Осушення грунту: способи і види

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Якщо ваша ділянка після дощу або ж навесні перетворюється в одну велику калюжу, значить, пора зробити осушення грунту. Це захистить територію від зайвої води, а ваше будова від руйнування.

пристрій канав

пристрій канав

Ця проблема може бути викликана багатьма факторами:

 • Ділянка розташована в низині;
 • При будівництві не врахували наявність ґрунтових вод;
 • Неправильна планування будинку і ін.

У грунтах з великою кількістю вологи рослинність не може зміцнитися, тому не отримує необхідних поживних речовин. Поверхня ділянки перетворюється в болото.

І щоб запобігти цьому, грунт потрібно звільнити штучно від надлишку води.

Завдання осушення ділянки полягає в тому, щоб запобігти застої води на поверхні, які призводять до гнильним процесам і зараження повітря.

Не слід допускати і вогкості стін житлового будинку. Надлишки води, як правило, призводять до пухкості грунту, на якому встановлений житловий будинок.

Для монтажу дренажної системи необхідно визначити рельєф ділянки і рівень грунтових вод. Дренаж необхідно встановлювати, якщо грунт глинистий і грунтові води на високому рівні. Відведення надлишків вологи повинен проходити в сторону ухилу рельєфу.

Для усунення заболоченности ділянки можна прорити канаву, що дозволяє воді стікати в нижні шари грунту. Але це не у всіх випадках допомагає. Так само не завжди виходить правильно визначити висоту грунту.

Можна пробурити свердловину, зробити дренаж, що дозволить стекти надлишку води, але якщо ділянка знаходиться в низині, це може тільки погіршити становище. Тому розглянемо такі способи осушення грунтів:

Канави для відводу води з ділянки

Вирити канави можна і своїми руками

Вирити канави можна і своїми руками

Це найпростіший і дешевий вид, що дозволяє здійснити осушення грунту. Канави діляться на два види:

 

 • відкриті;
 • Закриті.

 

Закриті канави не помітні, не займають зайву грунт і не заважають вільному пересуванню по ділянці. Єдиний недолік – це засмічення, які доводиться довго шукати.

Для затримання талої води або злив необхідно рити водостічні канави. Їх необхідно вирити таким чином, щоб зайва вода стікала в колодязь або річку.

Коли місцевість полога, канаву викопують поперек схилу на вершині, щоб знизився рівень грунтових вод. Вона викопується глибиною 1-1,2 м, стіни під кутом 200. Слід врахувати, що канава стійкіше в глинистому ґрунті.

Система водостічних доріжок повинна бути спрямована до однієї або декількох відводить. Відводять канави повинні бути глибше, щоб вся волога прагнула до них.

Щоб не помилитися з їх числом, потрібно провести пробні роботи. Вода, наявна в канавах, поступово буде випаровуватися або надходити в водойму.

Також потрібно раз на рік проводити очистку стоків від сміття, а для безпеки можна їх обгородити. Слід памятати, що канави захищають тільки від рясних опадів і від танення снігу.

Цегляний дренаж

Цей спосіб теж простий і економічний. На ділянці розкопують одну або дві траншеї і направляють їх до колодязя. Розмір і ухил траншеї повинен відповідати розмірам гончарної дренажної системи. Траншеї наполовину заповнюють гранітним щебенем, потім покривають гравієм і перевернутим дерном і засипають ґрунтом.

Цей спосіб добре осушує ділянку невеликого розміру. Недоліком є швидке заповнення водою. Цегляний дренаж часто використовують для перехоплення води з інших ділянок.

Гончарний дренаж

Пристрій додаткової засипки сприяє дренажу

Пристрій додаткової засипки сприяє дренажу

Цей спосіб заснований на використанні довгих труб, які укладаються впритул і засипаються в траншеях, збираючи і відводячи воду.

Зазвичай використовують пластмасові труби, так як їх легко зігнути при необхідності. Також можна застосовувати і бетонні конструкції.

Глибина траншеї найчастіше робиться 0,5-1 м, а ширина 0,3 м. На глинистих ґрунтах їх укладають на відстані 4,5 м, а на піщаних – 12м.

Труби, що проходять по центру, краще брати діаметром 10 см, а бічні – 7 см. На дно траншеї засипають 5 см крупного гравію або щебеню, а на труби – бутовий камінь.

Все це потім засипають ґрунтом. Бічні труби приєднують до центральних під кутом 600. Щоб уникнути засмічень стики закривають плитками і тканиною.

Дренажний колодязь

Дренажний колодязь встановлюють за відсутності водостоку.

Щоб зробити колодязь, викопують яму глибиною 2 м і діаметром 1,5-2 м. Її стінки зміцнюють НЕ скріпленими цементним розчином і цеглою, щоб вода крізь них просочувалася.

На дно колодязя засипають бита цегла або бутовий камінь, а поверх геотекстиль.

Якщо потік води досить інтенсивний, то необхідно в колодязь встановити вібраційний насос, щоб він цілодобово викачував воду, при цьому не споживав багато енергії.

Кротовий дренаж

За допомогою спеціального пристрою, який за формою нагадує металевий циліндр, під землею прокопується, так звана, «Кротова нора», що забезпечує стік вод з ділянки.

Такий вид осушення ділянки підходить тільки для глинистих ділянок. Дана система осушення може прослужити кілька років.

М’який дренаж

В системі мякого дренажу застосовуються два основних матеріалу: фільтруючий шар (нетканий геотекстиль) і гідроізолірующій.

Нетканий геотекстиль захищає систему від забруднення, а гідроізолірующій шар створює водовідвідні шляхи. Такий дренаж простий в установці, може бути будь-яких розмірів.

Використання спеціальних матеріалів дозволяє забезпечити роботу дренажу на довгі роки. Порядок пристрою:

 • Викопують канаву;
 • На дно викладають Тектон;
 • На Тектон настилають Геотекстиль з запасом 30 см;
 • Потім насипають шар щебеню 2/3 канави;
 • Щебінь загортають геотекстиль;
 • Поверх насипають шар піску;
 • Ухил повинен знаходитися так, щоб вода стікала правильно.

Якщо надлишок вологи невеликий, можна обійтися за допомогою сипучих матеріалів. В даний час дренажні системи можуть бути оснащені різними фільтрами, щоб продовжити термін служби. Період експлуатації залежить від:

дренаж ділянки

дренаж ділянки

 

 • Ступеня надлишку вод;
 • Наявності глини в грунті.

 

Чим вище ці чинники, тим частіше відбувається засмічення дренажної системи і осушення ділянки припиняється.

Якщо ви вирішили провести осушення ділянки власними силами, то правильно застосовані способи допоможуть вам позбавитися від надлишку вологи, і створити на вашій ділянці цікаве оформлення. Таким прикладом може служити невеликий виритий ставок з висадженими навколо квітами.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *