодично поливайте ділянку, особливо в період посухи. На зиму накривайте його шаром опалого листя, моху або лапника, а навесні не забувайте їх збирати.

При сприятливих умовах плодоношення красноголовців настає вже на наступний рік після закладки плантації. Врожайність становить 5-15 грибів з 1 кв. м. При правильному догляді грибна галявина буде радувати вас урожаєм протягом 4-5 років. Після закінчення цього терміну міцелій грибів потрібно висадити заново за цим же методом.

Підберезник

Наступний улюблений багатьма грибниками “лісовий мешканець” – підберезник, виростити який самостійно також не становить праці.

Подберезовику, як і будь-якого лісового грибу, для нормальної життєдіяльності і росту необхідний не пень, а живе дерево. З його кореневої системи грибниця поглинає вуглеводи та амінокислоти, віддаючи дереву вологу, мінеральні сполуки і природні антибіотики, що оберігають його від шкідників і хвороб. Тому вкрай важливо, щоб грибна зона була максимально наближена до природної середовищі існування гриба.

Підберезник

Що стосується методів вирощування – вони такі ж, як для боровиків і красноголовців.

Розмноження спорами

Перезрілі гриби дрібно поріжте, змішайте з однією ложкою борошна і желатинового порошку. Залийте сумішшю вологий грунт під дорослими деревами. Спори проростуть і утворюють грибокорень. Через кілька сезонів можна очікувати перший урожай.

Вирощування з плодових тіл

Відберіть молоді екземпляри підберезників, подрібніть і закопайте у верхньому шарі грунту поруч з кореневою системою дерева. Плодові тіла утворюють міцелій, і вже через рік за гарну вологості грунту можна отримати невеликий урожай в 2-3 гриба.

Як варіант в дощову погоду можна розкидати шматочки молодих грибів під деревами і накрити їх опалим листям. Формування міцелію пройде не менш ефективно.

Пересадка грибниці

Це трудомісткий і не завжди ефективний процес. Знайдіть в лісі молоде деревце з підберезники під ним. Акуратно викопайте грибницю і перенесіть на свою ділянку. Закладіть її під листяним або хвойним деревом.

Не розміщуйте посадки грибів поряд з плодовими культурами, так як гриби утворюють мікоризу і ростуть тільки в симбіозі з лісовими деревами. Багато гриби навіть називаються по імені дерев, поряд з якими вони мешкають (підберезник, підосичник).

Маслюк зернистий

Цей гриб дуже зручно розводити методом пересадки грибниці.

Маслюк зернистий

Якщо ви помітили пару-трійку маленьких сосен з постійним урожаєм маслюків, можете сміливо пересаджувати гриби на свою ділянку. Пам’ятайте, маслюки віддають перевагу багаті вапном грунту і непрямий сонячне світло. Грибниця досить комфортно переносить пересадку і добре приживається. При регулярному поливі (особливо потрібно рясно поливати в посушливу погоду) через 3-4 року з’являться перші гриби і будуть радувати вас рясним плодоношенням на протязі всього сезону – кожні три тижні, починаючи з середини травня.

Дачні маслюки майже не схильні до атак черв’яків, а розміри їх капелюшків можуть досягати 10 см.

Рижик

Ще одні чудовий гриб, який так легко “одомашнити” – це рижик!

Для нього, як і для його лісових побратимів, також важливо створити правильні умови, максимально наближені до природних. Рижики воліють рости в тіні з хорошою циркуляцією повітря. Грунт повинен бути вологим і містити перегнивающие листя і хвою. Важливо стежити, щоб з настанням весни ділянку не був залитий водою, інакше гриби загинуть.

Рижик

Розвести у себе плантацію рижиков можна кількома способами.

Посів міцелію

Як і в попередніх випадках зберіть капелюшки, але на цей раз старих грибів. Дрібно їх порізати і, підсушивши на тканини, акуратно розкладіть на вологій землі. Добре її утрамбуйте, прикрийте мохом і полийте теплою водою. Через 2 тижні підніміть мох: якщо під нею видно зеленувато-фіолетові нитки, схожі на звичайну цвіль, а капелюшки зникли, значить, міцелій прижився.

Ялинові рижики потрібно укладати під ялинами, а соснові – під соснами.

Перенесення грибниці

Цей спосіб також вельми ефективний саме у разі посіву рижиков. Акуратно викопайте грибницю з товщиною шару не менше 25 см, намагаючись не пошкодити її. Висадіть грибницю як можна швидше, щоб вона не встигла підсохнути, і не забувайте регулярно зволожувати грунт.

Перші гриби проростуть тільки в наступному році після того, як ви висадили міцелій або перенесли грибницю. Збирати їх потрібно акуратно підрізаючи ніжку і намагаючись не пошкодити коріння. Якщо не дотримуватися цього правила, то кількість грибів з кожним роком буде лише зменшуватися.

Звичайно, не у кожного дачника з першого разу може вийти самостійно виростити урожай лісових грибів. Однак не варто впадати у відчай. Пробуйте приручати різних “лісових мешканців”, шукайте оптимальні способи розведення, і дуже скоро цей трудомісткий процес буде винагороджений першим урожаєм домашніх грибів.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *