Що робити, якщо на листках лимона з’явилися плями?

лимон

Коли хворіє людина — вона може розповісти про свої проблеми лікарю, і той прийме рішення щодо лікування. Але що робити, коли захворює рослина, наприклад, домашній лимон? На щастя, він теж здатний “розповісти” нам про свої хвороби, але не словами, природно, а своїм зовнішнім виглядом. І головним “оповідачем” виявляються листки лимона.

Зовнішній вигляд лимонного листя сигналізує досвідченому квітникарю про те, чи все в порядку з його вихованцем, чи він відчуває певні проблеми. Зрозуміло, що листки здорового лимона завжди мають яскравий зелений колір: вони пружні, чисті, листова пластина рівна. Але нерідко квітникар помічає — на листках його улюбленого лимона з’явилися плями. Що робити в цьому випадку, як з цим боротися?

Причини пожовтіння лимонного листя

Озвучимо для початку просту істину: «Щоб знати, як діяти, побачивши плями на лимонному листі, потрібно зрозуміти, чим викликана спостережувана картина. Адже плями — це всього лише наслідок, симптоми, за якими прихована причина. Знову вдамося до порівняння з людиною. Коли у нас болить голова — це симптома, причиною якої може бути безліч самих різних захворювань. Прибрати головний біль ми зможемо лише тоді, коли встановимо хворобу, що викликає цей біль.

З лимонами те ж саме! Мало побачити на листі жовті плями. Потрібно по їх зовнішньому вигляду зуміти зрозуміти, що стоїть за цими плямами. У короткій статті неможливо розповісти про всі причини пожовтіння лимонного листя, але можна назвати найбільш типові.

Вони наступні:

1. Неправильний догляд, зазвичай пов’язаний з недотриманням температурного режиму, розбалансуванням поживних речовин у ґрунті, неякісним поливанням.

2. Нашестя комах-шкідників.

3. Виникнення хвороб, особливо вірусного та грибкового характеру.

Як же зрозуміти, дивлячись на жовте, спотворене лимонне листя, що призвело до подібної картини? Для цього, безумовно, потрібен чималий досвід, але навіть початківець зможе багато чого зрозуміти, зіставивши деякі факти і відштовхуючись від зовнішнього вигляду плямистості.

Вчимося діагностувати хвороби лимона

1. Жовті плями покривають всю листову пластину, але не мають чітких кордонів. Деякі з них зовсім бліді, деякі видно краще. Причому помітно, що більше вражене молоде листя, свіже, а старе пошкоджене менше.

Подібна картина характерна для тих випадків, коли рослина відчуває дисбаланс у харчуванні. Причому це може бути, як нестача мікроелементів, так і їх надлишок внаслідок зайвих підживлень. Наприклад, при нестачі магнію переважно жовтіє край листка, а при нестачі цинку — його прожилки.

Увага! Брак одного з елементів ще не говорить про те, що його мало в ґрунті. Причина може ховатися в неправильному поливі. Наприклад, хлороз — недолік заліза, часто виникає із-за зайвого поливання.

У будь-якому випадку, при подібній картині, потрібно відрегулювати режим поливання, і задуматися, чи давно проводилася підгодівля лимону.

2. Листя пожовкло швидко, раптово, при цьому воно втратило пружність.

Картина, цілком ймовірно, виникла із-за різкого переохолодження, або протягів. Можливо, холод випробовує не стільки крону, скільки коріння. Таке буває в зимові місяці, коли лимон стоїть на підвіконні, а у віконних рамах є щілини.

Потрібно прибрати лимон в більш тепле місце, і полити його теплою водою. Можна натягнути на рослину целофановий пакет на кілька днів, поки коріння знову не запрацює як слід.

3. Краї листя жовтіють, особливо на старих. Межа пожовтіння чітка, уражене місце поступово сохне, стаючи коричневим, і листочок, зрештою, опадає.

Це дуже поширений симптом, який свідчить про те, що в квартирі занадто сухе повітря. Часто картина посилюється в зимові місяці.

Щоб уникнути цього, слід підвищити вологість доступними засобами, якщо справа відбувається взимку, то можна віднести лимон в більш прохолодне місце.

Щоб підкреслити, наскільки складно часом буває діагностувати проблему за зовнішнім виглядом листя, скажімо, що практично така ж картина спостерігається при надлишку в ґрунті фосфору. Але при цьому листова пластина деформується, стає хвилястою, чого немає при сухості повітря.

4) Жовті плями на листових пластинках мають форму дрібних крапок. З часом жовтіють листки повністю, і опадають.

З високою часткою ймовірності лимон піддався атаці листяних шкідників. Якщо це павутинний кліщик, його видає найдрібніша павутинка, яку шкідник плете в пазухах черешків. Якщо щитівка, то її видно неозброєним оком, до того ж, щитівки залишають на листках і гілочках характерні липкі сліди.

Порада! Павутинку кліщика стає добре видно, якщо бризнути на крону дерева водою з обприскувача. Павутинку видадуть дрібні крапельки води, які на ній затримуються.

Боротися з шкідниками слід спеціальними засобами, які продаються в квіткових магазинах: інсектицидами, якщо мова йде про щитівку, і акарицидами, якщо про кліщики. Обробку проводити потрібно відповідно до інструкції, обов’язково багаторазово.

5. Жовті плями мають округлу форму, різкі межі. Уражається тільки частина листя, причому кількість, то зменшується, то збільшується. Симптоми не проходять довго, рослина поступово чахне.

Ймовірно, винуватицею картини стала фітофтора. Вона виникає зазвичай тоді, коли ґрунт приготовлений самостійно. Потрібно пересадити лимон з повною заміною ґрунту і обрізанням хворих частин коренів. Слід коріння обробити розчином фунгіциду. Надалі корисно ще кілька разів додавати в поливну воду препарати з міддю.

Увага! Якщо фітофтора (коренева гниль) розвинулася сильно, про що свідчать, зокрема, “мокнучі” плями на листках, рослину краще знищити.

6. Жовті круглі плями спостерігаються не тільки на листках, але і на гілках лимона, на його плодах (якщо вони є).

Все говорить про те, що рослина уражена раком. Щоб уникнути зараження інших цитрусових в будинку, лимон слід знищити. Збудник є навіть в деревині, тому з таких лимонів не можна навіть брати живці для щеплення.

На щастя, і рак, і фітофтора зустрічаються відносно рідко. Значно частіше жовті плями виникають із-за трьох перших перерахованих причин. Побачивши проблемне листя на своєму лимоні, не потрібно поспішати робити висновки про його захворювання. Краще зіставити всі факти, пов’язані з доглядом за рослиною.

Варто пригадати, які дії були зроблені перед появою симптомів. Якщо є лише підозра, то не слід міняти лимон. Варто поспостерігати за ним ще деякий час.

Вирощування цитрусових вимагає від людини не тільки працьовитості і терпіння, але й уважності, вдумливості, вміння аналізувати.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *