Як правильно закручувати гвинти: надійне кріплення

Гвинти є одним з різновидів різьбового кріплення, що знайшов широке поширення в побуті, промисловості, меблевому виробництві, будівництві та в інших сферах.

Використання гвинтів дозволяє забезпечити довговічну надійну фіксацію, а завдяки покриттю металовиробів, вони мають гарний захист від впливу агресивних зовнішніх впливів.

Ефективність гвинтового з’єднання залежить від цього. Важливо грамотно підібрати інструмент для закручування. Зробити це не складно, достатньо поглянути на конкретні види гвинтів, аби зрозуміти, як їх затягували.

Як правильно закручувати гвинти: надійне кріплення

Різновиди гвинтів

Гвинти поділяють на дві групи залежно від призначення:

  • кріпильні – підходять для роз’ємних кріплень;
  • настановні – для статичної фіксації деталей, один до одного. Такі металовироби відіграють важливу роль у гвинтовому роз’ємному з’єднанні. Виглядають, як стрижень: з одного боку – голівка, з іншого – різьблення.

Форма головки гвинта та інструмент для роботи

Основні типи гвинтів під викрутку мають циліндросферичну, циліндричну, конічну, напівсферичну, циліндроконічну та сфероконічну головку.

З метою уникнення виступу головки застосовують напівпотайні або потайні металовироби. Ці моделі вважаються найпроблемнішими по відношенню до інших видів, тому що в них погано поєднуються конічна голівка та різьблення. Це дуже помітно у з’єднаннях, де використовується понад два гвинти. Усунути недолік можна лише посадкою та зазором.

Головка зі шліцем

Конфігурація робочої частини та форма шліців мають бути ідентичними. Але недостатньо визначити лише форму. Ширина насадки та товщина виробу теж відіграють важливе значення. Це стосується і ручного інструменту, і електричного.

Шлица може мати вигадливу конфігурацію, тому шукати відповідну насадку доведеться, можливо, довго. В окремих випадках гвинти роблять на замовлення, тому і насадка матиме індивідуальну форму.

Це активно використовується при роботі з так званими «секретками», які застосовуються для запобігання розкраданню коліс. Дуже зручно, якщо робоча частина магнітиться, запобігаючи втраті кріплення та знижуючи трудомісткість складання-затягування.

Циліндрична головка

Гвинти з циліндричною головкою бувають різними. Наприклад, бічна поверхня може бути рифленою, тому його можна легко закрутити без інструмента вручну.

Такі гвинти використовуються для різних приладів і в збиранні комп’ютерів, тому що там є можливість за необхідності відкрутити кріплення в обмеженому просторі.

Є гвинти, що мають циліндричну голівку із заглибленням у формі шестигранника. Щоб закрутити такий гвинт, знадобиться спеціальна насадка або ключ – імбус, робоча частина якого є прутком, вигнутим під прямим кутом, а його кінець виконаний у формі шестигранника.

Як правильно закручувати гвинти: надійне кріплення

Імбус дозволяє відкручувати гвинти з циліндричною головкою просто та швидко. Між собою ключі різняться за розміром шестигранника.

Якщо насадка буде деформована в початкову форму, її можна легко повернути до необхідного положення кількома ударами молотка.

Шестигранна головка

Для відкручування гвинта, що має шестигранну головку, підходять ріжковий, розвідний або торцевий ключі. Багато хто помилково вважає, що подібні гвинти можна затягнути плоскогубцями або кліщами, але робити це не рекомендується. При закріпленні пробірки в лапці штатива не можна сильно закручувати гвинт лапки, оскільки є ризик зірвати голівку та зіпсувати інструмент.

Не варто занадто старатися, закручуючи гвинти. Метиз має бути затягнутий настільки, скільки цього вимагає різьблення, але не більше. Існують спеціальні ключі, що дозволяють виміряти динамометричне зусилля та тримати його в нормі.

Як закручувати гвинти?

Щоб дізнатися, як правильно закручувати гвинти, рекомендуємо ознайомитись з інструкцією.

  1. Необхідно оглянути головку гвинта та підібрати інструмент для закручування. За наявності вирізу на капелюшку підбирають плоску або хрестову викрутку потрібного діаметра. Викрутка повинна підходити за розміром, щоб не зірвати різьблення або щоб вона не прокручувалась.
  2. Якщо головка гвинта має вигляд квадрата або шестигранника, потрібно підібрати відповідний гайковий ключ, на крайній випадок, розвідний ключ або пасатижі.
  3. Щоб вкрутити гвинт, що має один або два отвори замість шліцю, гвинти «секретки», під Y-подібну викрутку, які створені, щоб утруднити відгвинчування, потрібно придбати спеціальний інструмент.
  4. Якщо потрібно закрутити багато елементів кріплення, потрібно скористатися насадкою на дриль або шуруповертом. Рекомендується придбати різні насадки, що дозволяють закручувати кріплення у важкодоступних місцях.
  5. У разі потреби закручування гвинта там, де до нього важко підібратися, можна використовувати шарнірну викрутку.
  6. При закручуванні можна не тримати гвинт рукою. Досить надіти на викрутку скобу із пружиною.
  7. Можна навіть взяти гумову трубку, у якої діаметр менший за діаметр викрутки, і щільно натягнути її на кінець викрутки. Кінець трубки вставляють у трубку головки гвинта.
  8. При вібрації гвинт може відкручуватись, тому перед роботою потрібно обмазати його фарбою або клеєм.

Як правильно закручувати гвинти: надійне кріплення

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *