Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах – інструкція для новачків

Вирощування шампіньйонів у домашніх умовахЯк насолоджуватися знайомим смаком улюблених грибних страв і при цьому не витрачатися на покупку дорогих заморських культур? Відповідь напрошується сама собою – виростити гриби самим! Читайте в нашій статті все про тонкощі посадки та догляду за печерицями.

Печериці – це гриби, які найбільш всього культивуються у світі. Процес вирощування печериць не займає багато часу, а натомість ви отримуєте смачний і легкий додаток до основних страв і корисну закуску. Вирощувати печериці можна практично в будь-якому місці, у відкритому і закритому приміщенні, головне – підтримувати необхідний температурний режим та рівень вологості. Про інші тонкощі вирощування та догляду за печерицями ми розповімо нижче.

Умови вирощування грибів шампіньйонів

У природі важко знайти місця, де не приживалися б печериці. Немає їх хіба що в густих лісових хащах. Ці гриби ростуть скрізь: у вологих лісах, поблизу водних угідь, в гірських, пустельних районах, в степу і навіть випадково в садах або городах. Але найчастіше невимогливий гриб можна помітити на гнойових купах, поблизу звалищ побутових та природних відходів. Окремі грибниці формуються недалеко від людського житла, поряд із загонами для худоби і під пухким шаром грунту. Платівка одного гриба містить понад 16 млн спор, кожна з яких – це потенційна грибниця і ціле грибне сімейство.

відомо понад 200 видів печериць
Всього відомо понад 200 видів печериць, з яких у грибівництві використовують близько 50

Однак те, що добре росте в дикій природі, не завжди приживається в “тепличних” умовах. Для формування грибниці оптимальною вважається температура 23-25°C, а ось для росту плодових тіл найкраще підтримувати температуру навколишнього середовища в межах 15-17°C. Друга обов’язкова вимога – хороша вентиляція, але без протягів і перепадів температури. Печерицям потрібне свіже повітря, іноді навіть в збиток освітлення, оскільки вони можуть рости і в темряві. А ось рівень вологості на різних етапах розвитку грибів повинен бути стабільним і складати від 75 до 85%.

Готуємо компост для вирощування печериць

Для зростання і розвитку печериць можна приготувати поживну суміш з різних компонентів. Дуже важливо правильно приготувати субстрат для вирощування печериць і при цьому дотримати всі пропорції. В іншому випадку рясного врожаю можна не дочекатися. Частіше інших для вирощування печериць використовують описаний нижче складу.

На 100 кг соломи візьміть 2 кг сечовини і стільки ж суперфосфату, 8 кг гіпсу і 5 кг крейди. Потім додайте 300 кг кінського гною. Зазначеної кількості субстрату вистачить для того, щоб закласти грибницю на площі 3 кв. м. Приготуйте поживну суміш на відкритому повітрі, замочіть солому на добу, а потім пошарово укладіть її разом з гноєм у невеликій штабель. Розміри штабеля: довжина і висота – 1,5 м, ширина – 1,2 м. У кожен шар соломи додайте сечовину і суперфосфат і добре перемішайте всю отриману масу. Потім додайте гіпс і крейду.

можна використовувати курячий послід
В якості альтернативи гною можна використовувати курячий послід

Перепрілий субстрат для вирощування печериць готовий через 20-25 днів.

Існує ще один спосіб вирощування печериць на відкритій грядці. Виберіть місце в тіні будинку, поблизу паркану або під деревами. Викопайте яму шириною близько 1 м та глибиною 40-50 см і застеліть її поліетиленом. Насипте в неї перепрілий компост і внесіть міцелій. Потім накрийте його шаром покривної землі і встановіть над міні-грядкою невеликий навіс з напівпрозорого поліетилену або застеліть грядку соломою. З такої невеличкої грядки вдається зібрати до 3 кг шампіньйонів.

печериці
У відкритому грунті печериці практично не вирощують – для них все одно споруджують навіси або парники

Якщо ви плануєте вирощування печериць на продаж, то і обсяги сумішей потрібно збільшити. Так, на 1000 кг соломи слід брати 700-800 кг курячого посліду, 50-60 кг гіпсу і близько 1000 куб. м води. Цю масу витримують 25-30 днів, а потім можна приступати до висадки міцелію.

Яким має бути міцелій печериць

У дикій природі печериці розмножуються спорами, а для культурного вирощування можна використовувати окремі шматочки грибної тканини (тобто розмножувати гриби вегетативним способом). У всіх бажаючих виростити на ділянці печериці є два варіанти придбання заповітної грибниці: купити міцелій для вирощування печериць і знайти його самостійно або виростити в домашніх умовах. Купити, звичайно, простіше, але ви не будете знати, в яких умовах вирощували міцелій, до того ж за покупку готової грибниці доведеться переплатити. Тому частіше “грибну розсаду” висаджують самостійно. Для цього або висівають спори, або виділяють їх з плодового тіла гриба. В якості живильного середовища для вирощування печериць використовують:

 • сусло-агар – для виготовлення цього субстрату використовують 1 л пивного сусла і 20 г желе агар-агар. Компоненти змішують і варять, поки желе повністю не розчиниться. Гарячу суміш заливають у пробірки, заповнюючи їх на 1/3, і закупорюють ватним тампоном. Після цього суміш протягом 30 хвилин стерилізують при температурі 100°C під тиском 1,5 атмосфери. Потім пробірки встановлюють під нахилом, щоб як умога більша частина субстрату застигла;
 • морквяний агар – на кожні 600 мл води слід взяти 400 мл морквяного екстракту і 15 г агару. Щоб приготувати екстракт моркви, потрібно настругати невелику кількість цього овоча і змішати його з водою в пропорції 2:5, потім проварити протягом 30-40 хвилин і відфільтрувати;
 • вівсяний агар – для приготування цього складу обирають вівсяне борошно, воду і агар у співвідношенні 30/950/15 мл. Суміш кип’ятять протягом 1 години, періодично помішуючи. Потім її фільтрують.
Швидкість росту міцелію
Швидкість росту міцелію може бути неоднаковою, тому його можна висаджувати послідовно

У будь-якому випадку, міцелій повинен бути без видимих пошкоджень, стерильним і здоровим.

Технологія вирощування печериць у підвалі (в мішках)

Перед тим, як займатися “грибними справами“, вам слід знайти приміщення для вирощування печериць. Практично ідеальним приміщенням для розведення цієї культури є погріб або комора. Там темно, сиро, холодно і відсутні різкі перепади температури.

Вимоги до підвального приміщення:

 • матеріал підлоги – підлога у погребі повинна бути бетонною, а не земляною;
 • освітлення – достатньо однієї лампочки під стелею, встановленої для вашої зручності;
 • вентиляція – система вентиляції повинна бути добре налаштована і активно функціонувати протягом всього періоду вирощування печериць. Гриби погано ростуть в затхлих приміщеннях з мінімальним рухом повітря. До того ж, поживний субстрат часто виділяє вуглекислий газ, тому печериці практично не ростуть. Не забувайте про те, що потрібно уникати протягів;
 • температура і вологість – для росту і вигонки грибів потрібно підтримувати температуру на рівні 15-17 °C, для цього слід використовувати кондиціонери або опалювальні прилади. А регулювати вологість можна за допомогою обприскувань підлоги або стелажів з пульверизатора та провітрювання.

Ті, хто серйозно займається вирощуванням шампіньйонів, зазвичай ділять льох на дві частини – для “вигонки” плодових тіл та інкубації плодових тіл із субстрату. Але найчастіше гриби пророщують на стелажах, встановлених вертикально один над іншим.

вирощування печериць в підвалі
При вирощуванні в підвалі можна зібрати до 6-8 хвиль врожаю

Для вирощування печериць в закритому приміщенні можна приготувати субстрат за наступним рецептом:

 • кінський гній – 2000 кг;
 • солома – 50 кг;
 • сечовина – 5 кг;
 • сульфат амонію – 8 кг;
 • суперфосфат – 5 кг;
 • крейда – 7,5 кг.

Солому на добу замочіть в теплій воді в будь-якій зручній ємності. Після цього покладіть її шарами, чергуючи з кінським гноєм. У вас повинно вийти 6-8 шарів. Кожен шар рясно пролийте теплою водою. Через 3-4 дні перемішайте отриманий субстрат і додайте до нього трохи сечовини, суперфосфату. Через 3-4 дні повторно перемішайте масу і додайте мінеральні речовини. Повторіть цю процедуру 4-5 разів, востаннє додавши крейду.

Зрозуміти, що компост “дозрів“, можна по світло-коричневому кольору гною і зникненню аміачного запаху. Зазвичай це відбувається на 25-30 день.

Після цього можна почати вирощування печериць у мішках або на стелажах. На 1 кв. м приготованого субстрату потрібно внести 500 г компостного міцелію або 400 г зернових спір печериць. Міцелій висаджуйте в лунки (до 5 см глибиною) на відстані 20 см один від одного. Спори можна просто розсипати по поверхні. В цей період вологість повітря в приміщенні повинна становити 75-90%, а температура – не нижче 27°C.

Через 10-15 днів на поверхні субстрату з’являться грибні нитки. Їх треба засипати сумішшю з торфу, вапняку і землі (у пропорції 5:1:4) і почекати ще 3-5 днів. Після цього слід знизити температуру в приміщенні до 12-17°C і чекати врожаю.

Перші гриби виростають вже через 3-4 місяці. Знімати їх треба, поки нижня частина капелюшки ще покрита білястої плівкою, а коричневі пластинки ще не видно. Кожен гриб, акуратно викручуючи, вийміть з його місця і присипте ямку землею. Плодоношення триває протягом 1-2 тижнів.

Технологія вирощування печериць на дачі (в теплиці, на грядці)

Якщо ви не можете організувати вирощування печериць у підвалі, то можна переміститися на ділянку. Вирощування шампіньйонів у теплиці також досить популярний метод, що дозволяє отримати багатий врожай цих корисних грибів. Для вирощування підійдуть плівкові, полікарбонатні, засклені теплиці і парники. Оскільки тіньолюбні гриби потрібно захистити від прямих сонячних променів, зсередини стіни теплиці часто покривають крейдою або глиною.

Технологія вирощування печериць на дачі

Для тепличного вирощування готують більш простий субстрат:

 • 100 кг трави або соломи;
 • 50 кг гною;
 • 3 кг гіпсу;
 • 300 г суперфосфату;
 • 300 г сечовини;
 • 300-400 л води.

Рецепт приготування субстрату не відрізняється від описаного вище. Висаджувати міцелій потрібно чистими руками або в рукавичках, щоб уникнути зараження інфекціями і бактеріями. Грибницю висаджують в шаховому порядку на відстані 25-30 см один від одного. Вона приживається протягом 15-20 днів. У цей період слід забезпечити максимальну подачу повітря в приміщення, а при появі білої “павутинки” міцелію на поверхні субстрату його присипають сумішшю торфу і доломитової крихти в співвідношенні 3:1 або шаром землі товщиною 5 см.

Технологія вирощування печериць на дачі
На грядці печериці краще висаджувати в тіні інших рослин або споруд

Після нанесення покривного шару подачу повітря зменшують, щоб плодові тіла не формувалися всередині грунту. Через 7-8 днів теплицю активно провітрюють, знижуючи вологість до 70%. Збирати врожай можна вже через 7-10 днів.

Самий простий спосіб вирощування печериць – на грядці. Для пророщування у відкритому грунті підходять багато сортів печериць, включаючи і більш рідкісні коричневі різновиди. Але такий варіант небезпечний тим, що при різких перепадах температури та заморозках велика частина грибів може загинути. До того ж у цьому середовищі господарюють різні паразити і збудники інфекцій.

Гряди зазвичай формують шириною не більше 1,5 м. Незвичайність цього способу вирощування полягає в одночасній посадці розсади кабачків і міцелію грибів. Для початку при перекопуванні грунту в нього вносять 20 кг кінського або коров’ячого гною. Потім на грядки висаджують розсаду кабачків, встановлюють дуги і натягують плівку, формуючи невеликий парник. Коли розсада почне розростатися, між кущами акуратно вносять міцелій. Головне, постійно зволожувати грунт і тоді незабаром вас буде чекати подвійний урожай кабачків і грибів.

Грибницю на дачі можна сформувати і на штучному субстраті. Для цього знімають верхній шар грунту на глибину до 25 см. Грядки роблять шириною близько 1 м. Далі грунт обробляють слабким розчином карбатиона (0,5%), а зверху укладають шар поживного субстрату товщиною близько 20 см. Грядки формують опуклими, а над ними встановлюють навіс, що захищає грибницю від пересихання. Коли температура субстрату на глибині 5-7 см досягне 25-26°C, у ньому роблять невеликі лунки, куди укладають міцелій. Зерновий міцелій можна розсипати по поверхні грядки, покрити шаром субстрату товщиною 3 см і утрамбувати.

Вирощування печериць вдома (на балконі)

Іноді “домашні грибники” використовують спеціальне обладнання для вирощування печериць. Але це актуально тільки для тих, хто планує серйозно займатися вирощуванням і продажем грибів. “Любителі” ж найчастіше висаджують трохи печериць для особистих потреб прямо на балконі. Зробити це досить просто:

 • застекліть і утепліть балкон;
 • сколотіть невелику шафа зі стелажами і спорудіть ящики висотою 20 см;
 • у шафі обладнайте вентиляційну трубу з засувкою, а внизу поставте електрочайник або зволожувач повітря – вони будуть підтримувати необхідний рівень вологості;
 • для приготування субстрату використовуйте 10 кг соломи, 15 кг пташиного посліду, 8 кг алебастру. Для збільшення врожайності додайте 200 г сечовини і 200 г суперфосфату. Розмішайте складу в теплій воді, а ящики “утепліть” мохом;
 • субстрат буде “дозрівати” протягом 3 тижнів. Після цього можна вносити міцелій;
 • для балконного вирощування використовуйте зерновий міцелій. Рівномірно розсипте його по поверхні субстрату і насипте зверху шар того ж складу завтовшки 4-5 см. На кожен 1 кв. м площі субстрату вносіть 350 г міцелію;
 • через 10 днів після проростання міцелію укрийте його сумішшю торфу і крейди у співвідношенні 10:1. Товщина шару не повинна перевищувати 4-5 см;
 • через 4-5 днів після засипки покривного грунту, знизьте температуру повітря на балконі до 17°C. Постійно зволожуйте поверхню ґрунту водою;
 • період плодоношення грибів становить 50-60 днів, а збирати врожай можна круглий рік.
Вирощування печериць будинку (на балконі)
Для вирощування печериць вдома можна використовувати спеціальні ящики з аерацією

Культивування шампіньйонів дозволяє не тільки постійно використовувати простий і невигадливий продукт в кулінарних цілях, але і продавати його надлишки. Так що це чудова ідея як для любителів нехитрої пікантною закуски, так і для тих, хто збирається зробити розведення грибів своїм бізнесом.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Один коментар

 1. Сергій

  Доброго дня. Скажіть , а можливо сіно в компості замінити тирсою ( як борошно) листяних порід (осика)???
  Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *