Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 28, Рейтинг: 4,21 із 5)
Loading ... Loading ...

Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах фото

Якщо ви задумалися над тим, як виростити гриби вдома, то печериці (шампіньйони) – теж непоганий варіант, але, порівняно з вешенками, процес їх вирощування трохи складніше.

Для вирощування шампіньйонів в домашніх умовах інтенсивним методом знадобиться прохолодне приміщення, начебто підвали або погреби, де є можливість підтримувати високу вологість повітря.

Приготування субстрату

Це найбільш трудомісткий етап у процесі вирощування шампіньйонів. Важливо дотримати суворе виконання інструкцій, оскільки успішне вирощування печериць багато в чому залежить від якості живильного середовища.

Основний компонент субстрату – це компост, який готують з соломи озимого жита або пшениці (20-25%) і кінського гною (75-80%). При відсутності кінського гною можна використовувати коровій, а також пташиний послід, але це трохи знизить врожайність. Готувати субстрат бажано на відкритому повітрі під навісом, що захищає його від дощу і сонця. Однак можна використовувати для цього і приміщення, але воно повинне добре провітрюватися, оскільки при бродінні компонентів у великій кількості виділяється вуглекислий газ, аміак і волога.

Розрахунок компонентів на 100 кг соломи наступний:

 • 2 кг сечовини,
 • 2 кг суперфосфату,
 • 7-8 кг гіпсу,
 • 5 кг крейди.

З внесенням гною і всіх добавок вийде близько 300 кг субстрату, яких вистачить щоб закласти грибницю площею 2,5-3 м2.

Якщо ви будете використовувати пташиний послід, то компоненти і пропорції будуть інші: на 100 кг соломи слід взяти 100 кг посліду, 250-300 л води, гіпс, а замість суперфосфату і крейди додати алебастр.

Спочатку необхідно на добу замочити солому в якому-небудь резервуарі. Потім вологу солому та гній укласти шарами в штабель (3-4 шари і того, і іншого). Крім того, в процесі укладання штабеля кожен шар соломи потрібно додатково зволожити (всього на 100 кг соломи 300-400 л води) і поступово додати 0,5 кг суперфосфату і 2 кг сечовини. Потім всю купу слід ретельно перемішати 4 рази і додати інші компоненти.

Після першого разу додати гіпс, після другого – 1,5 кг суперфосфату, після третього додати крейду і ще раз перемішати.

Коли всі компоненти будуть змішані, почнеться ферментація (горіння), у результаті чого на третій день температура всередині штабеля підвищиться до 65-70°. Для кращого горіння штабель повинен мати 1,5 м у висоту і в довжину, і в ширину 1,2 м. Компост буде готовий через 20-22 дні.

Інокуляція субстрату міцелієм печериці

Для того щоб виростити шампіньйони в домашніх умовах, у якості посівного матеріалу підійде тільки якісний, стерильний міцелій (грибниця), вирощений у спеціальних лабораторіях. Промисловість випускає зерновий і компостний міцелій. Зерновий випускається в поліетиленових пакетах, і зберігається до 6 місяців при температурі 0-4°С. На 1 м2 (приблизно 100 кг субстрату) знадобиться 350-400 г зернового міцелію.

Компостний міцелій випускається в скляних банках. При 0°С його можна зберігати близько року, а при 18-20 °С – не більше 20 днів. Компостний міцелій менше схильний до зовнішніх негативних впливів, однак, він менш урожайний, ніж зерновий. На 1 м2 площі витрачається близько 500 г компостного міцелію.

Перед інокуляцією слід провести термообробку або пастеризації субстрату. Правильно приготовлений субстрат повинен злегка пружинити при натисканні рукою. Після пастеризації його охолоджують до 24-25°С і засипають у ящики шаром 25-30 см. Приблизно на 1 м2 корисної площі піде близько 100 кг субстрату.

Спосіб інокуляції до неподобства простий. Жменя зернового міцелію або компостний міцелій завбільшки з яйце поглиблюють на 4-5 см, для чого кілочком піднімають субстрат. Такі ямки розташовують у шаховому порядку. Відстань між лунками має бути 20-25 см. Зерновий міцелій можна просто розсипати по поверхні і присипати його зверху шаром субстрату (4-5 см).

У період інкубації вологість повітря в приміщенні повинна бути на рівні 70-95%. Щоб зберегти вологість всередині субстрату, ящики можна накрити мішковиною або газетою, і обережно її обприскувати, так, щоб вода не потрапила в субстрат і грибницю. Також слід контролювати температуру всередині субстрату, оптимальний рівень – 20-27°с. Якщо температура вище або нижче, необхідно відповідно провітрити приміщення, або підняти в ньому температуру.

Через 8-12 днів, коли грибниця розростеться, поверхню субстрату слід засипати покривним грунтом (3-4 см). Склад покривного грунту може бути наступний: 1 частина крейди + 9 частин торфу (це найбільш ефективна суміш) або 5 частин торфу + 1 частина крейди (вапняку) + 4 частини городньої землі. На 1 м2 площі субстрату знадобиться приблизно 40-50 кг покривного грунту.

На 3-5 день після того, як був засипаний покривний грунт, у приміщенні необхідно знизити температуру до 12-17°С. Поверхню покривного грунту слід регулярно зволожувати, уникаючи попадання води в субстрат. На цьому етапі слід особливу увагу приділити вентилюванню приміщення. Однак провітрювати приміщення потрібно обережно, без протягів.

Збір врожаю

Виростити шампіньйони в домашніх умовах можна всього за 3-4 місяці, починаючи з приготування компосту і закінчуючи збиранням врожаю. Збирати слід печериці з натягнутою, але ще не прорваною плівочкою, яка з’єднує ніжку і краю капелюшка. В’ялі й перезрілі гриби з коричневими пластинками не варто вживати в їжу, оскільки вони можуть викликати отруєння. Гриби не зрізають, а акуратно викручують, після чого лунки присипають покривної землею і поливають, але не рясно.

Всього плодоношення триває від 8 до 14 тижнів. За цей час може бути до 7 хвиль врожаю. У перерахунку на кілограми з 1 м2 корисної площі збирається від 5 до 12 кг шампіньйонів. Проміжок між хвилями складає 4-7 днів. Близько 70% усього врожаю можна зібрати з перших 2-3 хвиль.

Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах відео

Соціальні мережі

3 thoughts on “Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах

 1. Андрій

  Поділюсь досвідом вирощування грибів в домашніх умовах!
  Якщо когось зацікавив процес вирощування шампіньйонів чи гливи – пишіть (mikos.info2016@gmail.com).

 2. Сергій Іванович

  Дуже дякую за корисні поради по вирощуванню шампіньйонів. Обов’язково на наступний рік висаджу невеличку діляночку. Вирощування грибів своїми руками дуже цікаве зайняття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *