Морква – вирощування та догляд

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Морква - вирощування та догляд

Морква – це так званий жовто-оранжевий овоч, який є одним з основних джерел каротину. Морква буває пізніх, середніх і ранніх сортів. Ранні сорти коренеплодів часто короткі і солодкі, але вони не так добре зберігаються. Пізні сорти загострені, довгі і значно вище їх врожайність. Морква вимагає легкий грунт. Свіжий гній краще не вносити, інакше коренеплоди розтріскаються.

Морква досить холодостійкий овоч, насіння проростає навіть при 3-5 градусів морозу, але оптимальна для них температура – до 25 градусів тепла. Паростки можуть витримувати заморозки до 4 градусів морозу.
Хоч моркву і посухостійка, високий урожай вона дає, якщо грунт була рівномірно зволожена в ході всього періоду вегетації. Різкий перехід до високої вологості від посухи призводить до того, що коренеплоди тріскаються. Коли проростають насіння і триває перша стадія зростання, морква особливо потребує вологи. Її насіння повільно набухають через чималого вмісту ефірних олій, які і стали основою характерного для моркви сильного запаху. Якщо цього запаху немає – насіння для посіву не придатні.

Морква – вирощування.

Підготовка грядок.
Перевагу моркви – це нейтральні родючі ґрунти, але вона відмінно росте на слабокислих і слаболужних грунтах. Щоб отримати довгі рівні коренеплоди, необхідно приготувати високу гряду (глибокий орний шар) відмінно розпушеного (не груднястій, не грубою, без керамзиту або каменів, потім ущільнити її злегка) землі. Грядку краще всього зробити навіть з осені, щоб швидше прогрілася земля, ну а навесні можна перекопати її ще раз. Перед посадкою цього овоча свіжий гній краще не вносити. Для бідних грунтів відмінні результати дає закладення рослинних залишків і свіжого компосту під гряди на глибину до 1.5 багнетів під зиму в той рік, який передує посіву.
Цей овоч особливо вимогливий до кальцію та калію. Приблизний стандарт мінеральних добрив при внесенні на 1 метр квадратний: піввідра компосту або перегною, на важких суглинках для пухкості додають до 3 літрів деревної тирси, які смочены розчином сечовини (2 столових ложки розчинити в 10 літрах води). З мінеральних добрив суперфосфату 2 столових ложки, сульфату калію 1 столову ложку, натрієвої селітри 1 чайну ложку і деревної золи півлітрову банку.

Строки і способи сівби. Зазвичай моркву висівають до трьох разів. Щоб отримати пучкову продукцію насіння висівають під зиму або рано навесні. Для вживання в осінньо-зимовий період висівають рано навесні. Для Підмосков’я ранні сорти можна висівати 18-20 квітня, а пізні – з 25 квітня по 10 травня. Ширина міжрядь при висіванні – 15-40 сантиметрів (але для пастернака не менше 40 сантиметрів) з ущільнювачами – крес-салат, редис і т.п. Висіваючи моркву в грунт, яка недостатньо добре зволожені Ви можете не отримати сходів. Для підзимового посіву насіння потрібно висівати на глибину до 1 сантиметра, для посіву рано навесні – до 2 сантиметрів, а для більш пізнього посіву – до 3 сантиметрів. При більш глибоких посівах насіння недостатньо поживних речовин. Щоб краще підтягнути вологу до насіння до посіву і після, грунт треба злегка ущільнити, тобто закрити грядку плівкою таким чином, щоб між грунтом і плівкою простір в 3 сантиметри. Плівку знімають, як тільки з’являються сходи.

Догляд за морквиною

Рослини проривають перший раз у фазі 1 – 2 листків. Другий же раз, коли товщина коренеплодів буде до 2 сантиметрів. Також моркви необхідно дати два підживлення, приурочуючи рослини до кінця прорывок.

Чим же підгодувати моркву?
Підживлення проводять розчином мінеральних добрив (40 грам суперфосфату, 25 грамів калійної солі і 25 грамів аміачної селітри і це розчинити в 10 літрах води).
Якщо у Вас з якихось причин не вийшло внести органічні добрива за рік до посіву моркви , але Ви бачите в цьому необхідність, потрібно підгодувати вже саму моркву, внісши безпосередньо під неї по 3-4 кг перегною на кожен квадратний метр посадок.
Морква не дуже вимоглива до азоту, але чутливо реагує на недолік калійних добрив і фосфору в грунті в період проростання насіння. Виходячи з цього, основну заправку так само вносять фосфорні і калійні добрива (по 30-40 г на квадратний метр). На кислих ґрунтах вносять вапно (по 300 г на квадратний метр).
Підживлення моркви потрібно робити тільки при необхідності. Так, через 20-25 днів після сходів рекомендується внести азотні добрива, а через 15-20 днів після цього – фосфорно-калійні. Дуже добре показала себе підживлення сечовиною.

Полив і розпушування

Міжряддя у вегетаційний період до 5 разів розпушують, спільно з прополкою. Краще здійснювати розпушування після поливу або дощу. Полив необхідно здійснювати ввечері.
Морква дуже важливо своєчасно поливати. Перші фази особливо мають потребу в регулярному поливі, так як зростання рослин при нестачі вологи затримується і коренеплоди виходять потворними та дрібними.

Збір та зберігання врожаю. Морква пізніх посівів збирають восени перед настанням заморозків (подмороженная морква жахливо зберігається). Коренеплоди, підкопуючи лопатою, вибирають з землі і тут же обрізають бадилля і очищають від землі. Якщо цього не зробити, то коренеплоди зів’януть і це погіршить їх лежкість. Не слід морква відразу після збору закладати на зберігання. Необхідно дати їй полежати в купі, до тих пір, поки температура не досягне 2-4 градусів тепла. Краще всього зберігати моркву пересипану піском в ящиках. Або в закритих кришкою банках. На Русі у старовину її взагалі зберігали в меді, бути може хтось з Вас і спробує.

Істини, про які не можна забувати:
Ділянка повинна добре освітлюватися сонцем.
Сорти моркви нашого часу відмінно набирають масу в час повного сонячного освітлення і довгого світлового дня. Коренеплоди в півтіні дрібнішають.
Найкраща температура – до 22 градусів тепла.

Потреба моркви – це помірна кількість вологи, але якщо Ви з поливом запізнилися, то треба спочатку поливати слабо (на метр квадратний до 3 літрів води), а через день-два доводити до норми (на метр квадратний до 10 літрів води). До вологості ґрунту дуже вимогливі ранні соковиті морквяні сорту.
Морква потребує пухких, добре дренованих, не кислих родючих ґрунтах і високих грядах. Щоб до викривлення коренеплодів не призводило осідання свжепрорыхленных грядок, почекайте близько тижня до невеликого осідання грунту, а до посіву і після цього слід трохи ущільнити грунт.
Щоб захистити моркви від морквяної мухи потрібно регулярно обробляти. Це до того ж дозволяє верхівці коренеплоду не позеленіти. Грядку з морквою рекомендується розміщувати між грядками з цибулею, але є й інший метод, поєднати ці культури на одній грядці.

Посадка моркви під зиму.
Якщо ви хочете отримати ранній урожай моркви, то можна використати такий метод посадки як посів під зиму, тобто висіяти морква перед зимовими морозами. Для підзимового посіву годяться не всі сорти , а тільки спеціальні – такі як Московська зимова, Нантська-4, Шантене-2461 і Московська пізня-13. Місце для посіву, потрібно приготувати до другої половини жовтня.

Перед посівом грядки слід удобрити внесенням на кожен 1м2 близько 3 кг перегною, 15-20 м калійно-фосфорних добрив. Далі потрібно ретельно перекопати ділянку, проборонить грунт і зробити грядки у вигляді борозенок глибиною близько 5 см.

Посів здійснюють в середині листопада поки ще не настали стійкі морози. Висівати слід сухі насіння в раніше підготовлені грядки, насіння потрібно брати на чверть більше ніж при звичайному посіві. Борозни, засипаємо шаром землі товщиною близько 1 см, поверх землі додаємо шар перегною або торфу товщиною близько 3 див. В такому вигляді і залишаємо на зиму.

Навесні, після сходу снігу необхідно розпушити утворилася земляну кірки, рихлити потрібно дуже обережно. При появі сходів потрібно внести азотні добрива, близько 20 г на 1 м2. Догляд за такими посівами такий же як і при весняному посіві, грядки потрібно чистити від бур’янів, періодично рихлити і поливати морквину. Перший урожай Ви отримаєте вже в середині червня. Морква підзимового посіву не придатна до тривалого зберігання, її слід вживати відразу влітку.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *